Gdyby filozofowie interesowali się sportem...

Jasne, niektórzy interesowali się naprawdę. Archimedes w końcu był pierwszym, który kopnął futbolówkę. Postanowiłem jednak podejść do sprawy "jeszcze bardziej" serio i na podstawie aforyzmów rozpoznać, jakie dyscypliny sportowe byłyby najbliższe znanym filozofom.

Pitagoras

- Trudno jest iść przez życie wieloma drogami jednocześnie.

- Najkrótsze wyrazy "tak" i "nie" wymagają najdłuższego zastanowienia.

- Nie wyrażaj małej rzeczy w wielu słowach, lecz rzecz wielką w niewielu.

- Kto zatraca się w cierpieniu nie może być człowiekiem wolnym.

- Liczba jest istotą wszystkich rzeczy.

- Nawet bogowie zazdroszczą temu, kto zmysły swe ujarzmił jak dobry woźnica rumaki.

Reasumując: Pitagoras to minimalista wierzący, że od tych najmniejszych, najkrótszych sekwencji w naszym życiu zależy najwięcej. Zdaje sobie też sprawę, że człowiek który zszedł ze swojej ścieżki jest stratny. Wygrywają ci, którzy ujarzmili swoje zmysły, którzy nie przeżywają mniejszych niepowodzeń. Ulubioną dyscypliną Greka mógłby być zatem biathlon .

Sokrates

- Wiem, że nic nie wiem.

- Łatwiej trzymać na języku rozżarzony węgiel niż słowo sekretne.

- Mądrość zależy od trzech rzeczy: osobowości, wiedzy, samokontroli.

- Błąd jest przywilejem filozofów, tylko głupcy nie mylą się nigdy.

- Najmądrzejszy jest, który wie czego nie wie.

- Znajdujesz to, czego szukasz, umyka ci to, co zaniedbujesz.

- Długie szaty krępują ciało, a bogactwa duszę.

Reasumując: Tabula rasa na początek. Żeby coś osiągnąć, najpierw trzeba przyznać, że jest się w punkcie zero. Osiągamy natomiast cokolwiek pokornie, krok po kroku rozbudowując swoją wiedzę, cierpliwie znosząc porażki i wyzwalając się od krępujących, stawiających opór przeszkód. Sukces czeka na cierpliwego, sumiennego i potrafiącego kontrolować przedmiot swojej pracy. Jednym z najtrudniejszych zadań będzie poskromienie języka, przeciwnik musi o tobie wiedzieć jak najmniej, dlatego milczenie jest złotem.

Sokrates irytowałby się oglądając skoki narciarskie (mimo że jeden ze skoczków nazwał swego syna jego imieniem ) - tam nawet jak nic nie wiadomo, wszyscy mają coś do powiedzenia i są najmądrzejsi. Idealny będzie dla Greka sport, w którym efekt poprzedza mrówcza praca, detale, swoisty minimalizm, likwidowanie oporu tam, gdzie on się pojawia. Takimi sportowcami, taką dyscypliną jest Formuła 1 . Tam każde zbędne słowo, każdy zbędny spoiler i skrzydełko obraca się przeciw tobie.

Konfucjusz

- Iść zbyt daleko nie jest lepsze niż nie dojść dość daleko.

- Nie wtrącaj się do spraw, którymi cię nie obarczono.

- Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.

- Nie czyń innym, czego dla siebie nie pragniesz.

- Kto nie umie daleko spoglądać, ten blisko ma kłopoty.

- Rodzina jest fundamentem i gwarantem stabilności.

Reasumując: Życie człowieka według Konfucjusza realizuje się poprzez relacje z innymi, a od jednostki w dużym stopniu zależy sukces całego zespołu. Jesteśmy trybikami większego mechanizmu i powinniśmy pilnować zadań, które na nas spoczywają. Człowiek powinien patrzeć pod nogi mając w perspektywie całe dzieło - w innym wypadku potknie się.

Dyscypliny, w których między przeciwnikami dochodzi do konfrontacji pierwszego stopnia nie byłyby Konfucjuszowi miłe - chętniej zobaczy równą walkę na sąsiednich torach, gdzie zawodnicy skupiają się na swoich zadaniach, nie celują w słabe punkty przeciwników, a w metę. Ważna jest drużyna, ale ważne też indywidualne, pomniejsze zadania i pomniejsze przeszkody. Chiński myśliciel z przyjemnością oglądałby, uprawiałby sztafetowe biegi przez płotki.

Epikur

- Gdy prosi cię nieprzyjaciel, spełń jego prośbę, ale strzeż się go potem podwójnie.

- Trzeba wyzwolić się ze strachu bogów i śmierci.

- Wszelki ból jest złem, ale nie każdego bólu należy unikać.

- Nie należy ani okrętu przytwierdzać do jednej kotwicy, ani życia opierać na jednej nadziei.

