10 stadionów, które musisz odwiedzić jako kibic futbolu [ZDJĘCIA]

Meksykański gigant, stadion podobny do statku kosmicznego i argentyńska bombonierka. Przedstawiamy 10 kultowych stadionów piłkarskich.

Estadio Santiago Bernabeu

Dom Realu, najbardziej utytułowanego klubu w Europie, nie jest największym stadionem w Hiszpanii (ponad 85 tys. miejsc), ale jest uważany za najbardziej prestiżowy. Obiekt w XX wieku przeżył kilka modernizacji. Dziś łączy tradycję z nowoczesnością. To na Estadio Santiago Bernabeu (na cześć byłego piłkarza i wieloletniego prezesa Realu) grały takie legendy jak Alfredo Di Stefano, Ferenc Puskas czy niedawno Zinedine Zidane. Arena czterech finałów Pucharu Europy i Ligi Mistrzów (1957, 1969, 1980, 2010). Tutaj odbyły się mecze Euro 1964 i MŚ 1982. W najbliższych latach obiekt ma zostać ponownie przebudowany.

Camp Nou

Największy stadion w Europie i drugi na świecie (ponad 99 tys. miejsc). Obiekt w 1957 roku otworzyli piłkarze Barcelony i reprezentacji Warszawy. 35 lat później Polacy w finale Igrzysk Olimpijskich na Camp Nou przegrali z Hiszpanią. To tu koszulkę Barcelony najczęściej zakładali wielcy piłkarze jak Diego Maradona czy Johan Cruyff, a dziś Lionel Messi. Na Camp Nou rozgrywały się największe piłkarskie imprezy, w tym mecze mistrzostw świata.

Allianz Arena

Trudno znaleźć podobny stadion w Europie czy na świecie, bo dom Bayernu i drugoligowego TSV 1860 przypomina... statek kosmiczny. Został zbudowany (w latach 2003-05) z trzech tysięcy foliowych poduszek (największa tego typu konstrukcja na świecie). W zależności od tego, która drużyna akurat gra na Allianz Arenie zmieniają się kolory. Na czerwony, gdy jest mecz Bayernu, na niebiesko, jeśli grają piłkarze TSV. Biały jest zarezerwowany dla reprezentacji Niemiec. 71-tysięczny obiekt jest tak skonstruowany, że z każdego miejsca widoczność jest doskonała. Trybuny są blisko murawy. Inaczej było na historycznym Stadionie Olimpijskim, gdzie była bieżnia lekkoatletyczna. Na Allianz Arenie odbył się mecz otwarcia MŚ 2006. Sześć lat później piłkarze Chelsea wygrali tutaj finał Ligi Mistrzów, pokonując po rzutach karnych Bayern.

Trybuny na meczach BVB robią wielkie wrażenie. Trybuny na meczach BVB robią wielkie wrażenie. INA FASSBENDER/REUTERS

Signal Iduna Park

Największy stadion w Niemczech (znany jako Westfalenstadion z ponad 80 tys. miejsc). Obiekt powstał na potrzeby mundialu 1974. Na inaugurację, tuż przed mistrzostwami świata, w derbach Ruhry Borussia przegrała 0:3 z Schalke. Westfalenstadion kilka razy był rozbudowywany. Dziś na każdym meczu Borussii stawia się komplet. Kibice, zwłaszcza ci z Die Gelbe Wand (Żółta Ściana), największej stojącej trybunie w Europie (ponad 24 tys. miejsc), potrafią stworzyć niesamowitą atmosferę.

Real - Atletico Real - Atletico Fot. Manu Fernandez

Estadio da Luz

Znany jako Stadion Światła. 65-tysięczny obiekt Benfiki jest największym stadionem w Portugalii. Cztery stalowe łuki w konstrukcji dachu pokrytego materiałem z poliwęglanu pozwalają na przenikanie do wnętrza promieni słonecznych. W ten sposób mamy do czynienia z architektonicznym majstersztykiem. Przed każdym meczem nad boiskiem lata Vitoria, orzeł, który jest maskotką Benfiki. Na Estadio da Luz rozegrano finał Euro 2004. To tu dekadę później Real cieszył się z "La Decimy".

San Siro

Jeden z najbardziej historycznych obiektów na świecie. Pierwszy mecz odbył się w 1926 roku (Inter - Milan 6:3). Na San Siro (stadion nosi też imię Giuseppe Meazzy, słynnego piłkarza Interu, mistrza świata z 1934 i 1938 roku) występują AC Milan i Inter, giganci włoskiej piłki. Monumentalna konstrukcja sprawia, że stadion pomieści 80 tysięcy kibiców. Odbywały się tutaj mecze mundialu 1990 czy finały Ligi Mistrzów (kolejny zostanie rozegrany w 2016 roku).

Wembley

Najbardziej charakterystyczny stadion na świecie. Powstał w 2007 roku w miejscu starego Wembley, który trzy lata wcześniej został zrównany z ziemią. Może już bez dwóch wieżyczek, ale za to z 133-metrowym stalowym łukiem, który widoczny jest nocą nawet z kilku kilometrów. 90 tysięcy miejsc sprawia, że jest drugim największym stadionem w Europie. To tu mecze rozgrywa reprezentacja Anglii, piłkarze rywalizują o Puchar Anglii czy awans do Premier League. Na Wembley zdobycie pucharu Ligi Mistrzów świętowała Barcelona (2011) i Bayern (2013).

Maracana

W 1950 roku prawie 200 tysięcy Brazylijczyków przeżyło narodową traumę obserwując, jak Urugwajczycy niespodziewanie pokonują w finale mundialu "Canarinhos". Dziś Maracana po modernizacji mieści 79 tys. miejsc. To tu Niemcy rozbili w półfinale MŚ 2014 Brazylię (7:1) i wygrali mecz o złoto z Argentyną (1:0). Stadion jest położony w samym sercu Rio de Janeiro, jednego z najpiękniejszych brazylijskich miast. Cud architektury sportowej według Brazylijczyków. Na Maracanie odbędzie się ceremonia otwarcia i zamknięcia Igrzysk Olimpijskich w 2016 roku.

Estadio Azteca

Meksykański gigant, który dziś mieści 101 tys. kibiców. Zachowuje przy tym architektoniczną formę od 1967 roku, czyli od chwili powstania. To tu odbyły się pamiętne mecze mundialu. W 1970 roku szczyt osiągnęła reprezentacja Brazylii, uznawana za najładniej grającą drużynę w historii mistrzostw świata. W ten sposób Pele mógł cieszyć się z trzeciego złota na mundialu. To tu Diego Maradona w 1986 roku zagrał "ręką Boga" wyrzucając z ćwierćfinału Anglików, a po finale świętował z argentyńską kadrą mistrzostwo świata. To tu futbol po raz pierwszy został pokazany w kolorze. W końcu to tu narodziła się słynna meksykańska fala. Mekka futbolu i dom meksykańskiej reprezentacji i Club America FC.

La Bombonera

Czyli bombonierka ze względu na prostokątny kształt, choć trzy połączone trybuny przypominają raczej "podkowę". Obiekt Boca Juniors, najsłynniejszego argentyńskiego klubu, w którym grał Diego Maradona. To tu Maradona debiutował w kadrze narodowej. La Bombonera może pomieścić ponad 57 tysięcy kibiców, ale ze względów bezpieczeństwa klub wpuszcza o osiem tysięcy mniej. To nie przeszkadza fanatycznym kibicom stworzyć niezwykłej atmosfery. Zwłaszcza w "El Superclasico", czyli meczu Boca - River Plate, jednych z najsłynniejszych derbów na świecie.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.