Niech się stanie! Mecz otwarcia Euro 2008 Z czuba i na żywo

Zaczęło się. Przed nami 31 meczów, 31 relacji, 31 piłkarskich uczt, z czego niejedna z pewnością zakończona niestrawnością. Na dzień dobry ci lepiej grający w piłkę gospodarze, Szwajcarzy, grali z Czechami. I przegrali.
Odśnież

KONIEC Oddając Czechom co Czeskie - zagrali jak profesorowie. Z wyrachowaniem, niekoniecznie porywająco, za to skutecznie. Z tyłu ostrożnie i szczęśliwie, z przodu w miarę sił i środków. I opłaciło się. Tym bardziej, że zejście Kollera zmusiło ich do kombinacji. Chociaż trzeba przyznać, że przy bramce Plasil zagrał tak wysoką piłkę, jakby miała trafić... Sami wiecie do kogo.

Szwajcarzy szumieli, szumieli, ale prawdziwego napastnika mają w kadrze tylko jednego i właśnie jego stracili po 45 minutach. Pech pechem, ale porażka zasłużona.

90. min. + 6 Koniec meczu! Czesi wygrywają na inaugurację!

90. min. + 5 Zamieszanie w polu karnym Czechów. Uderza Derdiyok, Ujfalusi blokuje tym, co redakcyjny sędzia kwalifikuje jako ewidentnego nie karnego. "95 na stu nie by tego nie zagwizdało, a pozostałych pięciu byłoby w błędzie".

90. min. + 3 Sverkosa znoszą z boiska. Najpierw długo leżał i nie chciał wstać. Po opuszczeniu boiska natychmiast ozdrowiał. W sumie normalka.

90. min. Okazja dla Szwajcarów. Długa piłka w pole karne, Cech ściąga Derdiyokowi piłkę z głowy. Problem Szwajcarów polega na tym, że wprawdzie schematów w ataku przygotowali kilka, ale we wszystkich jest Frei.

Sędzia dolicza 3 minuty.

88. min. Frei na ławce rezerwowych nie wygląda na zachwyconego. Natomiast pozostali rezerwowi, i owszem, wyglądają. W sumie nic dziwnego - przy porażce mają większe szanse na grę w następnym meczu.

87. min. Zmiana u Czechów. Za Jarolima wchodzi Kovac.

86. min. Grygera mięciutko dośrodkowuje w pole karne. Do nikogo, ale sekundy lecą.

84. min. Zmiany i u Czechów i u Szwajcarów. Za Sionkę wchodzi Vlcek, za Behramiego - Derdiyok.

82. min. Jacek z Anglii:
Komentatorzy w BBC są tak skoncentrowani na meczu, że ani słowa nie wspominają o życiu rodzinnym piłkarzy i trenerów. Jest ciężko jeśli ktoś wychował się na polskich komentatorach... Za to zegar i wynik są wliczone w abonament.

To w Anglii jest abonament?

80. min. Ależ okazja Szwajcarów! Strzeller zgrywa głową, strzela Barnetta, świetnie broni Cech, dobija jeszcze Vonlanthen, ale trafia w poprzeczkę! Lepszej okazji Szwajcarzy już mieć nie będą.

78. min. Barnetta próbował okiwać Polaka i Grygerę, ale przedobrzył. Ograł się sam. Tak to Szwajcarzy nie wyrównają.

75. min. Zamiana u Szwajcarów. Vonlanthen za Lichtsteinera.

73. min. Jeden z nas tuż przed golem zastanawiał się, komu kibicuje. W momencie gola krzyknął najgłośniej z całej redakcji i już teraz wie.

71. min. GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL!!! Obrońcy wybijają, Plasil zgrywa piłkę jeszcze raz. Ta szybuje nad głowami obrońców, którzy czekają na spalonego. Błąd. Sverkos dopada do piłki i w sytuacji sam na sam nie daje szans Benaglio! O spalonym nie ma mowy.

69. min. Marek o zegarku:
Idea olimpijska ideą olimpijską a czas to pieniądz, że ten ostatni w futbolu ostatnio liczy się najbardziej to na polsacie pojawił się zegar z wynikiem.

66. min. Kolejna fantastyczna akcja Szwajcarów. Dośrodkowuje Lichtsteiner, Yakin strzela głową, tuż obok bramki. Obrońcy również pod wrażeniem tej akcji. Stali w miejscu i podziwiali.

