Sport.pl

Rzuty karne są nudne? Nie! Oto najciekawsze sposoby na ich wykonanie [WIDEO]

Przyzwyczailiśmy się, że rzuty karne są wykonywane w dość standardowy sposób - ot, piłkarz podchodzi do piłki i uderza w bramkę (albo obok), a bramkarz stara się obronić. I mu to wychodzi, albo nie. Ale ci piłkarze pokazali, że nawet rzuty karne można strzelać w ciekawy sposób.

Zaskakujące uderzenie

Ezequiel Calvente strzelił karnego w taki sposób podczas mistrzostw Europy do lat 19. Nie sposób odmówić mu fantazji!

Karny piętą

Ta jedenastka wzbudziła ogromne kontrowersje. Awana Diab ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich postanowił uderzyć piętą i pokonał bramkarza Libanu. ZEA wygrało 6-2, ale trener Srecko Katanec był bardzo niezadowolony z występku swojego podopiecznego. Niestety, niecałe dwa miesiące później utalentowany zawodnik zginął w wypadku samochodowym - wracał do domu po treningu.

Prekursor

To pierwszy udokumentowany przypadek rozegrania rzutu karnego w taki sposób, w jaki zrobili to Lionel Messi z Luisem Suarezem. Belg Rik Coopens wpadł na to już w 1957 roku podczas meczu Belgia - Islandia.

Karny z saltem

Oto Joonas Jokinen (FC Baar) w meczu z FC Sempach.

Zmiana strzelca

Na fantastyczny pomysł wpadli piłkarze japońskiego Sanfrecce. Jeden zawodnik szykował się do wykonania karnego, odwrócił się plecami do bramkarza i... strzelił drugi. Genialne w swojej prostocie.

Bomba pod poprzeczkę

Ten karny nie jest bardzo nietypowy, ale to uderzenie Charlesa Aranguiza z MŚ 2014 zasługuje na uznanie. Bomba pod poprzeczkę i Julio Cesar był bezradny. Tak wykonanego karnego nie da się obronić.

Panenka

Wiele z powyższych przykładów miało miejsce podczas zwykłych meczów ligowych albo sparingów. Ale zdecydować się na takie uderzenie jak Antonin Panenka w decydującym momencie serii rzutów karnych w finale mistrzostw Europy... Szacunek za odwagę! Dlatego też do dzisiaj o takich podcinkach mówi się "uderzył panenką".

Zmodyfikowana Panenka

El-Hadji Diouf w meczu charytatywnym zaprezentował zmodyfikowaną wersję panenki. Piłka odbiła się od ziemi jeszcze przed linią bramkową, a mimo to wpadła do bramki.

Messi i Suarez kopiują Coopensa

Inspiracja stojąca za powstaniem tego materiału. Co ciekawe, to nie Suarez miał dobijać piłkę, tylko wbiegający z dalszej odległości Neymar. Tak naprawdę ten karny powinien zostać powtórzony, bo Suarez zbyt szybko wbiegł w pole karne.

 

Komentarze (13)
Rzuty karne są nudne? Nie! Oto najciekawsze sposoby na ich wykonanie [WIDEO]
Zaloguj się
 • ka-miller85

  Oceniono 6 razy 2

  Karny nr 5, strzelony przez Japończyka (chociaż genialny według redaktora) jest niezgodny z przepisami i gol nie powinien zostać ujznany. Zgodnie z przepisami wykonawca rzutu karnego musi być zadeklarowany. Zarówno sędzia, jak i bramkarz musi wiedzieć kto wykonuje rzut karny.

 • 0

  gdzie jest karny Zidana z finału mistrzostw świata 2006 z włochami , x.x ludzie pamiętają ten mecz ze względu na faul, ale to bramka pokazała jakim piłkarzem był naprawdę...

 • 75pk

  Oceniono 5 razy -3

  ciekawe za co ten "szacun", wymagało to umiejętności na poziomie trampkarza początkującego

 • wysad

  Oceniono 5 razy -5

  czym różni się podanie od strzału?

 • sloviensis

  Oceniono 6 razy -6

  Karny Messiego niezgodny z przepisami. Rzut karny jest bezpośrednim zagraniem a więc kolega z drużyny nie może dotknąć piłki zanim gracz z drużyny przeciwnej jej nie dotknie.

 • ankonta57

  Oceniono 6 razy -6

  Mogła się rzucić cała Barca...bramkarz jeszcze bardziej by zgłupiał. Przecież to było podanie, a tego przy karnych robić nie wolno. dobić można tylko piłkę odbitą po strzale, a to przecież nie był strzał

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX