Sport.pl

Iditarod Trail Sled Dog Race. Psie zaprzęgi ruszają do "Ostatniego Wyścigu na Ziemi" [ZDJĘCIA]

Iditarod Trail Sled Dog Race. Psie zaprzęgi ruszają do "Ostatniego Wyścigu na Ziemi" [ZDJĘCIA]
W poniedziałek na Alasce rozpoczął się jeden z najbardziej wymagających wyścigów psich zaprzęgów na świecie! Trasa <b>Iditarod Trail Sled Dog</b> liczy ok. 300 mil (482 km), najlepsi powinni pokonać ją w dziewięć dni.
<br><br>Na zdj.: zespół Kelly Maixner wyrywa przed siebie podczas uroczystego startu wyścigu W poniedziałek na Alasce rozpoczął się jeden z najbardziej wymagających wyścigów psich zaprzęgów na świecie! Trasa Iditarod Trail Sled Dog liczy ok. 300 mil (482 km), najlepsi powinni pokonać ją w dziewięć dni.

Na zdj.: zespół Kelly Maixner wyrywa przed siebie podczas uroczystego startu wyścigu Mark Meyer / REUTERS / REUTERS
<b>Iditarod Trail Sled Dog</b> zazwyczaj rozpoczynał się w Willow, ale z powodu coraz cieplejszego klimatu start wyścigu przesuwany jest w ostatnich latach coraz bardziej na Północ. W tym roku psy zaczynają się ścigać w Fairbanks.
<br><br>Na zdj. zabawa psów z ekipy Michelle Phillips Iditarod Trail Sled Dog zazwyczaj rozpoczynał się w Willow, ale z powodu coraz cieplejszego klimatu start wyścigu przesuwany jest w ostatnich latach coraz bardziej na Północ. W tym roku psy zaczynają się ścigać w Fairbanks.

Na zdj. zabawa psów z ekipy Michelle Phillips Mark Meyer / REUTERS / REUTERS
Tak w weekend do uroczystego prologu <b>Iditarod Trail Sled Dog</b> wystartował Richie Diehl, a raczej jego psy. Ten etap odbył się tradycyjnie w Anchorage (polscy telewidzowie pamiętają pewnie tę nazwę z serialu ''Przystanek Alaska'' - to w okręgu Anchorage mieściło się serialowe Cicely), gdzie ciężarówki dostarczyły specjalnie na tę okazję śnieg, który wyspano na ulice.<br><br>Normalny start odbywa się w Fairbanks, bo organizatorzy i arbitrzy uznali, że w Willow i okolicach jest za mało śniegu i niektóre części trasy są niebezpieczne Tak w weekend do uroczystego prologu Iditarod Trail Sled Dog wystartował Richie Diehl, a raczej jego psy. Ten etap odbył się tradycyjnie w Anchorage (polscy telewidzowie pamiętają pewnie tę nazwę z serialu ''Przystanek Alaska'' - to w okręgu Anchorage mieściło się serialowe Cicely), gdzie ciężarówki dostarczyły specjalnie na tę okazję śnieg, który wyspano na ulice.

Normalny start odbywa się w Fairbanks, bo organizatorzy i arbitrzy uznali, że w Willow i okolicach jest za mało śniegu i niektóre części trasy są niebezpieczne Mark Meyer / REUTERS / REUTERS
Iditarod Trail, nazywany też <b>Ostatnim Wielkim Wyścigiem na Ziemi</b>, weźmie udział 79 maszerów (przewodników zaprzęgów). W przepisach przewidziano obowiązkowy czas na odpoczynek. Do wygrania jest 70 tys dol i ciężarówka typu ''pick-up''.<br><br>Na zdj. pies Katherine Keith Iditarod Trail, nazywany też Ostatnim Wielkim Wyścigiem na Ziemi, weźmie udział 79 maszerów (przewodników zaprzęgów). W przepisach przewidziano obowiązkowy czas na odpoczynek. Do wygrania jest 70 tys dol i ciężarówka typu ''pick-up''.