62. min. Lichtsteiner ogrywa obrońcę i dośrodkowuje z prawego skrzydła, ale niepilnowany Barnetta uderza.

Bardzo mocno i jeszcze bardziej nad trybunami.

59. min. Sędzia po kontuzji Freia porzucił politykę lekceważenia fauli. Żółta kartka dla Magnina. Rzut wolny dla Czechów - Jankulovski dośrodkowuje, ale nikt nie sięgnął piłki. Nic dziwnego, skoro dośrodkowanie było wycyrklowane na Kollera.

57. min. Zmiana w drużynie Czechów. Sverkos za Kollera. Teraz Czechom z opcji w ataku pozostaje już tylko kontratak.

55. min. Szwajcarzy nie schodzą z połowy Czechów. Próbował Inler, próbował Barnetta, ale obrońcy za każdym razem wybijają. Trochę wygląda to tak, jakby Szwajcarzy cały czas za wszelką cenę szukali na boisku Freia.

52. min. Daria:
Proponuję aby wszystkie mecze w naszej grupie zakończyły się remisem, a o wyjściu z grupy decydowało głosowanie internetowe. W plebiscytach internetowych jesteśmy dobrzy.

Cóż rzec. Sama prawda

49. min. Kolejny atak Szwajcarów. Yakin mija dwóch obrońców i jest faulowany przed polem karnym. Z wolnego uderza tuż nad poprzeczką.

Nasi technicy pracują cały czas nad tym boiskiem z prawej - wiemy, że Yakin stoi teraz na bramce. Próbujemy naprawić ze wszystkich sił.

48. min. Barnetta wypuszcza na lewym skrzydle Magnina, ale dośrodkowanie blokuje obrońca. Po rożnym Barnetta podaje przed pole karne do Magnina, ale jego mocny strzał broni Cech.

46. min. Gramy.

PRZERWA Zmiana w drużynie Szwajcarii. Za Freia wchodzi Yakin.

PRZERWA Szwajcarzy mają więcej z tak zwanej gry, ale także dlatego, że Czesi ewidentnie nastawili się na kontry. Jeśli kontuzja Freia okaże się poważna - powinniśmy zacząć się bać. Bo jeżeli prawdą jest, że jakiś gospodarz musi wyjść to bez Freia Szwajcarom będzie bardzo ciężko. A wiecie, co jest alternatywą.

45. min. + 1 Koniec pierwszej połowy.

45. min. Frei schodzi z boiska i płacze. Zmiany jeszcze nie ma, ale raczej się bez niej nie obejdzie. Pierwszy wzruszający moment psuje nam narzekanie tych, którzy prorokowali zwycięstwo Szwajcarów. W swoich przewidywaniach liczyli przede wszystkim na bramki Freia.

44. min. Tak przyszło nam do głowy, że bramk tabelki z wynikiem na Polsacie to urzeczywistnienie idei olimpijskiej - nieważny wynik, ważne uczestnictwo.

43. min. Jednak sędzia tylko udawał. Rozochocony Grygera fauluje Freia, a sędzia gwiżdże faul. Frei zwija się z bólu.

41. min. Kowalczyk: "Trener nie powinien rzucać wszystkie szale na pierwszy mecz". Wojeciecha Szalę?

39. min. Taktyka Czechów zakłada dwie podstawowe formy ataku. Długie, schematyczne i łatwe do przewidzenia podanie do Kollera albo groźny kontratak. Kontratak, zgodnie z nazwą, rzeczywiście jest groźny. Plasil teraz groźnie podaje w pole karne do Sionki, ale w ostatniej chwili piłkę wybija mu Magnin.

36. min. Świetna okazja dla Szwajcarów. Galasek jak dziecko stracił piłkę na własnej połowie, Barnetta natychmiast podaje do Freia, który strzela z dystansu. Cech piąstkuje przed siebie, dopada do niej Barnetta, ale sędzia odgwizduje spalonego.

33. min. Sędzia kontynuuje swoją politykę niegwizdania fauli. Piłkarze jeszcze nie do końca jej ufają, więc faulują delikatnie, ale jak się zorientują - w drugiej połowie obejrzymy rzeź.

30. min. Jeden z redaktorów (dość ważny) twierdzi, że Wojciech Kowalczyk jest solidnie przygotowany do mistrzostw. Ma bardzo naturalny nienaturalnie brzmiący głos.

