Najgłośniejsze przypadki końskiego dopingu w ostatnich latach

Pierwsze wzmianki o końskim dopingu pochodzą z 1866 r., choć już w starożytnym Rzymie stosowano mieszaninę wody z miodem poprawiającej rezultaty rydwanów. Ostatnie wzmianki pochodzą z zeszłego tygodnia i dotyczą konia królowej Elżbiety II. A jakie są inne głośne przypadki końskiego dopingu w ostatnich latach?
ABC Landliebe ABC Landliebe Fot. Jarek Zalewski, foto.semata.com.pl

ABC Landliebe

Koń Ciana O'Connora, złotego medalisty z IO w Atenach (medal później odebrano, ale o tym dalej) i brązowego medalisty igrzysk w Londynie. W 2004 r., po zawodach w Rzymie, w jego organizmie znaleziono ślady podejrzanych substancji. O'Connor tłumaczył potem, że podczas transportu do stolicy Włoch wystąpiły podejrzenia kolki, więc - pod nieobecność weterynarza Jamesa Sheerana - skontaktowano się z lekarzem, który nie zajmował się ABC Landliebe na co dzień, a ten polecił podanie czegoś na uspokojenie. W Rzymie ABC Landliebe dosiadał Irlandczyk Florent Gilbert.

Środki wykryte: flufenazyna, guanabenz

Camiro Camiro Fot. flickr.com/photos/lostinfog

Camiro

Podczas igrzysk w Pekinie w organizmie konia wykryto niedozwolone substancje, co doprowadziło do dyskwalifikacji dżokeja Matthieu Pastorego - sensacyjnego lidera zawodów indywidualnych, który nie zdążył wystąpić w finale. Na nieszczęście dla Norwegów, zdążył wystąpić w zawodach drużynowych - Norwegom odebrano medal. Brąz przypadł Szwajcarom.

Środki wykryte: kapsaicyna

Castle Forbes Maike Castle Forbes Maike Fot. philippaertshorsetrading.be

Castle Forbes Maike

W maju 2007 r., po zawodach w La Baule, w organizmie konia wykryto niedozwoloną substancję, co rok później zaowocowało dwumiesięczną dyskwalifikacją olimpijskiej nadziei Irlandii, Jessiki Kurten.

Po badaniach próbki A zaoferowano Irlandce grzywnę w wysokości 300 euro i zwrot głównej nagrody za zwycięstwo we francuskich zawodach (22 tys. euro). Kurten się nie zgodziła i złożyła apelację, tłumacząc, że o niczym nie wiedziała. Apelację przegrała, ale przyznano jej, że mogła nie brać udziału w procederze i nie mieć żadnej wiedzy na ten temat.

Środki wykryte: etorykoksyb

Chupa Cup Chupa Cup Fot. bbc.co.uk

Chupa Cup

Kolejny przypadek użycia kapsaicyny na igrzyskach w Pekinie. Tym razem wykryto ją w organizmie konia Brazylijczyka Bernarda Alvesa.

Kapsaicyna używana bywa w celu uśmierzania bólu, ale w skokach przez przeszkody zachodzi obawa, że używa się jej, by uczynić nogi konia nadwrażliwymi - wtedy koń bardziej obawia się kontaktu z przeszkodą i robi się bardziej uważny.

Środki wykryte: kapsaicyna

Coster Coster Fot. dpphotographer.co.uk

Coster

W tym przypadku - w przeciwieństwie do kolejnego na liście - można mówić o szczęściu Niemców: nie zdobyli żadnego medalu, więc nie musieli go oddawać. Dosiadający Costera Christian Ahlmann został natychmiast zawieszony i w niemieckim środowisku okrył się niesławą, gdy na igrzyskach w Pekinie w moczu Costera wykryto niedozwoloną substancję.

Środki wykryte: kapsaicyna

Goldfever Goldfever Fot. ludger-beerbaum.de

Goldfever

Koń multimedalisty olimpijskiego, mistrzostw świata i Europy Ludgera Beerbauma. Krążki - głównie złote - zdobywał zarówno indywidualnie, jak i drużynowo. W 2004 r. reprezentacja Niemiec straciła złoto na igrzyskach po tym, jak w organizmie konia wykryto betametazon. Federacja zgodziła się później, że substancja mogła nie mieć wpływu na osiągi zwierzęcia, ale wyroku nie cofnięto. Złoto przejęli Amerykanie.

Środki wykryte: betametazon, kortyzon

Lantinus Lantinus Fot. Craig Maccubbin, licencja Creative Commons BY 2.0

Lantinus

Ostatni przypadek tak popularnego na igrzyskach w Pekinie (z których w ostatniej chwili - prawdopodobnie z obaw przed przyłapaniem - wycofało się kilku zawodników) użycia kapsaicyny. Lantinusa dosiadał Denis Lynch. Nieobecność Irlandczyka podczas finału była pewnym zaskoczeniem. Dopiero po zawodach wyjaśniło się, że koń był już po badaniu i dżokejowi nie pozwolono na występ ze względu na przypadek dopingu.

Lynch tłumaczył się potem, że od jakiegoś czasu używał pewnej maści, o której nie wiedział, że zawiera niedozwoloną substancję. Mówił, że jest zdruzgotany odebraniem mu szansy na medal.

Środki wykryte: kapsaicyna

Ooh Aah Camara Ooh Aah Camara Fot. b2yor.co.uk

Ooh Aah Camara

Jego dżokejem na Royal Ascot w 2005 r. był Irlandczyk Franny Norton. Trenerem klaczy, która zajęła siódme miejsce, była Vicky Haigh, ale na 48 godzin przed startem właściciel Willie McKay przekazał ją pod opiekę Richardowi Guestowi.

Pewnie dlatego Guest dostał potem tylko 700 funtów kary, czyli minimalną grzywnę. Co do winy Haigh nie było wątpliwości - w sumie za dwa przewinienia nałożono na nią 3,5 tys. funtów kary.

Środki wykryte: fenylobutazon, oksyfenobutazon

Waterford Crystal Waterford Crystal Fot. rte.ie

Waterford Crystal

Inny koń O'Connora. To na nim Irlandczyk zdobywał złoto w Atenach. W październiku 2004 r. ogłoszono jednak wyniki testów: w organizmie konia wykryto niedozwolone substancje, które - w ramach terapii - na długo przed igrzyskami podawać miał zwierzęciu jego weterynarz, Sheeran.

Waterford Crystal jest zwycięzcą 8 Pucharu Narodów. Złoty medal za igrzyska w Atenach mu odebrano (po O'Connorze odziedziczył go Brazylijczyk Rodrigo Pessoa). Jeźdźca zawieszono na trzy miesiące, ale federacja po śledztwie uznała, że Irlandczyk nie miał udziału przy całej aferze i więcej kar na niego nie nakładano.

Środki wykryte: flufenazyna, zuklopentiksol

Stajnia Godolfin, własność szejka Dubaju

Wierzchowce z gwiazdorskiej stajni Godolphin z Newmarket w hrabstwie Suffolk były szprycowane sterydami anabolicznymi. Trener przepraszał i twierdził, że nie miał pojęcia o tym, że robi coś wbrew przepisom...

...i choć na początku sprawa dotyczyła mniejszej liczby koni, to wkrótce okazało się, że jest ich znacznie więcej, niż się pierwotnie spodziewano. Trener został zawieszony na osiem lat.

Środki wykryte: sterydy

Egerton House Stables

Gdy wybuchła afera w stajniach szejka, trener z innego ośrodka postanowił przyznać się publicznie do tego, że i u niego nie działo się najlepiej. Gerard Butler miał niechcący podawać niedozwoloną substancję... stu koniom.

Środki wykryte: stanozolol

Królowa Elżbieta i jej Estimate Królowa Elżbieta i jej Estimate ALASTAIR GRANT/AP

Estimate

No i najnowszy głośny przypadek, czyli należący do królowej Elżbiety II Estimate. Czy koń, którego dosiadał Anglik Ryan Moore naprawdę był na dopingu? Czy sam go sobie podał? I dlaczego? Na te pytania jeszcze nie znamy odpowiedzi.

Środki wykryte: morfina

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.