Igrzyska w Pekinie Z czuba i na żywo - dzień 9.

To jest ten dzień! W półtorej godziny Polacy zdobyli trzy medale. Triumfowali wioślarze - czwórka podwójna zdobyła złoto, a czwórka wagi lekkiej bez sternika srebro. Brąz dorzuciła zapaśniczka, Agnieszka Wieszczek. Później jeszcze jeden srebrny medal wyrwał i podrzucił w podnoszeniu ciężarów Szymon Kołecki.

Skargi, wnioski i zaklęcia do sportowych bogów piszcie na zczuba@g.pl.

 

Wpadki komentatorów piszcie na komentatorzy@g.pl.

 

9:05 Chińskie przysłowie mówi, że jeśli nie wiesz co powiedzieć - powiedz chińskie przysłowie. Chińskie przysłowie na dziś: "Płyń jak liść na rzece życia i zamiast organizować sobie dramat w ostatnim meczu może jednak spróbuj awansować wcześniej.

 

Dzisiejszego przysłowia najwyraźniej nie znały nasze siatkakrki, które przegrały z USA 2:3 i pożegnały się z turniejem .

9:10 Za około dwadzieścia minut startują nasi wioślarze, których zgodnie z przyjętą w piątek polityką nie nazwiemy szansą medalową. W związku z tą polityką nie nazwiemy też szansami medalowymi Szymona Kołeckiego ani Szymona Ziółkowskiego, których również dzisiaj zobaczymy. A komplet informacji o dzisiejszych startach Polaków - tutaj .

9:15 Szansę na określenia przez nas jako nadzieja medalowa ma zapaśniczka Agnieszka Wieszczek, która w kategorii 72 kg powalczy o brązowy medal . Jej kolezanka w kategorii 63 kg - Monika Michalik - odpadła w ćwierćfinale.

9:20 Z innych ważkich, choć już nudnych informacji.

 

Micheal Phelps zdobył ósmy złoty medal i pobił siódmy rekord świata i pobił pierwszy rekord Marka Spitza. Tym razem padło na sztafetę 4x100 m stylem zmiennym.

 

Jeśli kogoś interesuje - tutaj może się dowiedzieć czym się różni Phelps od Spitza i na odwrót.

 

Jeśli o nas chodzi - kluczowe jest to, że Spitz miał wąsy , a Phelps wymiękł i zgolił.

 

9:25 Zgodnie z naszymi przewidywaniami, dziś kolejny odcinek

telenowej floretowej

. Pojawił się

kolejny bohater

i na dzień dobry wygłosił kwestię, która zostanie zapamiętana do końca serialu.

Dramatem polskiej szermierki jest alkoholizm.

9:30 Zaczynają się finały wioślarstwa. Z naszych osad jako pierwsza - w trzecim wyścigu, o 10.10, popłynie czwórka bez sternika wagi lekkiej. Czwórka podwójna popłynie w piątym wyścigu - ok. 10.50. W ostatnim wyścigu, ok. 11.30 popłynie nasza ósemka.

9:40 Jeszcze o wydarzeniach nocnych.

 

- Kolarz Łukasz Kwiatkowski awansował do 1/16 sprintu. Kolejny wyścig o 10.30

 

- Maraton kobiet wygrała rumunka Constantina Tomescu-Dita, Polki Drybulska 24. , Gruca - 30.

 

- Żeglarstwo: Zofia Klepacka i Przemysław Miarczyński zajeli drugie miejsca w szóstych wyścigach w klasie RS:X

9:50 Tenis. Całe podium singla kobiet dla Rosji. Wiera Zwonariewa pokonała Chinkę Na Li 6:0, 7:5. W finale zmierzą się Jelena Dementiewa i Dinara Safina.

10:05 Wioślarstwo: W górę wiosła. Za moment w finale wystartuje nasza czwórka bnez sternika wagi lekkiej.

10:10 Poszli!

10:11 Po starcie walczymy o miejsce w piątce z mistrzami świata Brytyjczykami.

10:13 W połowie dystansu - nadal walczymy o miejsce w piątce. Dochodzimy do wniosku, że choć wioślarstwo jest całkiem fajne, to byłoby jeszcze fajniejsze, gdyby pozwolić zawodnikom na abordaż, a na łódki dorzucić po armacie. Jak by to brzmiało? Dwójka podwójna z kanonierem?

10:14 Ależ Polacy przyspieszyli!!! Na 500 m przed końcem są na drugim miejscu!!!

