Spiridonow śpiewa "Polska Biało-Czerwoni"! Białe skarpety, dres i goła klata

Aleksiej Spiridonow to jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci w siatkówce. Spore zatargi mają z nim Polacy, ale Wilfredo Leon przekonuje, że to dobry chłopak. - Wystarczy na niego spojrzeć i cieszyć się razem z nim. Polacy nie złośćcie się na niego - apeluje Leon.

Wilfredo Leon zamieścił na swoim profilu na Facebooku film ze śpiewającym Spiridonowem. I zapewnił, że to naprawdę dobry i sympatyczny człowiek. - Możecie wierzyć lub nie, ale Spirik to dobry chłopak i świetny kolega z zespołu. Wystarczy spojrzeć, cieszyć się i nie złość się na niego. Lepiej pokazać mu, że polscy fani są najlepsi. Dajcie mu kilka pozytywnych komentarzy - poprosił Leon.

This week we played two friendship tournaments in Poland: one in Rzeszów where we faced Asseco Resovia and another one in Krosno where our opponents were Politechnika Warszawska and again Resovia. We lost two games and won one but it was a good preparation for us before the next part of the season. As for me, I wanted to show some good volleyball to my Polish fans but sometimes it was hard for me to do - I definitely need more gym training to get to the highest level ;) I would like to give big thanks to the coach of Politechnika Warszawska, Jakub Bednaruk, for letting me practice with Politechnika during the Christmas break. I do not have a twitter account and I know he is very active there so you can text him that, again, I am very grateful for those days of practice with PW - thanks to that I could have some beautiful days at home with my family.Finally, there was a controversial situation in Polish press concerning my teammate, Spirik. You can believe it or not but he is a good person ;) I caught him today singing a well-known Polish song: Polska biało-czerwoni :) Just take a look, enjoy and don't get mad at him - better show him that Polish fans are truly the best and give him some positive comments :)

Posted by Wilfredo León Venero on 7 stycznia 2016