US Open. 22 fascynujące ciekawostki z okazji finału [ZOBACZ]

Dlaczego Arthur Ashe dostał 20 dolarów za zwycięstwo w turnieju? Kto wygrywał US Open na trzech nawierzchniach? Kiedy miał miejsce najmłodszy finał w historii turnieju, w którym spotkały się 16-latka i 17-latka?
Serena Williams, Maria Szarapowa Serena Williams, Maria Szarapowa Michel Euler (AP Photo/Michel Euler)

Fascynujące ciekawostki z US Open

1. Gdy Arthur Ashe wygrywał w 1968 r. pierwsze naprawdę otwarte US Open, był jeszcze amatorem, w związku z czym nie mógł odebrać 12 tys dol, należnych za zawodowe zwycięstwo. Po wygraniu finałowego meczu odebrał zwyczajowe... 20 dolarów dniówki.

2. Maria Szarapowa ma wynik 17-0 w nocnych meczach na US Open. Nikt nie może popisać się takim rekordem. Z kolei w ciągu ostatnich 11 lat wyśrubowała też niechlubny rekord 0-17 w meczach z Sereną Williams. Gdyby Rosjanka wystartowała w tegorocznym turnieju, tenisistki mogłyby spotkać się w wieczornym półfinale. Czyjś doskonały wynik zostałby zepsuty.

3. W 1970 r. Margaret Wade wygrała singla, debla i miksta. Zarobiła 9500 dol. Dzisiaj wygrałaby cztery miliony i 20 tys dol - 423 razy tyle.

4. US Open to pierwszy wielkoszlemowy turniej, który wyrównał nagrody dla mężczyzn i kobiet. W roku, w którym się to stało, zwycięzcy zgarnęli po 25 tys dol. W 2015 r. zaledwie o dwa tysiące mniej dostali tenisiści, którzy odpadli w pierwszej rundzie. Triumfatorom przypadnie po 3,3 mln dol.

Chris Evert Chris Evert AP HALL OF FAME

Fascynujące ciekawostki z US Open

5. Mecze US Open rozgrywane są przy sztucznym świetle już od 40 lat. Na French Open i Wimbledonie nadal nie grają przy reflektorach, chociaż Wimbledon może już rozgrywać nocne mecze dzięki dachowi.

6. To jedyny wielkoszlemowy turniej, który był rozgrywany na trzech różnych podłożach. Przez pierwsze 93 lata, mecze grano na trawie. W latach 1975-77 nawierzchnia kortów była ceglasta. Następnie turniej przeprowadził się w miejsce, w którym odbywa się dzisiaj - na twardą nawierzchnię.

7. W związku z tym, Chris Evert to jedyna kobieta, która wygrywała singla na nawierzchni ceglanej. Evert w czasie trzyletniego eksperymentu na cegle była akurat w trakcie swojej czteroletniej zwycięskiej serii. Jimmy Connors to jedyny tenisista, który wygrywał US Open na trzech różnych nawierzchniach.

8. Arthur Ashe Stadium może pomieścić 22 547 kibiców. To największy stadion tenisowy na świecie.

Louis Armstrong Stadium Louis Armstrong Stadium Emile Wamsteker / for USA TODAY

Fascynujące ciekawostki z US Open

9. Kiedyś finały US Open rozgrywano na Louis Armstrong Stadium, wybudowanym z okazji Wystawy Światowej. Stadion dostał nazwę po mieszkającym nieopodal muzyku jazzowym. A kto wystąpił na nim pierwszy? The Who. Dlaczego? Grali support przed The Doors.

10. Amerykańscy mężczyźni wygrali 44 z 45 pierwszych edycji turnieju. Potem, od 1951 r., zwyciężyli tylko 22 z 64 możliwych razy. Ostatnio, w 2003 r., zwyciężył Andy Roddick. Od tego czasu tylko raz Amerykanin dostał się do półfinału.

11. US Open to jedyny wielkoszlemowy turniej, który odbywa się co roku od momentu powstania. French Open i Wimbledon miały przerwy z powodu wojen światowych. Australian Open też postanowiło odwołać wtedy swoje edycje.

12. US Open wygrywali dotąd mężczyźni z 15 krajów i kobiety z 14 krajów.

Fascynujące ciekawostki z US Open

13. Roger Federer ma najdłuższą indywidualną serię zwycięstw w turnieju. Szwajcar triumfował w latach 2004-2008. Rok później przegrał w finale, a dwa lata później Novak Djoković zaliczył sensacyjny powrót w półfinale z Federerem. Od tego czasu Szwajcar nie dotarł do finału US Open.

14. W tym roku we wszystkich rodzajach rozgrywek (również mecze eliminacyjne czy spotkania tenisistów na wózkach inwalidzkich) na US Open powinno odbyć się w sumie 919 spotkań.

15. Zajmująca się sprzedażą biżuterii firma Tiffany & Co. aż przez pół roku tworzy wręczaną zwycięzcy replikę pucharu.

16. Do użycia podczas tegorocznej edycji turnieju przygotowano 70 tysięcy piłek.

Finał US Open w 1997 r. Finał US Open w 1997 r. KATHY WILLENS (AP Photo/Kathy Willens)

Fascynujące ciekawostki z US Open

17. Wśród byłych zwycięzców juniorskiego US Open są Andy Murray, Andy Roddick, Jo-Wilfried Tsonga, Stefan Edberg, Jennifer Capriati, Lindsay Davenport, Marion Bartoli, Wiktoria Azarenka, Borna Corić, Bernard Tomić i Grigor Dimitrow. Tylko ośmiu zawodników, którzy wygrali turniej juniorów, zwyciążyło później także w edycji seniorskiej.

18. US Open 2014 było jedyną edycją turnieju, w której do ćwierćfinału dotarła tylko jedna zawodniczka spośród ośmiu najwyżej rozstawionych. Była to późniejsza zwyciężczyni, Serena Williams.

19. Najmłodszy finał w historii turnieju miał miejsce w 1997 r. 16-letnia Martina Hingis pokonała w nim 17-letnią Venus Williams.

20. Martina Navratilova potrzebowała aż 11 startów, żeby w końcu wygrać US Open. W sumie wygrała turniej cztery razy.

Kamery na US Open Kamery na US Open Robert Deutsch / USAT

Fascynujące ciekawostki z US Open

21. W tym roku suma nagród pieniężnych wynosi 44 mln 853 tys 400 dol. To niemal dwa razy tyle, co zaledwie pięć lat temu (23 mln 618 tys dol).

22. Każdy mecz rozgrywany na Arthur Ashe Stadium obsługują 22 kamery stacji ESPN.