Na zdj. pies Katherine Keith Mark Meyer / REUTERS / REUTERS
A gdzie meta? W Nome nad Morzem Beringa. Dotychczasowy rekordzista, amerykański Szwajcar Martin Buser, zameldował się na niej po dziewięciu dniach bez 74 minut. Pierwsze, historyczne edycje trwały ok. 20 dni. Na razie rekordzistą jest Rick Swenson, który ma na koncie pięć zwycięstw w wyścigu.<br><br>Na zdj.: psy Jana Stevesa w oczekiwaniu na start A gdzie meta? W Nome nad Morzem Beringa. Dotychczasowy rekordzista, amerykański Szwajcar Martin Buser, zameldował się na niej po dziewięciu dniach bez 74 minut. Pierwsze, historyczne edycje trwały ok. 20 dni. Na razie rekordzistą jest Rick Swenson, który ma na koncie pięć zwycięstw w wyścigu.

Na zdj.: psy Jana Stevesa w oczekiwaniu na start Mark Meyer / REUTERS / REUTERS
W 1974 r. Mary Shields została pierwszą kobietą, która dotarła do mety wyścigu. 11 lat później Libby Riddles została pierwszą kobietą, która wygrała Iditarod Trail Sled Dog Race. W latach 1986-88 Susan Butcher wygrywała trzy razy z rzędu!<br><br>Na zdj. maszer Peter Kaiser z Bethel na Alasce

Iditarod W 1974 r. Mary Shields została pierwszą kobietą, która dotarła do mety wyścigu. 11 lat później Libby Riddles została pierwszą kobietą, która wygrała Iditarod Trail Sled Dog Race. W latach 1986-88 Susan Butcher wygrywała trzy razy z rzędu!

Na zdj. maszer Peter Kaiser z Bethel na Alasce Iditarod Rachel D'Oro / AP (AP Photo/Rachel D'Oro)
Iditarod Trail Sled Dog Race rozgrywany jest na pamiątką wydarzeń z 1925 r. Psie zaprzęgi i ich bohaterski maszer dostarczyły wtedy do Nome szczepionkę, która uratowała miasto przed epidemią błonicy.<br><br>Na zdj.: Rob Cooke z ekipą w drodze na uroczysty start Iditarod Trail Sled Dog Race rozgrywany jest na pamiątką wydarzeń z 1925 r. Psie zaprzęgi i ich bohaterski maszer dostarczyły wtedy do Nome szczepionkę, która uratowała miasto przed epidemią błonicy.