29. min. Sionko postanowił naśladować Malbork i pobawić się w oblężone miasto. Długo się w narożniku boiska kiwał z trzema obrońcami bez szans na podanie, a końcu jednak poległ.

26. min. Lichtsteiner atakuje prawym skrzydłem. Zgrywa przed pole karne, ale Streller zupełnie niepotrzebnie chciał przepuszczać piłkę do Barnetty. Gdyby przyjął i strzelił - byłoby bardzo groźnie.

25. min. Akcja Czechów. Jan Koller dostał piłkę w polu karnym po czym się zadumał. I tak dumał i dumał i kiedy w końcu postanowił podać do nadbiegającego Plasila - obrońcy wybili mu piłkę.

24. min. Bacin:
1. Polsat zamierza z meczu na mecz się rozkręcać i będą nas raczyć coraz to nowszymi udogodnieniami począwszy od meczu otwarcia, po sam finał. Cieszmy się, że jest wizja i fonia. Ta druga, byle jaka, ale jest.

2. Odbierasz mecz z Polsatu nadającego w paśmie otwartym. Ci, którzy kupili dekoder i talerz, mają i wynik, i czas.

22. min. Frei sam na sam z Cechem - górą bramkarz. Gdyby obrońcy grali w Man Utd mieliby suszarkę jak w banku. Cech jak do tej pory najlepszym bramkarzem mistrzostw. Fakt, że jedyny konkurewnt, Benaglio jeszcze w zasadzie bez interwencji.

20. min. Znów akcja Szwajcarów. Kapitalne podanie Freia piętą. Inler trochę zaskoczony, ale w końcu opanował piłkę. Jednak tak jak pozostali Szwajcarzy dzisiaj - Inler uparł się strzelać w środek bramki. Broni Cech.

18. min. Behrami odbiera przed polem karnym piłkę obrońcy i natychmiast strzela. Cech broni. Jak na razie przeszkadzacze Szwajcarzy grają wyjątkowo ofensywnie.

15. min. Kowalczyk uwziął się na Kuhna: "Trener ma problemy z żoną. To znaczy żona ma problemy ze zdrowiem".

12. min. Prostopadła piłka w kierunki Sionki, ale za mocna. Piłkę łapie Benaglio. W odpowiedzi świetny rajd Behramiego, ale po dośrodkowaniu Grygera zdejmuje piłkę z głowy Barnetty.

Wojciech Kowalczyk o trenerze Szwajcarów i Moellerze: "Ryzykuje z jego wystawieniem, ale myślę, że widział go na treningach". Na pewno widział? My myślimy, że nie...

9. min. Plasil atakuje lewym skrzydłem, ale Mueller wślizgiem wybija na aut.

Sędzia pozwala piłkarzom na wiele. Konkretnie - pozwala się faulować i nie reaguje. Będą ofiary w ludziach.

7. min. Szwajcarzy w natarciu. Barnetta z rzutu rożnego, wybijają obrońcy, ale ponownie pod nogi Barnetty. Nie docenili Szwajcarskiej konsekwencji. Barnetta po raz drugi tak, żeby na pewno wybili jeszcze raz.

Minuty w jakich odbywają się akcje w zasadzie zgadujemy, bo Polsat z tej nowinki technicznej zrezygnował

4. min. Marek:
Ja tylko przypomnę , że TVN z powodu kłopotów technicznych przełożyło finał You Can Dance o jeden dzień, może Polsat powinien w takim razie przełożyć mecz otwarcia?

Biorąc pod uwagę nasze problemy techniczne (widzieliście Cecha na bramce?) byłoby to nam na rękę.

3. min. Pierwszy strzał Euro 2008 oddał Alexander Frei. Zdaniem Wojciecha Kowalczyka piłka dostała niebezpiecznego poślizgu, dlatego Cech powinien się cieszyć, że Frei uderzył obok słupka.

2. min. Z jakichś powodów dostaliśmy w jednym momencie kilkadziesiąt maili z pytaniem "Kto wykona polski hymn?". Też się boimy

1. min. Euro 2008 oficjalnie się rozpoczęło.

Planowaliśmy cykl "Wpadki komentatorów", ale Polsat nas przechytrzył.

