Patriotyczna Jedenastka Marzeń

Święto zobowiązuje. Dwie jedenastki w dacie też - do wystawienia trzeciej, złożonej z samych patriotycznych Superbohaterów.

Bramka: Ksiądz Augustyn Kordecki

No przecież nasze drużyny narodowe nie istnieją bez frazy "Obrona Częstochowy", a obrona Częstochowy nie istniała by bez dzielnego przeora Kordeckiego. Drużynę budujemy od tyłu, czyli od południa, a nasz bramkarz łączy elementy obowiązkowego bramkarskiego szaleństwa, by nie rzec, wybuchowości, z siłą spokoju. Szczególnie ceniony za mocne nerwy i zdolność długiego wytrzymywania pod uporczywym ostrzałem. Przyda się. Nawet, jeśli obrona Częstochowy miała większe znaczenie symboliczne niż militarne, to bramkarz tak podnoszący morale będzie prawdziwym skarbem dla naszych obrońców, zwłaszcza, ze znaczenia symboliczne są u nas ciągle w cenie.

Prawa obrona: Pan Michał Wołodyjowski

Mały Rycerz potrzebny w każdej jedenastce. Przez chwilę rozważaliśmy Pana Michała na stopera, no ale i wzrost nie ten i inklinacji ofensywnych szkoda, a skłonność do pojedynków jeden na jeden z szalonymi napastnikami - cennym atutem.

Na obronę trafia za swoją niezłomną postawę w Kamieńcu Podolskim, a na prawą - bo bronił wiary przed Turkami. W bonusie z panem Michałem - najsympatyczniejsza WAG w całej Jedenastce.

Środek Obrony: Tadeusz Kościuszko

 

Karl Gottlieb Schweikart ''Tadeusz Kościuszko'' (domena publiczna)Karl Gottlieb Schweikart ''Tadeusz Kościuszko'' (domena publiczna)

Prawdziwy spec od fortyfikacji obronnych, mimo porywów fantazji świetnie gra głową, której łatwo nie traci. Inżynier i fachowiec ceniony za granicą, gdzie zdobywał doświadczenie i ogranie. Lubi konferencje prasowe i trudne słowa, ale dobrze sprawdza się przy stałych fragmentach gry. W MLS wciąż wspominany z sentymentem.

Środek Obrony: Michał Drzymała

 

WózDomena publiczna

Nie oszukujmy się, czasem w polu karnym trzeba ustawić autobus. Albo wóz.

Lewa Obrona: Mikołaj Kopernik

11.05.2012 TORUN , POMNIK KOPERNIKA , DRUGI DZIEN JUWENALIOW .  FOT. MIKOLAJ KURAS / AGENCJA GAZETA DLOTO strony lokalne GW - Toruń SLOWA KLUCZOWE: STUDENT STUDENCI JUWENALIA POMNIK KOPERNIK /FR/ przebrany ZDJĘCIE DO WKŁADKI: DLOTO strony lokalne GW - Toruń

Fot. Mikołaj Kuras / Agencja Gazeta

Jeśli Kościuszko dobrze gra głową to Kopernik gra nią wyśmienicie, właściwie równie dobrze mógłby grać jako mózg środka pola, gdyby nie to, że ze środkiem to on właśnie miewał na bakier. Zresztą - zatrzymał Słońce, to i każdego napastnika zatrzyma, a jak już coś wymyśli to będzie to... no, no.

Pomoc: Juliusz Ordon

 

19.03.2015 Warszawa , ul. Na Bateryjce . Wykopaliska i spoleczny pomnik w miejscu prawdopodobnej lokalizacji Reduty Ordona fortyfikacji z czasow Powstania Listopadowego z 1831 roku . W tle widac nowy Meczet w budowie - Warszawski Osrodek Kultury Muzulmanskiej przy ul. Zwirowej . Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta SLOWA KLUCZOWE: Powstanie Reduta Ordona wykopaliska /FR/FRANCISZEK MAZUR

Strzelać mu nie kazano, ale u nas gra w pomocy defensywnej, a w destrukcji jest niezastąpiony.

