Z czuba błędnie typuje - igrzysk dzień 4.

Nasze nawoływanie o medal Gruchały, Wiłkomirskiego czy Klejnowskiej okazało się całkowicie nieskuteczne. Chcieliśmy więc sprowokować los i na wtorek typować same tragiczne dla Polaków rozstrzygnięcia (by w rzeczywistości było na odwrót), ale poniedziałkowe przewidywania porażek (siatkarki, łucznicy, strzelanie) w całości się sprawdziły. Czujemy dużą bezsilność, ale wytypować spróbujemy.

Siatkówka - mężczyźni (początek prawdopodobnie o godz. 6)
Polska - Egipt. Konfrontacje na przedpolu pokazują, że wygramy, ale nie musi być łatwo. Pewnie, poziom siatkówki się wyrównuje (...) ale i tak wygramy 3:0. W końcu z Egiptu porwano Stasia i Nel, trzeba się porządnie odegrać.

Piłka ręczna - mężczyźni (9:45)
Polska - Hiszpania. Rywale zawsze byli piekielnie mocni, ostatnio zdobyli mistrzostwo świata w 2005 roku i wicemistrzostwo Europy 2006, ale... Rok temu na ME byli zaledwie na 9. miejscu, a w Pekinie w pierwszym meczu ulegli silnej Chorwacji. Generalnie, bylibyśmy bardzo niespokojni, ale wierzymy w drużynę Bogdana Wenty, a chyba przede wszystkim w samego Wentę. W końcu grał w Hiszpanii - w samej Barcelonie. Krew, pot i łzy i 28:26 dla Polski.

Jeździectwo - skoki przez przeszkody (finał od 13:15)
Pisaliśmy już jak wielki entuzjazm w mieszkańcach Hongkongu wzbudził konkurs ujeżdżania w ramach Wszechstronnego Konkursu Konia Wierzchowego. My nasze emocje związane z WKKW i skokami przez przeszkody również określilibyśmy jako 'umiarkowane'. Największe sukcesy Polaków - Pawła Spisaka i Artura Społowicza nie rzucają na kolana (odpowiednio: 13. miejsce w mistrzostwach Europy 2007 oraz 11. miejsce na zawodach w Białym Borze 2008). Pierwsza dziesiątka będzie dużym sukcesem.

Szermierka - szabla mężczyzn indywidualnie (finał o 14:10)
W 1/32 finału o godzinie 4:20 Marcin Koniusz walczy z Carlosem Jose Bravo Lopezem. Wenezuelczyk jest tylko trochę wyżej rozstawiony (31. - 34.), więc mamy cichą nadzieję, na sukcesik, jakim będzie awans do 1/16 finału. Tam już jednak czeka rozstawiony z 'dwójką' Niemiec Nicolas Limbach. Walka o 6:00 będzie więc niestety ostatnią stoczoną przez Koniusza w Pekinie.

A propos jeździectwa i władania szablą - nie mogliśmy się powstrzymać

 

Kajakarstwo górskie
Kanadyjki jedynki C1 (półfinał od 9:00, finał od 10:47)
Krzysztof Bieryt w światowym rankingu jest piętnasty, a w poniedziałkowych eliminacjach był dwunasty. Jako znani analitycy przewidujemy dalszą tendencję wzrostową. W sam raz na dziewiąte miejsce.
Kajaki jedynki K1 (półfinał od 9:40, finał od 11:17)
Dariusz Popiela na mistrzostwach świata w zeszłym roku był szósty, a na tegorocznych mistrzostwach Europy w Krakowie - czwarty. W eliminacjach zajął 5. miejsce. Dobre miejsce do startu po medal? Normalnie napisalibyśmy na końcu poprzedniego zdania kropkę, ale przez te 3 dni igrzysk nasze zasoby entuzjazmu uległy sporemu skurczeniu. Tak, boimy się, że zostanie to 'dobre' piąte miejsce. Czyli zostanie.

Strzelectwo - pistolet dowolny (eliminacje od 3:00, finał od 6:00)
Przed pierwszym dniem igrzysk pisaliśmy: ''W temacie Wojciecha Knapika wyczytaliśmy, że jest kompletnie nieprzewidywalny. Nie brzmi to najlepiej. Medalu się nie spodziewajcie.''Po tym jak zajął 24. miejsce - podtrzymujemy.

Podnoszenie ciężarów - kategoria 63 kg, kobiety (grupa z Polką 6:30, finał 9:30)
Czterokrotna (!) wicemistrzyni Europy, Dominika Misterska-Zasowska, w ostatnich miesiącach nie zbliżyła się do swojego rekordu życiowego, a to warunek niezbędny do walki o medale. Poza tym, te drugie miejsca tu niewiele znaczą, bo zdecydowana większość rywalek jest spoza Starego Kontynentu. Misterska do finału powinna wejść, ale tam fajerwerków z jej strony się nie spodziewajcie.

Judo - kategoria 81 kg, mężczyźni (finał o 12:00)
Robert Krawczyk. Ten, któremu wiecie ile zabrakło w Atenach do finału. Ale o tym już ani słowa. Krawczyk potrafił się podnieść - już rok później obronił brąz mistrzostw Europy, a w 2007 został mistrzem Starego Kontynentu i był piąty na światowym czempionacie. Pierwszy rywal (początek sesji o 6:00) - Mathew Jago z RPA na MŚ był dopiero 23. Kolejnym rywalem będzie jednak albo wicemistrz Europy (Szundikow z Białorusi) albo mistrz Azji (Kim Jae Bum z Korei - jeden ze 115 Kimów). Hm... Wóz albo przewóz.


ZŁOTO dla KRAWCZYKA?!


PS

Koszykówka - mężczyźni
USA - Angola. Typ: USA wygra. Ha! Nie myślcie sobie, że nasze absolutnie wszystkie typy są zawodne.