17.59 A wiecie, że bez komentarza to wygląda sto razy lepiej?

17.58 Dobra, nie wierzymy, żeby jakikolwiek polski komentator na etapie hymnów powstrzymał się przed komentowaniem. My komentowanie w czasie hymnów wysysamy z mlekiem matek. Polsat ma oficjalnie kłopoty techniczne.

17.57 Piłkarze już na boisku. Składy:

Szwajcaria: 1. Diego Benaglio - 5. Stephan Lichtsteiner, 20. Patrick Mueller, 4. Phillipe Senderos, 3. Ludovic Magnin - 19. Valon Behrami, 8. Gokhan Inler, 15. Gelson Fernandes, 16. Tranquillo Barnetta - 9. Aleksander Frei, 11. Marco Streller

Czechy: 1. Petr Cech - 2. Zdenek Grygera, 21. Tomas Ujfalusi, 22. David Rozehnal, 6. Marek Jankulovski - 7. Libor Sionko, 14. David Jarolim, 4. Tomas Galasek, 3. Jan Polak, 20. Jaroslav Plasil - 9. Jan Koller

17.56 Chyba, że po prostu polsatowskiemu Przemkowi babiarzowi ktoś odciął mikrofon.

17.55 Czym się różni ceremonia otwarcia na TVP (na poprzednich imprezach) od ceremonii otwarcia na Polsacie (obecnie)? Przemkiem Babiarzem. Polsat postawnowił nie wystawiać własnego Przemka Babiarza, nikt nic nie mówi - jest tylko muzyka i obraz. I jest kapitalnie.

17.50 Tomek:

Dziś w hiszpańskim Asie poinformowali, że Kuszczak kontuzjowany. Jednak najciekawszy w tym jest fragment:"W ten sposób Polska nie może liczyć na swojego tytularnego bramkarza" (titualar po hiszpańsku oznacza tyle co wychodzący w pierwszym składzie). A wy tu bajki opowiadacie że pan Tomasz miał grać trzecie skrzypce....

17.45 Skandal na czeską miarę. Minister wziął i zasnął na posiedzeniu, a złośliwcy zrobili z tego reklamę

17.40 Jeszcze się nie zorientowaliśmy do końca, ale chyba jeszcz trwa ceremonia otwarcia (chyba, że drużyna Szwajcarska gra przebrana za śnieżynki w czerwonych czapkach). Melodie pod występy artystyczne ładne, choć raczej nie nastrajają do gry fair play. Raczej do inwazji na Mordor.

17.35 Ali i baba:

Czy wy też odnosicie wrażenie, że narazie jest więcej reklam niż programu? (chociaż może to i dobrze...)

Z grubsza na tym właśnie polega całe Euro. A może nawet cała dzisiejsza piłka nożna.

17.30 Tak nam przyszło do głowy. Skoro The Sun na czas Euro zatrudnił dziennikarzy z Polski, może my powinniśmy byli na czas Euro zatrudnić angielskich piłkarzy.

17.20 Szukając szczegółów, które mogą zdecydować o zwycięstwie postanowiliśmy wyjść poza ograniczone ramy piłkarskiej taktyki i strategii. Z jednej strony Czesi, którzy biegają jak Skoda Fabia po tuningu. Ale z drugiej strony Szwajcarzy mają lepszy tajming. Nawet Bentley montuje w swoich samochodach zegary marki Breitling.

17.15 W studio Polsatu "Czesław Michniewicz Index". Jak na razie zaskoczył nas swoim zaskoczeniem dotyczącym kadry Czechów. Uroczo zaskoczyła go nieobecność Pavla Nedweda.

17.10 Nie wiemy jak Wam, ale nam się zawsze wydawało, że Szwajcarzy to pokojowy naród. Tymczasem okazało się, że zdarza im się uzbroić w 4 noże i awanturować z powodu zbyt ostrego kebeba

17.00 Czesi czy Szwajcarzy - to pytanie zadajemy sobie od rana. Właściwie od rana zadajemy sobie inne pytanie - na którą godzinę zamówić pizzę, ale to o Czechach i Szwajcarach też nam przemknęło przez głowę. Pokusiliśmy się nawet o wstępną odpowiedź, która brzmi: chyba jednak Czesi. I nie ma znaczenia fakt, że w swoich typach spod ciemnej gwiazdy twierdzimy, że Czesi szans na zwycięstwo nie mają.

Wszelkie skargi wnioski i zażalenia piszcie na zczuba@g.pl.