Jak się zmieniały koszulki reprezentacji na przełomie wieków?

We wtorek "wyciekły" zdjęcia koszulek reprezentacyjnych na Euro 2016 we Francji. Polska niezbyt nam się podoba i z tej okazji przypominamy czasy, kiedy projektanci mieli więcej fantazji. Jak zmieniały się koszulki reprezentacji Polski na przełomie XX i XXI wieku?

Do Francji jedziemy w takich

 

.Todosobrecamisetas.com

Jeśli wierzyć przeciekom, do Francji jedziemy w czymś takim. Szału nie ma, ale może jak się tę przeciętna koszulkę wypełni Lewandowskim, to nabierze wdzięku? Póki co, przypomnijmy sobie, jak to drzewiej bywało!

Igrzyska Olimpijskie, czyli Barcelona 1992

 

PILKARSKA REPREZENTACJA POLSKI NA IGRZYSKA OLIMPIJSKIE BARCELONA 1992.Fot. TEODOR WALCZAK

Ach, piękny świcie lat 90-tych, kiedy wszystko było możliwe, kiedy kapitalizm roztaczał przed nami swą diabelską feerię barw i karuzelę możliwości, a polscy chłopcy wygrywali srebrne medale na Igrzyskach Olimpisjkich! Mieli przy tym wąsy, okropne fryzury (krótko z przodu, długo z tyłu i wąsy na przedzie), ale za to koszulki z fantazją!

 

Polska - Słowacja 1995, czyli biało-czerwoni w paski

Ach, złote lata 90-te i Wasze tekstylno-wzornicza kreatywność! Po Barcelonie projektanci jeszcze bardziej podkręcili spiralę szaleństwa i ubrali naszych reprezentantów w paski. W takich strojach grali w eliminacjach do Euro 1996. Grali bezskutecznie, bo na Euro się, jak wiadomo, nie zakwalifikowaliśmy, ale były po dordze miłe momenty, córka Wałdocha included.

Anglia - Polska, czyli kołnierzyki

Ach, fryzuro Marka Citki, Ty Emblemacie Przedziałka Polskiego! Ach, zgrabny kołnierzyku, w którym na Wembley strzelono wreszcie długo wyczekiwanego gola! W eliminacjach (znowu nieudanych, oczywiście) do MŚ we Francji w 1998 roku Polacy zagrali cali na czerwono, ze zgrabnymi kołnierzykami i w koszulkach, które malowniczo napełniały się wiatrem podczas triumfalnego przebiegu cieszynkowego. Przeżyjmy to jeszcze raz.

Polska - Luksemburg, czyli biało-czerwoni na czarno

Ach, barokowa dekadencjo późnych lat 90-tych, ach, melancholio fin de sieclu, ach kunsztowne przerafinowanie schyłku wieku! Piłkarsko nam nie szło, w temacie koszulek tez doszliśmy do pewnego kresu i wyczerpania, czego najlepszym przykładem były czarne stroje w pamiętnym meczu z Luksemburgiem w 1998 roku.

Mistrzostwa Świata 2002

Koszulki reprezentacji na MŚ 2002AgencjaGazeta/Zczuba.sport.pl

Ach, entuzjazmie początku wieków, ach ambicjo polskiej nowoczesności! Kiedy po 16 latach wreszcie zakwalifikowaliśmy się na jakąś wielką imprezę, również prezentacja koszulek musiała odbyć się z odpowiednim przytupem. Zamiast rozpasania wizualnego lat 90-tych jest nowoczesny minimalizm, będzie w czym ładnie przegrywać.