10:15 Kanada atakuje, ale nie daje rady!!! Fantastyczny finisz!!! POLACY MAJĄ SREBRO!!!

10:17 Coś wspaniałego. Przyznajemy się bez bicia - nie wierzyliśmy. Ale udało się - o błysk wiosła przed kontratakującymi Kanadyjczykami. Złoto zdobywają Duńczycy, którzy prowadzili od starrtu do mety.

10:20 Niniejszym, zgodnie z wprowadzoną w piątek polityką, wioślarzy namaszczamy na naszą trzecią szansę medalową na tych igrzyskach.

10:30 Tak wyglądają srebrne wiosła.

 

AP/Kevork Djansezian

Najważniejsze wydarzenia dnia

 

- Mamy srebro w wioślarstwie! Czwórka bez sternika wagi lekkiej gorsza tylko od Duńczyków!

 

- Igrzyska nie dla Złotek! Siatkarki przegrały z USA 2:3 i pożegnały się z turniejem.

 

- Polka powalczy o medal! Zapaśniczka Agnieszka Wieszczek będzie walczyć o brąz w kategorii do 73 kg.

 

- Michael Phelps rekordzistą rekordzistów ! Ósme złoto, siódmy rekord świata.

 

10:35 Taniec z wiosłami, czyli srebrna czwórka puszczona w skarpetkach. Kolejne tysiąc słów o naszych wioślarzach.

 

10:45 Miłosz Bernajtys, Bartłomiej Pawelczak, Łukasz Pawłowski i Paweł Rańda, hm, z medalami. Chcieliśmy napisać, że na podium, ale wioślarzom z jakiegoś powodu podium nie przysługuje. A już za chwilę, już za moment - czwórka podwójna.

10:49 A czwórka podwójna - Marek Kolbowicz, Michał Jeliński, Adam Korol, Konrad Wasielewski - na starcie.

10:50 I powiosłowali!

10:51 Po 500 m Polacy prowadzą o błysk wiosła przed Włochami. Na trzecim miejscu Niemcy, którzy od początlku ruszyli do przodu i cały czas walczą.

10:52 Połowa dystansu za nami. Polacy prowadzą, a nad Włochami mają ponad sekundę przewagi. Czy wytrzymają? Na trzecim miejscu nadal Niemcy, ale rywale ich doganiają.

10:53 1500 m. Przewaga Polaków nad Włochami jeszcze wzrosła do 1,93 s! Ale Włosi nie rezygnują! A tymczasem atakują też Francuzi!

10:54 Włosi słabną, ale Francuzi nadal atakują!

10:55 JEEEEEEEEEEEEEEEEEEEST!!! MAMY DRUGIE ZŁOTO NA IGRZYSKACH!!!

10:57 Fantastyczny wyścig! Polacy prowadzili od startu do mety i nie dali rywalom żadnych szans!

11:05 Żeglarstwo: Czekamy na polską ósemkę, a tymczasem Kusznierewicz i Życki zajęli drugie miejsce w wyścigu klasy Star i po czterech wyścigach objęli prowadzenie. Mają 21 punktów i o punkt wyprzedzają Fracuzów. Do końca jeszcze sześć wyścigów i punktowany podwójnie wyścig finałowy.

11:15 Ósemka powinna wystartować za 20 minut, a tymczasem za moment dekoracja naszych mistrzów olimpijskich!

11:25 Złoci wioślarze na dźwięk Mazurka Dąbrowskiego się popłakali. Niewiele brakowało, a my zrobilibyśmy to samo.

11:28 I tysiąc słów o mistrzach olimpijskich.

 

11:29 A tymczasem na starcie nasza ósemka.

11:30 I poszli! Wiosłuj Mikołaj, Wojciech, Sebastian, Rafał, Michał, Sławomir, i Marcin, wiosłuj! Krzycz Daniel, krzycz!

11:32 Polacy w połowie dystansu na piątym miejscu. Tym razem raczej nie będzie medalu.

11:35 I koniec! Polacy na piątym miejscy. Złoto dla Kanadyjczyków, sredro dla Wielkiej Brytanii, brąz dla USA.

11:37 Zapasy: A tymczasem Agnieszka Wieszczek zaczyna walkę o brązowy medal.

11:38 Polka atakuje, ale nie udaje jej się zdobyć punktów. Rywalka dostaje punkt.

11:39 Ależ akcja w ostatnich sekundach. Polka rzuca się na rywalkę, sprowadza ją do parteru i wykonuje, hm, przerzut? W każdym razie wykonuje akcję, za którą dostaje dwa punkty. Pierwsza runda dla Wieszczek!