Na zdj.: Rob Cooke z ekipą w drodze na uroczysty start Mark Meyer / REUTERS / REUTERS
Cindy Abbott z kalifornijskiego Irvine w uścisku ze swoim psem Cindy Abbott z kalifornijskiego Irvine w uścisku ze swoim psem Mark Meyer / REUTERS / REUTERS
Zoya DeNure i jej psy obserwują rywali Zoya DeNure i jej psy obserwują rywali Mark Meyer / REUTERS / REUTERS
Bryan Bearss z Anchorage i siedząca Halley Knigge z Tacomy (Waszyngton) podczas uroczystego startu Iditarod Trail Bryan Bearss z Anchorage i siedząca Halley Knigge z Tacomy (Waszyngton) podczas uroczystego startu Iditarod Trail Mark Meyer / REUTERS / REUTERS
Gavis Schroeser, syn maszera Nathana Schroedera, żegna się przed startem z jednym z psów Gavis Schroeser, syn maszera Nathana Schroedera, żegna się przed startem z jednym z psów Mark Meyer / REUTERS / REUTERS
Psy Justina Savidisa jeszcze w ciężarówce przed startem Psy Justina Savidisa jeszcze w ciężarówce przed startem Mark Meyer / REUTERS / REUTERS
Scott Janssen z Anchorage przed startem udziela ostatnich wskazówek wszystkim psom Scott Janssen z Anchorage przed startem udziela ostatnich wskazówek wszystkim psom Mark Meyer / REUTERS / REUTERS
Michelle Phillips z ekipą Michelle Phillips z ekipą Loren Holmes / AP (AP Photo/Alaska Dispatch News, Loren Holmes)
Drapanie przed wysiłkiem Drapanie przed wysiłkiem Mark Meyer / REUTERS / REUTERS
Norweski maszer Thomas Waerner Norweski maszer Thomas Waerner Loren Holmes / AP (AP Photo/Alaska Dispatch News, Loren Holmes)
Pies Alana Eischensa zdziwiony wyjątkowo deszczowym porankiem Pies Alana Eischensa zdziwiony wyjątkowo deszczowym porankiem Mark Meyer / REUTERS / REUTERS
Christian Turner i jego psy gotowi na linii startu Christian Turner i jego psy gotowi na linii startu Mark Meyer / REUTERS / REUTERS
Anthony Norris zajmuje się psami maszera Ricka Casilla. Przed uroczystym startem trzeba nakarmić bohaterów wyścigu Anthony Norris zajmuje się psami maszera Ricka Casilla. Przed uroczystym startem trzeba nakarmić bohaterów wyścigu Loren Holmes (AP Photo/Alaska Dispatch News, Loren Holmes)
Uroczysty start Iditarod, zespół Heidi Sutter Uroczysty start Iditarod, zespół Heidi Sutter Loren Holmes (AP Photo/Alaska Dispatch News, Loren Holmes)
Kanadyjski maszer Brian Wilmshurst na starcie Iditarod Kanadyjski maszer Brian Wilmshurst na starcie Iditarod Loren Holmes / AP (AP Photo/Alaska Dispatch News, Loren Holmes)
Z lewej maszer DeeDee Jonrowe, ściskana na starcie przez senator Lisę Murkowski Z lewej maszer DeeDee Jonrowe, ściskana na starcie przez senator Lisę Murkowski Loren Holmes / AP (AP Photo/Alaska Dispatch News, Loren Holmes)
Komentarze (14)
Iditarod Trail Sled Dog Race. Psie zaprzęgi ruszają do "Ostatniego Wyścigu na Ziemi" [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • y.woodoo

  Oceniono 12 razy 6

  Piekna tradycja. Moze u nas by zapoczatkowac marsz z balkonikiem Lichen - Jasnagorka.

 • tomekg_lodz

  Oceniono 5 razy 5

  Skomentował bym ten "artykuł" ale nie mam właściwego zestawu zdjęć.

 • an_konta

  Oceniono 11 razy 3

  Samogłosek nie piszą tylko Żydzi... Więc jak przeczytać w tytule słowo :"ps"

 • whyduck999

  Oceniono 2 razy 2

  O zmienili "psi" tytuł. Brawo!

 • maksimum

  Oceniono 1 raz 1

  //pl.wikipedia.org/wiki/Iditarod_Trail_Sled_Dog_Race

  Iditarod liczy 1.850 km jakby sie kto pytal.

 • wifan

  Oceniono 1 raz 1

  to je fantastickie to je nenimozne!

 • whyduck999

  Oceniono 3 razy 1

  Ten "artykuł" to praca zaliczeniowa na informatykę w pierwszej gimnazjum?

  Cenisz dobre dziennikarstwo?

 • jcebula

  Oceniono 5 razy 1

  trasa wyścigu to 979 mil a nie 300 :/

 • pawelacb

  Oceniono 2 razy 0

  Nie znam tematu, czytam z ciekawości a właściwie wychodzi na to że głównie oglądam pokaz slajdów. Wolałbym ciągły tekst a slajdy na dole, sam bym decydował czy je oglądać czy nie. Oczywiście to spowoduje, że reklamy będą miały mniejszą ilość wyświetleń bo nie trzeba będzie 22 razy przeładować stronę. To jednak jestem w stanie znieść. Skoro jednak nie znam tematu i chcę się coś ciekawego dowiedzieć to liczę na wiarygodne informacje, może później będę chciał je przekazać dalej, synowi, rodzinie, szefowi. Jeżeli pisarzyk który tworzył ten artykuł nie widzi różnicy pomiędzy 482 km a 900 milami to zapewne nie zobaczy różnicy pomiędzy pisaniem artykułów a kopaniem rowów kanalizacyjnych. W takim też wypadku proponuję mu to drugie zajęcie, nie dość, że będzie się zawodowo realizował to dodatkowo nie wprowadzi nikogo w błąd i nie zrobi z innych idiotów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX