Kolumbia - Urugwaj, czyli mundial Z Czuba i na żywo

• sobota, 28 czerwca 2014
  • KONIEC

Na dziś to już wszystko. Kolumbia awansowała do ćwierćfinału, w którym zmierzy się z Brazylią i przez szacunek dla gospodarzy turnieju nie napiszemy, kto będzie w tym meczu faworytem. Dziękujemy bardzo za udział w relacji i zapraszamy na jutro. Holandia o 18:00 zagra z Meksykiem, a o 22:00 Kostaryka zmierzy się z Grecją. Dobranoc!

• KONIEC

Mecz podsumowuje Michał Zachodny, ekspert Sport.pl, bloger, współpracownik m.in. Goal.com, scout i analityk InStat Football.

Kolumbia po raz pierwszy w ćwierćfinale mistrzostw świata i to w pełni zasłużenie. Urugwaj doszedł do głosu dopiero wtedy, gdy pozwolili im na to rywale, raczej oszczędzając swoje siły na kolejną rundę. Podopieczni Jose Pekermana nie pozwolili im jednak na więcej niż kilka groźnych dośrodkowań czy strzałów z dystansu, nawet niechętnie ruszając do jakichkolwiek kontr. Dlaczego jednak Urugwaj zaczął tak defensywnie? Czyżby po spotkaniu z Kostaryką Tabarez nie wierzył w swoich piłkarzy? Może i on powinien wiedzieć, że nie tylko Suarez potrafi grać u nich w piłkę.

• KONIEC MECZU

90. min. + 3

Koniec. Kolumbia w ćwierćfinale! Drżyj, Brazylio.

• 90. min. + 3

Jeszcze wrzutka Stuaniego w pole karne, Cavani opanowuje piłkę, ale dopiero po linią końcową. Musi się wycofać. Jeszcze jedna wrzutka w pole karne, Yepes wybija piłkę. Nic już się tu nie zdarzy.

• 90. min. + 2

Wykonywali jeszcze rzut wolny Kolumbijczycy, ale nie zaangażowali zbyt wielu zawodników w ten atak. Piłkę do gry wprowadza Muslera.

• 90. min. + 1

Cavani goni za piłką na lewym skrzydle, ale Zuniga świetnie go blokuje. Urugwajczyk fauluje. A czas sobie płynie.

• 90. min.

Sędzia dolicza trzy minuty.

• 90. min.

Guarin świetnie uruchomił Armero, ale jego dośrodkowanie w pole karne nie odnalazło adresata. Kolumbijczycy zaczynają świętować na trybunach.

• 88. min.

Mejia fauluje Cavaniego przed polem karnym Kolumbii. Rzut wolny, Rodriguez mocno dośrodkowuje w pole karne, ale Ospina po raz kolejny spokojnie łapie piłkę.

• 87. min.

Kolumbijczycy atakowali i byli już pod polem karnym rywali. Ale nie spieszą się, wycofali do pomocy, potem do obrony, a potem do bramkarza. A bramkarz kopnął w aut.

• 85. min.

Ostatnia zmiana w reprezentacji Kolumbii. Schodzi James Rodriguez, wchodzi Ramos.

• 84. min.

Cavani uderzył trochę nieczysto ale i tak sprawił bramkarzowi mnóstwo problemów. Ospina wyłapał to uderzenie końcami palców.

• 83. min.

Urugwaj powoli rozgrywa piłkę, ale Kolumbijczycy czekają całą gromadą w swoim polu karnym. W końcu Guarin fauluje i Urugwajczycy mają rzut wolny. Ale po miękkim dośrodkowaniu piłka leci prosto w ręce Ospiny.

• 80. min.

Cuadrado opuszcza boisko, a wchodzi Guarin.

• 79. min.

Urugwaj rozgrywa piłkę przed polem karnym Kolumbii. Ładne podanie do Maxiego Pereiry, który wycofuje i natychmiast wybiega za plecy obrońców. Kapitalne podanie, obrońcy przepuszczają piłkę, która trafia Pereirę w głowę. Urugwajczyk jednak jeszcze jest w stanie ją uderzyć, Ospina jednak wychodzi z bramki i kapitalnie odbija!

• 76. min.

Ramirez ostro wszedł w Armero i zrobiło się nerwowo. Sędzia pokazał żółtą kartkę za protesty Lugano, który siedzi na ławce. Żółtym kartonikiem arbiter ukarał też Armero.

• 76. min.

Dośrodkowanie w pole karne Kolumbii, Stuani skacze do piłki, ale tylko lekko ją trąca. Dopadają do niej obrońcy i bynajmniej nie trącają lekko.

• 74. min.

Stuani dostał piłkę w pole karne i strzelił w stronę dalszego słupka. Ospina do końca asekurował tą piłkę, a ta zmierzała w samo okienko bramki. Wybił na rzut rożny.

• 72. min.

Kolumbia powoli rozgrywa piłkę, która trafia na prawe skrzydło do Cuadrado. Na jego dośrodkowanie czeka w polu karnym cała gromada obrońców, ale Cuadrado ich oszukuje i dośrodkowuje tak wysoko, że żaden z nich nie ma szans na sięgnięcie piłki. Żaden z Kolumbijczyków również nie.

• 70. min.

Ładnie rozegrali gracze Urugwaju, piłka na prawo do Cavaniego, a ten dośrodkował na długi słupek. Mało brakowało by Stuani tą piłkę sięgnął.

• 68. min.

Rzut wolny dla Urugwaju z ok. 25 m od bramki. Ramirez uderza w mur, ale piłka do niego wraca. Tym razem zamiast uderzać świetnie podaje między obrońców. Cristian Rodriguez dochodzi do piłki i próbuje z bliska strzelać, ale obrońcy rzucają mu się pod nogi i blokują. Jeszcze rzut rożny dla Urugwaju, świetne dośrodkowanie Ramireza na bliższy słupek, ale Cavani tylko muska głową piłkę, która leci nad poprzeczką.

• 68. min.

Gutierrez opuszcza boisko, a na murawę wchodzi Mejia.

• 67. min.

Ostatnia zmiana w reprezentacji Urugwaji. Schodzi Gonzalez, wchodzi Hernandez.

• 65. min.

Zawodnicy Urugwaju zamknęli teraz Kolumbijczyków we własnym polu karnym. Na lewej stronie piłkę dostał Cavani ograł na zamach obrońcę i mocno dogrywał przed pole bramkowe Ospiny. Bramkarz jednak zrobił dwa kroki do przodu i złapał futbolówkę.

• 64. min.

Rzut rożny dla Kolumbii. James Rodriguez dośrodkowuje, ale obrońcy wybijają. Cuadrado na wszelki wypadek spod pola karnego rywali kopie do Ospiny. Kolumbijczycy próbują nacierać po raz kolejny, ale tracą piłkę. Podanie do Cristiana Rodrigueza, który uderza zza pola karnego. Lecącą w róg bramki bombę świetnie odbija Ospina.

• 63. min.

Do akcji ofensywnej włączył się Zuniga, rozegrał z partnerem na jeden kontakt i dostał płkę zwrotną w pole karne. W ostatniej chwili piłkę spod nóg wybił mu Caceres.

• 62. min.

Rzut wolny dla Kolumbii. Cuadrado mocno dośrodkowuje, ale obrońcy wybijają. Piłkę przejmuje Cavani, wpada z nią na połowę Kolumbii, ale orientuje się, że jest sam, a wokół niego czterech rywali. Oni również się orientują. Po ataku ze wszystkich możliwych stron odbierają Urugwajczykowi piłkę.

• 61. min.

Cuadrado napędzał kolejną akcję swojego zespołu, ale obrońcy zatrzymali go faulem. Nie mają chyba na niego innego sposobu w dzisiejszym meczu.

• 59. min.

Urugwaj powoli rozgrywa piłkę przed polem karnym Kolumbii. Arevalo dochodzi do piłki i uderza. Obrońcy blokują, ale do piłki natychmiast dopada Gonzalez i uderza również. Tym razem obrońcy nie blokują. Tym razem łapie Ospina.

• 57. min.

Cavani próbował akcji prawą stroną boiska, ale stracił łatwo futbolówkę a potem faulował Rodrigueza.

• 56. min.

Rzut wolny dla Kolumbii jakieś 25 m od bramki. Rodriguez uderza po ziemi, piłka odbija się od muru. Kolumbijczycy przejmują, ale nie spieszą się. Można to zrozumieć.

• 55. min.

Gimenez faulował Gutierreza, a sędzia bez wahania pokazał mu żółtą kartkę za to zagranie.

• 53. min.

Podwójna zmiana w Urugwaju. Schodzą Forlan i Alvaro Pereira, wchodzą Stuani i Ramirez.

• 50. min.

Dośrodkowanie z lewej strony boiska w stronę Cuadrado, ten zgrywa przed bramkę, gdzie na piłkę nabiega Rodriguez, dokłada tylko nogę i pakuje piłkę do siatki obok bezradnego bramkarza Urugwaju.

• GOOOOOOL

50. min.

2:0. Rodriguez!

• 49. min.

Rzut rożny dla Kolumbii, Cuadrado dośrodkowuje, ale Arevalo wybija. Kolumbijczycy przejmują piłkę, ale na wszelki wypadek wycofują ją do Ospiny.

• 47. min.

Urugwajczycy po przejęciu piłki nawet nie zdołali przedostać się na połowę rywali. Kolumbijczycy mieli rzut wolny, po którym nie było większego zagrożenia w polu karnym Muslery.

• 46. min.

Cristian Rodriguez przedziera się lewym skrzydłem, ale jego dośrodkowanie zostaje łatwo zablokowane. Rzut rożny dla Urugwaju, Forlan dośrodkowuje, ale Ospina odważnie wychodzi z bramki i pewnie łapie piłkę.

• 46. min.

Gramy.

• PRZERWA

Pierwszą połowę podsumowuje Michał Zachodny, ekspert Sport.pl, bloger, współpracownik m.in. Goal.com, scout i analityk InStat Football.

Brakuje już komplementów na opisanie tego jak gra James Rodriguez - może wystarczy po prostu przez godzinę oglądać jego gola? Albo wzrokiem podążać za jego ruchem po murawie, jak w swojej wolnej roli szuka miejsca, ucieka od przeciwnika, by potem gubić ich jednym zagraniem. Kolumbia jest lepsza, bo ma więcej jakości w ofensywie - jest też świetny Cuadrado i ruchliwy Martinez, choć nieco zawodzi Gutierrez. Widać też ile w Urugwaju na braku Suareza traci Cavani. Czasami nawet osamotniony, oddalony od Forlana i bez takiego wsparcia drugiej linii. Jeśli jednak uda się wykorzystać jego szybkość w walce z Zapatą i Yepesem, może Urugwaj wróci do gry. Na razie do tego im jednak daleko.

• 45. min. + 1

Armero przedziera się lewym skrzydłem, ale obrońcy wybijają mu piłkę. Urugwaj strasznie długo się ociąga ze wznowieniem z autu, w końcu sędziemu się nudzi i kończy pierwszą połowę.

• 45. min.

Sędzia dolicza minutę.

• 45. min.

Z atakiem ruszyli Urugwajczycy ale zatrzymali się tuż za linią środkową boiska. To zdecydowanie za daleko żeby zagrozić Ospinie.

• 43. min.

Atak Kolumbii się załamuje, Urugwaj próbuje natychmiast się odgryźć odpowiedzieć. Fantastyczne dalekie podanie Forlana do wbiegającego Cavaniego, ale równie fantastycznie Zuniga przewiduje i przecina wślizgiem podanie.

• 41. min.

Kolumbijczycy pograli sobie piłką w środkowej strefie boiska, a na trybunach kibice krzyczeli przy każdym ich kontakcie z piłką "Ole". Cuadrado jednak chciał kolejnego ataku swojego zespołu i ruszył z piłką, ale tym razem drybling mu się nie udał i ją stracił.

• 38. min.

Bardzo groźnie pod bramką Kolumbii. Dośrodkowanie z rzutu rożnego, obrońcy wybijają, ale do piłki dopada Alvaro Pereira i mocno uderza. Cavani jeszcze próbuje musnąć piłkę przed bramką, ale nie sięga, Ospina rzuca się i fantastycznie odbija. Po fakcie okazuje się, że i tak nie miało to wielkiego znaczenia, bo Cristian Rodriguez był na spalonym.

• 37. min.

Bardzo dobra piłka w pole karne Kolumbii. Ospina został na linii, ale wyręczyli go obrońcy. Później zawodników musiał uspokajać sędzia, ale skończyło się na reprymendzie słownej.

• 36. min.

Urugwaj kusi los. Znów krótkie wybicie, znów piłka błyskawicznie trafia z powrotem pod ich pole karne. Gutierrez próbuje zrobić Rodrigueza, ale nic dwa razy się nie zdarza. Z trudem dokopał do bramki.

• 35. min.

Gonzalez posyłał długą piłkę do Cavaniego, ale zrobił to bardzo nieudolnie. Teraz przeprasza swojego partnera z zespołu.

• 33. min.

Rzut wolny dla Urugwaju z ok. 25 m po faulu Aguilara na Rodriguezie. Do piłki podchodzi Cavani, ładnie przerzuca piłkę nad murem, ale w bramkę nie trafia.

• 30. min.

Jeszcze raz spróbował Rodriguez zza pola karnego. Tym razem lewą nogą i ze stojącej piłki. Muslera złapał. Akcja przeniosła się szybko na drugą stronę boiska, Cavani podawał w pole karne i Sanchez musiał ratować swój zespół przed zagrożeniem wybijając piłkę na rzut rożny.

• 28. min.

Miękkie dośrodkowanie przed pole karne Urugwaju, Caceres odbija piłkę głową. Zgranie Aguilara przed pole karne do Rodrigueza, który przyjmuje piłkę na pierś stojąc tyłem do bramki, po czym odwraca się i z powietrza uderza. Piłka leci nad Muslerą, odbija się od poprzeczki i wpada do bramki. Na potrzeby takich chwil ludzkość wynalazła termin "golasso".

• GOOOOOOL

28. min.

1:0! Rodriguez!

• 26. min.

Wreszcie miał piłkę Urugwaj, ale bardzo szybko się jej pozbył. Pereira źle przyjmował futbolówkę i ta mu daleko odskoczyła.

• 25. min.

Powiedzielibyśmy, że trwają piłkarskie szachy, ale nie chcemy obrażać królewskiej gry. Poza tym, nigdy nie widzieliśmy, żeby piony wymieniały sobie krótkie i bezpieczne podania na środku szachownicy.

• 23. min.

Ależ szybki jest Cuadrado, nie nadążają za nim rywale. Teraz ograł z łatwością obrońcę, a drugi musiał ratować się faulem. Po szybko rozegranym rzucie wolnym niecelny strzał daleka na bramkę Muslery.

• 21. min.

Rzut rożny dla Kolumbii. Rodriguez mocno dośrodkowuje na dalszy słupek, piłka spada na głowę Martineza, który uderza, ale prosto w klatę Godina. Do piłki dopada jeszcze Zapata, ale żeby trafić do bramki, musiałby wygiąć nogę w sposób przeciwny naturze. Wygina w sposób naturalny, więc nie trafia.

• 20. min.

I po raz kolejny bardzo długo operują piłką gracze Kolumbii. Wreszcie piłka na prawo do Zunigi, a ten jednym zwodem ogrywa bocznego obrońcę i mocno wbija piłkę przed bramkę. Obrońcy byli czujni i ją wybili.

• 18. min.

Godin zorientował się, że wymienianie większej liczby podań w tym meczu póki co nie działa i postanawia załatwić sprawę jednym. Długa piłka z połowy Urugwaju w kolumbijskie pole karne, Cavani rusza do piłki, trąca ją, ale opanować nie jest w stanie.

• 17. min.

Bardzo dużo podań wymienili zawodnicy Kolumbii podczas tej akcji. Urugwajczycy są bardzo głęboko cofnięci. Wreszcie dośrodkowanie w pole karne do Martineza, ale wybili obrońcy.