Pomoc: Fryderyk Chopin

 

Frédéric_ChopinDomena publiczna

Ach, proszę Państwa, jak on gra, jak on gra! Wirtuoz ze skłonnością do romantycznych szarż, wspaniałe czucie piłki, jaki drybling, jaki triki. Jak trzeba popędzi, jak trzeba - potrzyma piłkę, popieści ją, poda w sposób, że Dariusz Szpakowski zaniemówi (co, nie oszukujmy się, będzie atutem), ulubieniec kibiców, choć nie wszyscy zawsze nadążą za jego pomysłami. W szatni w nieustannym konflikcie z Grosickim.

Pomoc: Maria Skłodowska-Curie

 

Maria Sklodowska - Curie w 1903 r. ZDJĘCIE DO WKŁADKI: DGWRP Gazeta WyborczaNaukaWIKIPEDIA

Lepiej mądrze stać niż głupio biegać, a Maria mądrze i biega i stoi i w ogóle wszystko robi mądrze. Niebywały pomyślunek, demon pracowitości, laureatka dwóch Złotych Piłek, której spokój i inteligencja promieniować będą na całą drużynę.

Pomoc: Książę Józef

 

01.05.2015 Warszawa , ul. Krakowskie Przedmiescie . Pomnik Jozefa Poniatowskiego przystrojony w barwy narodowe . Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta SLOWA KLUCZOWE: Jozef Poniatowski flaga swieto narodoweFRANCISZEK MAZUR

Dobra piłkarska ksywka, poza tym zawodnik obdarzony ogromną fantazją, także pozaboiskową. Znany z tego, że kiedyś wyjechał na ulice Warszawy na koniu, tak jak na gwiazdę piłki przystało, czyli bez koszulki. Bez innych elementów garderoby zresztą też - wymarzony bohater tabloidów, Z Czuba będzie miało o czym pisać. Ma skłonność do szarży nieco lekkomyślnych, i często bywa łapany na spalonym, pardon, "topionym", ale wierzymy, że pod okiem czujnego trenera będzie szalał w polu karnym lepiej niż Cristiano Ronaldo.

Pomoc: Jan Leon Kozietulski

 

Bitwa pod SomosierrąDomena publiczna

Postać, której w naszej Jedenastce absolutnie nie mogło zabraknąć, dowodził bowiem najsłynniejszą szarżą w dziejach szarży - tą pod Somosierrą. Osiem minut czystego, ofensywnego szaleństwa. Już widzimy te [MEMY]. Jego rajdy po skrzydłach będą doprowadzać do rozpaczy wszystkich obrońców świata i zachwycać wszystkich komentatorów. Wadą może być to, że nie chce mu się wracać po stracie, ale z taką obroną możemy sobie na to pozwolić.

Atak: Jan Onufry Zagłoba

 

Jan Onufry ZagłobaWikimedia Commons

Z takimi skrzydłami w ataku możemy sobie pozwolić na typowego lisa, czy tam sępa pola karnego, co cierpliwie zaczeka, aż trzeba będzie dostawić przysłowiową nogę. Pan Zagłoba to spryt, doświadczenie i zamiłowanie do niebanalnych zachowań boiskowych. Taki nasz Pippo Inzaghi - nie zawaha się strzelić bramki piętą, barkiem, pośladkiem czy brzuchem. Zwłaszcza z brzuchem może mieć szczególnie łatwo.

Trener: Marszałek Józef Piłsudski

 

Józef PiłsudskiWikimedia Commons

Doświadczony jako zawodnik, charyzmatyczny jako lider, z wąsem - a tacy polscy sportowcy są najlepsi, poza tym, jest listopad. Uwielbiany przez społeczeństwo, utrapienie dziennikarzy na konferencjach prasowych, z bon motami godnymi Jose Mourinho, z twardością Oresta Lenczyka, potrafi wygrać nawet, zdawałoby się, przegraną bitwę.