MUNDIAL 2002Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Mistrzostwa Świata 2006

 

Germany fans unfurl a banner in the stands before the Group A World Cup 2006 soccer match between Poland and Germany in DortmundCHRISTIAN CHARISIUS / REUTERS / REUTERS

Zgrabne, nowoczesne stroje na Mistrzostwa Świata w Niemczech nie kojarzą nam się najlepiej, a na wspomnienie meczu z Niemcami wciąż boli nas bardzo dużo rzeczy na raz, na pocieszenie przypominamy też więc wersję białą - wspomnienia nieco lepsze, chociaż z tradycyjnego "meczu pocieszenia", zwanego też "meczem o honor".

Bartosz BosackDUSAN VRANIC (AP Photo/Dusan Vranic)

PS. Tak, to były te koszulki z husarskimi skrzydłami, proszę, nie mówmy już o tym.

Euro 2008

Ach, Euro 2008, ach, Leo Beenhakkerze i nowa nadziejo! Nasze pierwsze Mistrzostwa Europy, nasz tradycyjny turniej na trzy mecze z nietradycyjną tym razem dramaturgią: tradycyjny łomot od Niemców, mecz o wszystko i mecz jeszcze bardziej o wszystko, niespodziewanie przechodzący w nietradycyjny łomot od Chorwatów. Ale my tu nie o łomotach, a o strojach: czyste białe koszulki, czerwone spodenki, prostota flagi narodowej, bardzo ładnie, szkoda, że tak smutno.

Poland's players react after their Group B Euro 2008 soccer match defeat to Croatia at the Woerthersee Stadium in Klagenfurt in this June 16REUTERS/Miguel Vidal

Poland's Rafal Murawski and Croatia's Nikola Pokrivac (R) fight for the ball during their Group B Euro 2008 soccer match at the Woerthersee Stadium in Klagenfurt, June 16, 2008.   REUTERS/Miro Kuzmanovic (AUSTRIA)  MOBILE OUT. EDITORIAL USE ONLYFot. MIRO KUZMANOVIC REUTERS

Euro 2012

 

Miś Uszatek w stroju polskiej reprezentacji w piłkę nożnąFot. rd

Ach, Euro 2012, ach polskie Euro, ach polskie stadiony i autostrady, ach Narodowy Koszyku! Koszulki na Euro 2012 też mieliśmy, jak wszystko, piękne, choć kontrowersyjne, bo bez orzełka, a za to z logiem PZPN. Po protestach kibiców i w ogóle wszystkich, orzełek wrócił na koszulki reprezentacji i mógł dumnie ozdabiać pierś Roberta Lewandowskiego po strzeleniu gola w meczu z Grecją.

Poland's Robert Lewandowski celebrates after scoring a goal against Greece during their Group A Euro 2012 soccer match at the National stadium in Warsaw June 8, 2012.        REUTERS/Pascal Lauener (POLAND  - Tags: SPORT SOCCER)   SLOWA KLUCZOWE: :rel:d:bm:LR2E86819R3O9Fot. PASCAL LAUENER REUTERS

Kontrowersyjny obsydian

 

Jakub BłaszczykowskiFot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta

Brak orzełka to nie jedyna kontrowersja z koszulkami w ostatnich latach. Pamiętacie jeszcze słynny obsydian? Nam się akurat podobał, reszcie świata chyba nie? Obsydian, czyli na nasze oko, po prostu granat, z czerwonymi wypustkami na rękawach, pojawił się w roku 2010, Polacy grali w nim z Bułgarią i Finlandią.

Eliminacje Euro 2016

 

11.10.2014  Warszawa . Lukasz Szukala podczas meczu eliminacji Mistrzostw Europy Polska - Niemcy na Stadionie Narodowym . Fot . Kuba Atys / Agencja Gazeta SLOWA KLUCZOWE: pilka nozna reprezentacja eliminacje ME /FR/KUBA ATYS

Szczęśliwe dla nas eliminacje do Mistrzostw Europy we Francji rozegraliśmy w bardzo ładnych koszulkach z pionowym, czerwonym pasem biegnącym przez piłkarską pierś. Hmm, to może jeszcze da się ulepszyć coś na to nadchodzące Euro? Jak myślicie?