11:41 Hiszpanka atakuje, próbuje Polkę wypchnąć z maty, ale Polka znakomicie się broni. I w kolejnej akcji wykonuje świetne obejście i dostaje punkt.

11:42 KONIEC!!! POLKA WYGRYWA DRUGĄ RUNDĘ I CAŁĄ WALKĘ!!! MA BRĄZOWY MEDAL!!!

11:45 A teraz coś z zupełnie innej beczki. Hymn na cześć naszych złotych i srebrnych wioślarzy.

 

11:50 Bardzo chętnie uczcilibyśmy też Agnieszkę Wieszczek, ale niestety nie kojarzymy, żeby jakiś polski zespół nagrał "Piosenkę młodych zapaśników w stylu wolnym".

12:05 Polka na podium! Trzy medale w półtorej godziny - to jest polski dzień!

12:10 O młodych wioślarzach pomyśleli też Supergiganciarze.

Najważniejsze wydarzenia dnia

 

- Wielki dzień polskich wioślarzy ! Czwórka podwójna nie dała rywalom szans, czwórka bez sternika wagi lekkiej zdobyła srebro!

 

- Zapaśniczka Agnieszka Wieszczek zdobyła brązowy medal w kategorii do 73 kg!

 

- Igrzyska nie dla Złotek! Siatkarki przegrały z USA 2:3 i pożegnały się z turniejem.

 

- Mateusz Kusznierewicz i Dominik Życki już liderują w żeglarskiej klasie Star.

 

- Michael Phelps rekordzistą rekordzistów ! Ósme złoto, siódmy rekord świata.

 

12:25 O dziwo, igrzyska wcale się nie zatrzymały na czas naszych triumfów.

 

W finale turnieju tenisistek Jelena Dementiewa pokonała w trzech setach Dinare Safine 3:6, 7:5, 6:3.

12:35 Za niespełna pół godziny do walki stanie Szymon Kołecki, a tymczasem korespondent (nie, nie zaspał, nie wziął urlopu, nie ocenzurowano go) wybiera się na stadion lekkoatletyczny.

Idę na stadion oglądać lekkoatletykę w koszulce z rysunkiem Mleczki "Są takie chwile w życiu żółwia, że musi komuś dać w mordę". Trzymałem tę koszulkę specjalnie na występ Ziółkowskiego.

12:50 Tymczasem TVP przeprowadziła nas przez wszystkie osiem medali Micheal Phelpsa. Fajnie, ale mogliby jeszcze zajrzeć do balwierza, gdzie Phelps stracił swoje owłosienie nad górną wargą .

13:00 Kolarstwo torowe: Zaczyna się lekkoatletyka, a tymczasem fascynująca historia z igrzysk. Rebecca Romero i Wendy Houvenaghel zajęły dwa pierwsze miejsca w wyścigu indywidualnym kobiet na 3 km. Mało brakowało a obie w ogóle nie jeździłyby na rowerze. Houvenaghel, srebrna medalistka, jest dentystką i na rowerze zaczęła jeździć, by towarzyszyć mężowi w jego treningach. Romero w Atenach zdobyła srebrny medal w... wioślarstwie. Była członkinią osady brytyjskiej w czwórkach podwójnych. Dwa lata temu postanowiła spróbować jednak czegoś innego.

13:05 Rozpocząły się zawody ciężarowców w kategorii do 94 kg, za moment rozpocznie się też rywalizacja młociarzy, na którą tak ostrzy sobie zęby korespondent. Nie bez powodu.

Dla mnie Szymon Ziółkowski to jeden z najwybitniejszych polskich sportowców - i to nie dlatego, że jest mistrzem olimpijskim (w Sydney miał sporo szczęścia), ale dlatego, że pamiętam dokładnie konkurs z MŚ 2001 w Edmonton. Słuchałem w radiu, w pociągu z Warszawy do Gdyni, więc co i rusz przerywało. Ale emocje były niesamowite. Po pierwszym rzucie Ziółkowski prowadził ze sporą przewagą. Ale już w drugim Koji Murofushi, wielki faworyt rzucił niesamowite 82.46. Szymonowi kolejne próby w ogóle nie wychodziły, a Koji cały czas rzucał powyżej 81.50, a w piątej próbie - 82.92 i w zasadzie mógł się czuć mistrzem świata. Ale po nim rzucał jeszcze Polak, który też w końcu zebrał się w sobie - 83.38! Nocny pociąg do Gdyni, który zebrał się przy moim radiu, oszalał. A ja do dziś mam poczucie, że jeśli chodzi o bycie mistrzem sportu, to Ziółkowski może to sobie pisać na wizytówce. I strasznie się cieszę, że po tych wszystkich zawirowaniach z trenerami i związkiem (choć przy okazji trafił się jeszcze brązowy medal na MŚ 2005 w Helsinkach) Ziółkowski wrócił. Witamy z powrotem.

13:09 Jest Kołecki. Zaczyna zawody od 174 kg.

13:10 I wyrywa z łatwością.

13:11 Bezpośrednio po Kołeckim na podest wychodzi Bartłomiej Bonk i również wyrywa. 175 kg!

13:12 Od takiego ciężaru zaczyna też Kazach Ilia Ilin. I wyrywa bez najmniejszego problemu. Również jest bardzo mocny.

13:18 I ponownie Kołecki na podeście. Będzie próbował wyrwać 177 kg.

13:19 I skutecznie. Z dużą łatwością. Ilin, który ma tu być największym faworytem do złota natychmiast podnosi ciężar i w drugiej próbie będzie rwał 180 kg.

13:20 Lekkoatletyka: A tymczasem rozpoczął się konkurs w rzucie młotem, ale pierwszy rzut Ziółkowskiego bez rewelacji. 75,92 m i czwarte miejsce.

Korespondent:

Jestem już na stadionie co jest niemałym sukcesem. Przed Ptasim Gniazdem gigantyczne kolejki, dlatego połowa miejsc jest wciąż pusta. Ludzie wolą tłoczyć się przy mniejszych, bocznych wejściach, które wychodzą na ulice ponieważ próby dostania się na stadion wejściem głównym przypominają grę komputerową. Trzeba zacząć kombinować już 5 kilometrów przed Olympic Green, a poźniej pokonać labirynt złożony z barierek. Mimo wszystko wolałem to od stania w kolejce. Upragnioną bramę mijałem kilka razy, czasem nawet w odległości 50 metrów ale zawsze na drodze stawały wspominane barierki wraz z żołnierzami. W końcu się udało, mam miejsce tuż przy starcie biegu na 100 metrów. Koło młociarzy znajduje się po drugiej stronie stadionu. Powiedzmy, że jeśli Ziółkowskiemu wyjdzie rzut życia a jednocześnie młot nieco zejdzie, mogę mieć kłopoty.

13:24 Podnoszenie ciężarów: I znów na podeście Kołecki. 179 kg!

13:25 Jest! Kołecki wyrywa z dużą łatwością! Ekspertami nie jesteśmy, ale w telewizji twierdzą, że to świetny wynik i że w podrzucie będzie się działo. Też tak podejrzewamy.

13:27 Tymczasem Irańczyk Asghar Ebrahimi dopiero zaczyna rwanie - od 180 kg. I podnosi z łatwością. Mamy nadzieję, że w podrzucie będzie słabszy.

13:29 Bartłomiej Bonk próbuje wyrwać 180 kg, ale przerzuca sobie sztangę nad głową. Ciekawe, tylko tym razem nie wyszło, czy kozaczył?

13:30 Ilin i 180 kg. Podnosi. Niby z łatwością, ale zaczął się popisywać i w zasadzie nawet na chwilę nie ustał nieruchomo. Sędziowie jednak zaliczają Kazachowi próbę.

13:31 Bartłomiej Bonk po raz drugi nie daje rady 180 kg. Kończy rwanie na 175 kg.

Korespondent ze stadionu.

Póki co konkurs rzutu młotem nie stoi na wysokim poziomie. Słaby rzut Ziółkowskiego nie martwi zwłaszcza, że wydaje mi się zawodnikiem, który raczej nie jest równy. Jedna kiepska próba nie oznacza, że nie wyjdzie mu rzut na medal. Konkurs zaczął się kontrowersyjnie - Słowak Charfreitag rzucił daleko, ale sędziowie uznali, że spalił. Na powtórce widać, że się pomylili. Tymczasem na trybunach Tomasz Majewski. Ziółkowski podchodzi do niego i o czymś rozmawiają.

13:35 Lekkoatletyka: Drugi rzut Ziółkowskiego. 79,22 m i piąte miejsce.

 

Tymczasem Azer Nizami Paszajew, który spalił dwa podejścia na 180 kg podchodzi do 181 kg. I wyrywa!

13:38 Podnoszenie ciężarów. Ebrahimi w drugiej próbie podchodził do 184 kg, ale nie daje rady. Musi natychmiast podchodzić jeszcze raz i ponownie nie daje rady. Ilin, który w drugiej próbie chyba uszkodził łokieć - rezygnuje z trzeciej próby.

