Polska, biało-niebiescy*

"- Powiedz mi, po co jest ten miś? - No właśnie, po co? - Otóż to! Nikt nie wie po co, więc nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta." (dialog prezesa Ochódzkiego i kierownika Hochwandera, w "Misiu", oczywiście) "Z czuba" chce być właśnie tymi, którzy zadają pytania, jakie innym nigdy nie przyszłyby do głowy. A następnie szukają na nie odpowiedzi. Na pierwszy ogień idą trzecie komplety strojów polskich reprezentacji, które z niewiadomych (do czasu powstania tego tekstu) powstania miały najczęściej kolor niebieski.

* Biało-niebiescy (też granatowi), ewentualnie biało-czarni - właśnie w tak nietypowych zestawach kolorystycznych zdarzało się grać naszym reprezentantom kraju.

Na początek małe zestawienie meczów w których nasi piłkarze nie grali na biało-czerwono:

Zakrawająca na skandal była sytuacja z meczu z Luksemburgiem. Rywale przywieźli ze sobą tylko jeden komplet strojów (czerwony, z dużymi białymi wypustkami) i sędziowie zakazali naszym gry w tych kolorach. Zaczęło się gorączkowe szukanie i w końcu zawodnicy wystąpili w czarnych koszulkach - jak później narzekali - fatalnej jakości i niedopasowanych rozmiarowo. Orzełki panie krawcowe przyszywały ponoć całą noc poprzedzającą spotkanie. I udało się uniknąć takiej kompromitacji jaka miała miejsce dzień wcześniej podczas meczu młodzieżówki. Wystąpił oczywiście taki sam problem i w końcu stanęło na tym, że nasi juniorzy wystąpili w strojach miejscowej Petrochemii Płock! Po tamtej wstydliwej wpadce, ktoś w związku wreszcie wpadł na to, że trzeci komplet strojów jednak będzie czasem potrzebny. W przypadku siatkówki czy piłki ręcznej, alternatywny do barw narodowych zestaw kolorystyczny jest częściej wykorzystywany (m.in. podczas ostatniego boju z Rosją na Mistrzostwach Świata).

Pytania postawione polskim związkom (piłki nożnej, siatkówki i piłki ręcznej) brzmiały: jakie były powody wybrania dla trzeciego kompletu strojów koloru niebieskiego? Czy istniały jakieś konkretne przesłanki wybrania takiej a nie innej (zielonej, żółtej itd.) barwy? Odpowiedzi nie uzyskaliśmy od PZPN-u, za to bardzo konkretna była pani z PZPS-u, a kierownik kadry szczypiornistów pan Marek Żabczyński na to (jak sam przyznał) dość niespodziewane i niecodzienne pytanie odpowiedział bardzo wyczerpująco. Oto wyniki dochodzenia, na podstawie zeznań wyżej wymienionych.

1. Żadnego wpływu nie miała (niestety dla tego artykułu) tzw. psychologia sportu. Chodzi tu o kwestie odbioru zmysłowego oraz dodatkowych bodźców dla zawodników (np. wg tej teorii bramkarz powinien mieć na sobie bluzę w jaskrawym kolorze, który podświadomie skupi wzrok zawodnika atakującego; zawodnicy grający w jasnych, pastelowych strojach są odbierani przez sędziów jako mniej agresywni itp.).

[ Mimo to sprawdziliśmy jakie znaczenie ma kolor niebieski. Brzmi nieźle: niebieski to kolor osób twórczych, parających się kreowaniem własnej przestrzeni i własnego życia. To także ludzie, którzy chcieliby po sobie coś zostawić, którzy chcą zapisać się w pamięci, być niezwykli, niepowtarzalni, chcę zdobyć dobrą sławę i pozostawić po sobie pomnik oparty na dokonaniach. Ten kolor informuje o potrzebie dokonania czegoś nowego, oryginalnego. Wypisz wymaluj- upragniony awans do Euro.]

2. Istnieje cały szereg uwarunkowań zewnętrznych - najpoważniejszym z nich jest aktualna oferta firm oferujących profesjonalne stroje. W tej materii moda i popularność zmienia się jak w kalejdoskopie. Innym uwarunkowaniem są przepisy określające dobór strojów. Na te czynniki jako kluczowe wskazała pani ze związku siatkarskiego. Jak powiedziała, sprawa w gruncie rzeczy jest prosta. FIVB wymaga trzech kompletów, przy czym ten trzeci musi być kontrastujący do dwóch pozostałych. Aktualny producent strojów dla reprezentacji proponuje zestaw kolorystyczny (obecnie niebieski, przy 2 poprzednich producentach był to czarny), który zostaje praktycznie automatycznie zaakceptowany przez władze. W piłce ręcznej zasady mówią: kolory strojów wybiera gospodarz, bramkarz musi być ubrany w kolory zupełnie inne niż reszta zespołu i oczywiście niż przeciwnicy. Sędziowie muszą się dostosować do zespołów. Nasze barwy narodowe należą do najpopularniejszych w ręcznej. Dlatego, żeby nie być narażonym na mniej czy bardziej zamierzone "kaprysy" przeciwnika zawsze musimy mieć w zapasie jakieś dodatkowe kolory.

3. Istotnym czynnikiem są także przyzwyczajenia zawodników. Kolory czerwony, niebieski czy biały należą do najpopularniejszych w szczypiorniaku. Zawodnicy od najmłodszych lat grają w takich właśnie kolorach. [ciekawa teoria ]. I w końcu stwierdzenie pana kierownika, na które w głębi ducha czekaliśmy od początku

4. Dlaczego trzecim kolorem naszej reprezentacji na ostatnich Mistrzostwach Świata był niebieski a nie np. zielony - jak to mawiają Anglicy: "just because" :)

 

I tak to właśnie jest, drogi Watsonie

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.