- Jeżeli będziesz żył wedle swojej natury, nigdy nie będziesz biedny; jeżeli wedle ludzkich mniemań - nigdy nie będziesz bogaty.

Reasumując: Epikur namawia do życia na całego, bez strachu przed ostatecznością, bez strachu przed bólem, który jest nieunikniony. Odradza też przywiązywanie się do jednej ścieżki, lepiej otworzyć żagiel i iść przez życie oddychając pełną piersią. Przewodnikiem ci będzie natura - kultura jest źródłem cierpień, dlatego reaguj naturalnie na potrzeby swojego organizmu, swojego umysłu.

Raczej nie zagrałbyś z Epikurem w golfa. Choć powszechnie sądzi się, że epikurejczycy wolą sielanki, Epikur chętniej zobaczyłby sportowców, którzy nie idą na kompromisy, którzy nie ograniczają się do dwóch dobrych skoków i mają w swoim repertuarze parę innych zagrań. MMA byłoby sportem, który zainteresowałby Greka. Tam ani strachu przed śmiercią, ani asekuranckiej postawy przeciw nieprzyjacielowi nie uraczysz. Tam mędrkujący za nadto dostaje po głowie, a wygrywa instynkt.

Blaise Pascal

- Człowiek stworzony jest na to, by szukać prawdy, a nie by ją posiadać.

- Przypadkowe odkrycia zdarzają się tylko umysłom przygotowanym.

- Wszystkie dobre maksymy istnieją w świecie; chybia się tylko w ich stosowaniu.

- Całe nieszczęście człowieka pochodzi stąd, że nie umie on siedzieć w swoim domu sam.

- Zważmy zysk i stratę, zakładając, że Bóg jest - jeśli wygrasz, zyskujesz wszystko; jeśli przegrasz, nie tracisz nic.

Reasumując: filozofia Francuza to skrajna asekuracja, umiłowanie pragmatyzmu i wiara w to, że ważne jest dążenie do celu a nie osiąganie celu. Pierwszy, najbardziej kunktatorski sport przychodzący do głowy to curling . Rozgrywka zgodna z pascalowskim zakładem - wszystko albo nic. No i tam też szczęśliwym jest ten, który znajdzie się sam w domu .

Arthur Schopenhauer

- Kiedy przychodzi do nas spokój, musimy go przyjąć z otwartymi rękoma.

- Jak człowiek dźwiga własne ciało, a ciężaru jego nie czuje, tak nie dostrzega własnych błędów.

- Przeznaczenie rozdaje karty, a my tylko gramy.

- Rzadko myślimy o tym, co mamy, lecz zawsze o tym, czego nam brak.

- Nawet to, co najbardziej przypadkowe, jest w ostatecznym rachunku koniecznością.

- Każdy błąd wcześniej czy później wyrządzi szkody i to tym większe, im sam był większy.

Reasumując: Spokój jest naszym największym skarbem, jednak ciężko go osiągnąć, bo życiowe powodzenie nie zależy od nas, tylko od szczęścia, od przypadku. Jednocześnie jesteśmy, musimy być cały czas czujni, by wystrzegać się się błędów, jeszcze bardziej gnębiących, ciągnących w dół, niż fortuna. Schopenhauer oglądałby skoki narciarskie , bez dwóch zdań.

Soren Kierkegaard

- Ironia życia leży w tym, że żyję się je do przodu, a rozumie do tyłu.

- Rzuciłem się w życie, choć moja łódź od samego początku miała dziurę w dnie.

- Najsilniejszy jest zawsze ten, kto umie złożyć dłonie do modlitwy.

- Źródłem wszystkich naszych bied jest porównywanie.

Reasumując: Choć żyjemy do przodu, patrzymy do tyłu. Bez trwogi związanej z dziurą w łódce, rzucamy się w życie. Naszym przekleństwem jest spoglądanie na czyny innych, zamiast skupienia się na swojej pracy. Duńczyk kibicowałby wioślarzom . A trzeba przyznać, że wioślarz, który umie złożyć dłonie do modlitwy jest najsilniejszy.

Picasa 2.0 Fryderyk Nietzsche

- Właśnie fakty nie istnieją, jedynie interpretacje.

- Nigdy nie zapominajcie! Im wyżej wzlatujemy tym mniejsi wydajemy się tym co nie umieją latać.

- Wszystkie wielkie myśli rodzą się podczas marszu.

- Co mnie nie zabija, to czyni mnie silniejszym.

- Człowiek, który chce latać nie może zacząć od latania, musi najpierw nauczyć się chodzić.

Reasumując: nie ma obiektywnych faktów, są tylko noty od sędziów. Twój lot zależy przede wszystkim od tego, jak idziesz. Czasem będziesz się ocierał o skręcenie karku, ale każdy upadek będzie czynił cię silniejszym. Nietzsche jako Polak z pochodzenia kibicowałby Leszkowi Blanikowi. Nietzsche byłby fanem skoku przez konia w gimnastyce sportowej.

Spiro

Copyright © Agora SA