Najważniejsze wydarzenia dnia

 

- Wielki dzień polskich wioślarzy ! Czwórka podwójna nie dała rywalom szans, czwórka bez sternika wagi lekkiej zdobyła srebro!

 

- Zapaśniczka Agnieszka Wieszczek zdobyła brązowy medal w kategorii do 73 kg!

 

- Igrzyska nie dla Złotek! Siatkarki przegrały z USA 2:3 i pożegnały się z turniejem.

 

- Mateusz Kusznierewicz i Dominik Życki już liderują w żeglarskiej klasie Star.

 

- Michael Phelps rekordzistą rekordzistów ! Ósme złoto, siódmy rekord świata.

 

13:40 Kołecki po rwaniu jest piąty. Prowadzi, o dziwo, zawodnik z grupy B z wynikiem 185 kg.

13:42 Lekkoatletyka: Po dwóch rzutach prowadzi Primoz Kozmus ze Słowenii z wynikiem 82,02 m przed Białorusinem Dewiatowskim (81,81 m) i Węgrem Parsem (80,96 m). Ziółkowski jest siódmy.

Korespondent:

Zaczęło się poważne rzucanie. Kozmus rzucił 82,02. Wciąż wierzę, że Ziółkowskiego stać na rzut powyżej 80 m i medal. Tymczasem miałem okazję obejrzeć synchroniczne zbieranie płotków z bieżni. Wolontariusze wyglądali przy tym jak C3PO - pełna automatyzacja ruchów.

13:47 Ziółkowski rzuca po raz trzeci.

13:48 79,07 m. W finale będzie na pewno, ale szału jak na razie nie ma. Po swoim trzecim rzucie rozczarowany kiwał głową.

13:50 Podnoszenie ciężarów: Tymczasem zaczyna się podrzut. Kołecki zacznie od ciężaru 215 kg. Bartłomiej Bonk od 211 kg.

13:53 Bartłomiej Bonk na podeście. Ale nie daje rady. Tymczasem Ilin zarządził na początek podrzutu 225 kg. Ciekawe - czy taki jest mocny, czy po prostu straszy i potem obniży ciężąr.

13:56 Bonk po raz drugi zawalił 211 kg. Powtórzylibyśmy Wam, co powiedział, ale mogą nas czytać dzieci. W trzeciej próbie, żeby trochę odpocząć, będzie próbował podnieść 212 kg.

13:58 Lekkoatletyka: Ziółkowski w czwartym rzucie 79,04 m, a korespondent się popisuje:

Koji Murofushi to mój drugi, po Ziółkowskim, faworyt konkursu. Jest najlepiej zbudowany ze wszystkich młociarzy, mógłby pozować da Vinciemu do ''Człowieka witruwiańskiego'' czy Myronowi do Dyskobola. Na stadionie pojawili się uczestnicy konkursu skoku wzwyż. Przygotowanie zaczęli od odmierzania rozbiegu. Techniki są różne - jedni odmierzają stopki, inni kroki, jeszcze inny wyciągnęli własne miarki. Wygląda to dość zabawnie.

14:02 Podnoszenie ciężarów. Bartłomiej Bonk w trzeciej próbie niestety nie daje rady. Pali podejście na 212 kg i nie zostanie sklasyfikowany.

14:05 Mamy taką refleksję, że podnoszenie ciężarów ma w sobie coś ze skoków narciarskich. Na szczęście zawodników jest dziesięciu, a nie pięćdziesięciu - z drugiej strony mają po sześć podejść, a nie po dwa.

14:08 Lekkoatletyka: Ziółkowski w piątej próbie 76,16 m. Schodząc z rzutni wyglądał, cytując klasyka, "jak generał, który dowiedział się, że jego armia zajęła drugie miejsce".

14:09 Podnoszenie ciężarów. Arsen Kasabijew świetnie 215 kg, a wychodzący po nim Nizami Paszajew przewraca się pod ważącą tyle samo sztangą. Kołecki miał zaczynać od tego ciężatu, ale podniósł do 217 kg.

14:12 Paszajew w trzeciej próbie z najwyższym trudem podrzuca 215 kg.

 

Poza tym na igrzyskach: Rafael Nadal pokonał Chilijczyka Fernando Gonzaleza i zdobył złoty medal w rywalizacji tenisistów. W finałowym meczu Hiszpan wygrał w trzech setach 6:3, 7:6 (7-2), 6:3. Aurelia Trywiańska-Kollasch zajmując czwarte miejsce w swoim biegu z czasem 12,98 s. awansowała do półfinału biegu na 100 metrów przez płotki.

14:13 Korespondent, niekoniecznie o Ziółkowskim:

Jako, że mam słabość do maoryskiej kultury, duże wrażenie wywarła na mnie dekoracja Valerie Vili - złotej medalistki w pchnięciu kulą. Widok płaczącego ideału maoryskiej urody to duże przeżycie. A przy okazji: młoty rzucane przez Ziółkowskiego i kolegów lądują jakieś 5 metrów od podium, na którym są wręczane medale.

14:15 Kołecki podchodzi do 217 kg i podrzuca je bez najmniejszego problemu! Już jest przed Paszajewem!

14:16 Irańczyk Ebrahimi, który w rwaniu tak się popisywał, nie daje rady przy 217 kg. Podiósł na pierś, po czym wydawało się, że w takiej pozycji, ze sztangą pójdzie do szatni. Zatrzymał się, zastanowił, w końcu postanowił jednak zostawić kolegom sztangę.

14:18 Lekkoatletyka: Po pięciu rzutach Ziółkowski ciągle siódmy, drugi rzut (79,22 m) ciągle jest jego najlepszym.

Korespondent:

Straciłem nadzieję - przedostatni rzut naszego młociarza był bez mocy, bez wiary, bez jaj. Ani razu nie przekroczył 80 metrów. Tymczasem Kozmus poza konkurencją.

14:22 Podnoszenie ciężarów: Roman Konstantinow podchodzi do 222 kg i nie daje rady.

14:23 Ilin zaczyna jednak od 223 kg. I w pierwszym podejściu nie daje rady! Kołecki w drugiej próbie będzie podrzucał 224 kg.

14:25 Gruzin Arsen Kasabijew podnosi 223 kg. Z dużą łatwością. Po chwili Ilin w drugim podejściu podnosi 223 kg. I wychodzi Kołecki.

14:26 I JEST!!! 224 KG!!! KOŁECKI MA JUŻ MINIMUM BRĄZ!!!

14:28 Lekkoatletyka: Medale w rzucie młotem rozdane. Złoto dla Słoweńca Primoza Kozmusa, srebro dla Wadima Dewiatowskiego a brąz dla Iwana Cichonia. Ziółkowski spalił ostatni rzut i zajął siódme miejsce.

14:29 Na podest wychodzi Ilin. I z trudem, ale daje radę. Podnosi 226 kg. W dwuboju ma 406 kg! Kołeckiemu będzie bardzo ciężko go dogonić.

14:30 I wychodzi Kołecki. Na sztandze 228 kg. Jeśli podniesie - wygra z Ilinem!

14:31 Niestety, nie udało się! Ale brąz ma i tak!

14:32 Gruzin Kasabijew podchodzi do 231 kg, ale upuszcza je sobie na podołek!

14:33 SZYMON KOŁECKI WICEMISTRZEM OLIMPIJSKIM!!!

14:40 Korespondent rozgląda się po lekkoatletycznym stadionie:

Młot po ostatnim rzucie Szymona Ziółkowskiego wylądował tuż przy samochodziku, który służy do zwożenia ich z pola. Przynajmniej jego kierowca ucieszył się z tej próby. Przed chwilą rozpoczął się bieg na 400 m przez płotki z udziałem Anny Jesień. Specjalnie dla Z Czuba - relacja prawie na żywo z tego wydarzenia: Hop. Hop. Hop. Hop. Hop. Hop. Hop. Hop. Hop. Hop. Jesień druga na mecie.

I tak to Anna Jesień awansowała do półfinału.

14:44 W podnoszeniu ciężarów już dekoracja. Powtórzymy to jeszcze raz - Szymon Kołecki wicemistrzem olimpijskim! Czwarty medal zdobyty dziś przez Polaka!

14:52 jayjay:

 

Jak Szymon Kołecki podnosił 224 kg, jak tak długo trzymał sztangę w górze to też tak podniosłem i uderzyłem ręką w belke pod sufitem. wypadl mi papieros na nowy dywan i chyba zlamalem palec w rece, ale wspomnienia tego medalu zostana.

 

14:55 Medal Kołeckiego pozwala nam zamienić się miejscami w klasyfikacji medalowej z Czechami: Polska na szestaste, oni na siedemnaste.

15:00 Pamiętamy Kołeckiego z Sydney i tam bardzo nam zaimponował, kiedy wściekł się po srebrnym medalu, bo interesował go tylko złoty. Od tego czasu jest jednym z naszych ulubionych polskich sportowców i strasznie mu kibicujemy. A jeszcze bardziej po tym, jak wrócił do sportu po kontuzji kręgosłupa. Dziś ze srebra Kołecki był bardzo zadowolony i podejrzewamy, że z brązowego medalu też by był. Ale to jest najprawdziwszy wojownik i do końca bił się o zwycięstwo. Naprawdę megaszacunek!

Najważniejsze wydarzenia dnia

 

- Wielki dzień polskich wioślarzy ! Czwórka podwójna nie dała rywalom szans, czwórka bez sternika wagi lekkiej zdobyła srebro!

 

- Szymon Kołecki srebrnym medalistą! W podnoszeniu ciężarów w kategorii do 94 kg lepszy był tylko Kazach Ilia Ilin.

 

- Zapaśniczka Agnieszka Wieszczek zdobyła brązowy medal w kategorii do 73 kg!

 

- Igrzyska nie dla Złotek! Siatkarki przegrały z USA 2:3 i pożegnały się z turniejem.

 

- Mateusz Kusznierewicz i Dominik Życki już liderują w żeglarskiej klasie Star.

 

- Michael Phelps rekordzistą rekordzistów ! Ósme złoto, siódmy rekord świata.

 

15:12 I tradycyjne tysiąc słów o naszym wicemistrzu olimpijskim.

 

15:25 Oczekując na 3000 m z przeszkodami kobiet z udziałem Wioletty Frankiewicz, które zaczyna się za pięć minut korespondent zerknął na skoczków wzwyż.

Michał Bieniek pokonał w drugiej próbie 2,20 m, ale nie można powiedzieć, że przyszło mu to łatwo. Rozpocząłem swój prywatny konkurs - kto nie doskoczy do poprzeczki. Na razie mam jednego zawodnika, któremu się udało - Syryjczyka Gazala. W drugiej próbie przeskoczył, więc będzie miał kolejne szanse.

15:30 I ruszyły.

15:33 Jak na razie Polka biegnie w okolicach dziesiątego miejsca. Sytuacja z grubsza wygląda tak: tup-tup-tup-tup-hop-tup-tup-tup-tup-hop-plusk...

 

Wrócimy kiedy skończą, albo kiedy okaże się, że w basenie są piranie.

15:37 Cały czas biegną. W przedzie tak zwana ucieczka, dalej rozciągnięty peleton. Polka rozkłada siły.

15:40 I koniec. Ucieczka grupowa zmieniła się w samotną ucieczkę Rosjanki Gulnary Samitowej-Gałkiny, która wygrywa bijąc w fantastycznym stylu rekord świata z wynikiem 8:58.81. Polka rozłożyła siły i zajęła ósme miejsce. Na ostatnich metrach Kenijka Eunice Jepkorir wyskoczyłą przed Jekaterinę Wołkową i zajęłą drugie miejsce.

15:45 Korespondent:

Rekord świata Gałkiny-Samitowej był pierwszym rekordem świata, który widziałem na żywo. Jeśli chodzi o występ Wioletty Frankiewicz, to pozostaje cieszyć się z ósmego, jakby nie było punktowanego, miejsca. Podczas biegu zawodniczki stworzyły dwie grupy - uciekającą i pościgową. Frankiewicz była za dobra na tą drugą, ale za słaba na tę pierwszą, dlatego przez większość czasu biegła samotnie.

15:50 Przy wyczynach Phelpsa bledną inne wydarzenia na pływalni. Ale niesamowitą historią jest niewątpliwie srebro 41-letniej Amerykanki Dary Torres w superwyścigu na 50 m stylem dowolnym. Kto nie pamięta (czyli na przykład my) - debiutowała na igrzyskach w Los Angeles w 1984 roku.

15:55 Michał Bieniek w skoku wzwyż zaatakował 2,25 m, ale zrzucił. Ponieważ do 100 m kobiet mężczyzn pozostało jeszcze pół godziny - ogłaszamy 20 minut przerwy.

16:20 Za moment druga najkrótsza relacja w historii Z czuba. Za chwilę ropocznie się bieg na 100 m kobiet.

16:21 I za chwilę też się skończy.

16:24 Napięcie rośnie.

16:25 Poszły!

16:25 (10,78 s później) I koniec! Shelly-Ann Fraser!

16:27 Hat trick Jamajek! Zgarnęły komplet medali!