• 16. min.

Zuniga rozpędza się na prawym skrzydle, goni za nim Forlan, ale dogonić nie może. Cuadrado liczy na podanie, ale Zuniga ładnym zwodem go omija. W końcu Forlan go dogania, a że oprócz tego do kolumbijskiego obrońcy dopada jeszcze dwóch rywali, dochodzi do regularnego oblężenia. Krótkiego, Zuniga gubi piłkę.

• 15. min.

Forlan uderzał z daleka, niestety bardzo niecelnie, chyba za bardzo się pospieszył z tym strzałem. W kolejnej akcji Pereira podpił piłkę podczas przyjęcia i momentalnie ją stracił. Ruszają z akcją zawodnicy Kolumbii.

• 13. min.

Armero rozpędza się na lewym skrzydle, ale nie orientuje się w porę, że boisko się skończyło. Urugwaj próbuje szybko kontrować, ale akcja załamuje się niedaleko za linią środkową. Obrońcy Kolumbii próbują jednak rozpocząć kontrę od wystrzelenia piłki w kosmos.

• 12. min.

Zuniga przejął piłkę w środku boiska i popędził ile sił w nogach na bramkę rywali. Nie komplikował sobie sprawy i gdy był przed polem karnym zdecydował się na strzał. Celny, mocny, ale odbił Muslera przed siebie, a po chwili złapał.

• 10. min.

Forlan dośrodkowuje z rzutu wolnego, obrońcy wybijają, ale Urugwaj natychmiast odzyskuje piłkę. Całą seria dośrodkowań, w końcu piłka leci na aut. Pereira wrzuca ją w pole karne. Obrońcy jednak są nieugięci, wybijają po raz kolejny.

• 9. min.

Nie przebierają w środkach zawodnicy obu drużyn i od początku grają dość ostro. Teraz faulu dopuścił się Aguilar.

• 7. min.

Rzut wolny dla Kolumbii ponad 35 m od bramki Urugwaju. Potężna bomba, piłka odbija się jeszcze od głowy Cuadrado i leci nad poprzeczką.

• 6. min.

Rodriguez dośrodkował na długi słupek ale bramkarz Urugwaju wypiąstkował piłkę. W następnej akcji Caceres chciał uruchomić swoich kolegów z ofensywy długim podaniem ale zagrywał niedokładnie.

• 4. min.

Cuadrado przedziera się prawym skrzydłem, świetnie ogrywa Alvaro Pereirę, ale Pereira nie rezygnuje. Dogania skrzydłowego Kolumbii i wspólnie z Arevalo powala go na ziemię.

• 2. min.

Dwa razy faulowali Urugwajczycy Cuadrado i jego koledzy z drużyny szukali sprawiedliwości u sędziego domagając się żółtej kartki dla rywali.

• 1. min.

Gramy!

• Jeśli nie możecie oglądać relacji w telewizji to nic straconego. W takiej sytuacji zawsze można sięgnąć po smartfona z aplikacją Sport.pl Live dostępną na smartfony z Androidem, iPhone'y i Windows Phone'y. Aplikacja jest darmowa, wersja na Androida doczekała się specjalnej wersji z okazji mundialu, więc warto zaktualizować.

Wszystkie wersje aplikacji ściągniesz stąd.

• Drużyny Kolumbii i Urugwaju spotykały się ze sobą już 38 razy. Bilans pojedynków jest korzystny dla Urugwaju, który odnosił zwycięstwo w 18. spotkaniach, a Kolumbijczycy wygrywali 11. razy. Ostatni mecz pomiędzy obiema ekipami w ramach eliminacji do mundialu wygrali Urugwajczycy 2:0. Czy tym razem poradzą sobie z Kolumbijczykami, którzy odnieśli komplet zwycięstw w fazie grupowej?

Kto będzie górą w meczu, którego stawką jest gra o półfinał przeciwko Brazylii? Przekonamy się już za 90 minut (plus 15 minut przerwy plus ewentualna dogrywka plus ewentualne karne plus to, co doliczy rozjemca).