16:33 Co więcej, zgarnęły złoto i dwa srebrene. Nie ma trzeciego miejsca - Sherone Simpson i Kerron Stewart przybiegły na metę jednocześnie!

16:35 Korespondent recenzuje oglądanie biegu na 100 m:

Po finale biegu na 100 m kobiet, mogę powiedzieć tyle, że jeśli ktoś ogląda go bez możliwości obejrzenia powtórki, to niech lepiej nie mruga. Ja wykonałem półmrugnięcie i straciłem ponad połowę biegu - na finisz się na szczęście załapałem. Z konkursu skoku wzwyż odpadł Michał Bieniek. Podczas trzeciej próby na 2,25 poprzeczka długo podskakiwała i w końcu spadła. Nasz skoczek stał jeszcze jakieś 5 minut i patrzył z niedowierzaniem. Jednocześnie mam już zwycięzcę mojego konkursu na nie doskoczenie do poprzeczki - rzutem na taśmę wygrał go Izraelczyk Nikita Palli, który przy próbie na 2,25 nie doskoczył do materaca.

16:47 Przegapiliśmy początek biegu na 10 000 m, ale szybko nadrabiamy braki w relacji.

 

Ruszyli.

 

I biegną.

16:55 Żeby nie było, że nie opisujemy tego co się dzieje - dalszy ciąg z relacji biegu na 10 000 m.

 

Nadal biegną.

16:58 Niestety, nie wiemy co dokładnie się dzieje w biegu na 10 000 m, bo TVP woli porozmawiać z Szymonem Kołeckim. Dzięki temu mamy cytat dnia. Dlaczego nie udało się udźwignąć 228 kg. Mówi Szymon Kołecki.

Obudziłem się ze sztangą na klacie.

Reszty wypowiedzi nie będziemy cytować, ale generalnie potem było już tylko gorzej.

17:02 Wrócliśmy do biegu na 10 000 m i szybko informujemy, co się dzieje. Otóż biegną.

17:11 Ostatnie okrążenie. Prowadzi Etiopczyk Bekele.

17:13 I skończyli. Kenenisa Bekele obronił złoto z Aten ustanawiając nowy rekord olimpijski.

 

Haile Gebrselassie szósty.

17:20 Oficjalna strona igrzysk przekazuje teraz istotę 10 000 m. Na oficjalnym livescorze nadal jest napisane "Running".

17:30 Na igrzyskach nic się już dziś nie wydarzy, czas więc kończyć relację. To był piękny dzień, a szczególnie piękne było półtorej godziny, w ciągu których wioślarze i Agnieszka Wieszczek zdobyli trzy medale. Później jeszcze swoje dołożył Szymon Kołecki i igrzyska możemy chyba oficjalnie uznać za odczarowane.

17:40 Na zakończenie dnia siatkarka Anna Barańska, o której trener Bonitta powiedział, że

nie można na nią patrzeć

, wystąpiła z oczekiwanym podobno przez całe siatkarskie środowisko wywiadem. Miała ujawnić wszystko, wylać całą prawdę. I wylała:

Z Kubą zagrałam poprawnie całkiem bardzo dobrze.

Choć kadra siatkarek w konkurencji Magiel została przegoniona w ten weekend przez

polską szermierkę

, jesteśmy wystarczająco zażenowani. Na razie Przemek Iwańczyk na blogu porównał sytuację w kadrze Złotek do ''letnich kolonii w Świnoujściu'', a Małgorzata Glinka wyznała:

Dałyśmy d...

Najważniejsze wydarzenia dnia

 

- Wielki dzień polskich wioślarzy ! Czwórka podwójna nie dała rywalom szans, czwórka bez sternika wagi lekkiej zdobyła srebro!

 

- Szymon Kołecki srebrnym medalistą! W podnoszeniu ciężarów w kategorii do 94 kg lepszy był tylko Kazach Ilia Ilin.

 

- Zapaśniczka Agnieszka Wieszczek zdobyła brązowy medal w kategorii do 73 kg!

 

- Igrzyska nie dla Złotek! Siatkarki przegrały z USA 2:3 i pożegnały się z turniejem.

 

- Mateusz Kusznierewicz i Dominik Życki już liderują w żeglarskiej klasie Star.

 

- Michael Phelps rekordzistą rekordzistów ! Ósme złoto, siódmy rekord świata.

 

17:50 Ale ponieważ nie chcemy kończyć takiego dnia w takim nastroju... Zaległe tysiąc słów o polskiej brązowej medalistce.

 

 

Dziękujemy bardzo i zapraszamy na jutro.