Wyścigi konne. Najpiękniejsze tory świata [ZDJĘCIA]

Nie tylko dla miłośników wyścigów konnych - przegląd najefektowniejszych torów wyścigowych na świecie
Ascot Racecourse Ascot Racecourse parkgrandheathrow.co.uk

Ascot Racecourse (Anglia)

Jeden z najważniejszych torów w Anglii, położony nieopodal Zamku Windsor i blisko związany z rodziną królewską. Wyścigi trwają tu aż przez 26 dni w roku. Najbardziej prestiżowe są zawody im. Króla Jerzego VI i królowej Elżbiety.

Ascot Racecourseoddstuffmagazine.com

Na Royal Ascot przyjeżdża tu co roku 300 tys. kibiców, co czyni z Ascot najczęściej odwiedzany tor wyścigów konnych świata. To tu odbywa się też fragment musicalu My Fair Lady. W Skyfall Ascot udawał... port lotniczy w Szanghaju.

Ascot Racecoursejamesbutler-ra.com

Chantilly Racecourse Chantilly Racecourse APRH

Chantilly Racecourse (Francja)

Pierwsza gonitwa na położonym w dziesięciotysięcznym Chantilly Hippodrome de Chantilly odbyła się 15. maja 1834 r. Istniejącą do dziś trybunę z 1879 r. zaprojektował Honore Daumet. W 1886 r. książę Aumale podarował tor Institut de France.

Chantilly Racecoursefrance-galop.com

Najważniejszy start odbywa się tu w pierwszym tygodniu czerwca. Kręcono tu część scen Zabójczego widoku - jednego z filmów z Jamesem Bondem.

Chantilly Racecourseprix-de-diane.com

Meydan Racecourse Meydan Racecourse revolutionsports.co.uk

Meydan Racecourse (Dubaj)

W tym świecie świeżynka, ale cóż nie pachnie nowością w lepszej części Dubaju? Otwarty 27. marca 2010 r. tor pomieścić może 60 tys kibiców, trybuna główna ma 1,6 km długości. Nigdzie nie ma nagród porównywalnych do The Dubai World Cup, w trakcie którego do wygrania jest w sumie 26,25 mln dol.

Meydan Racecoursehorsechinaone.com

W planach jest dobudowanie muzeum, galerii i pola golfowego. Pięciogwiazdkowy hotel już jest. Kompleks zajmuje ponad 600 hektarów, docelowo liczyć ma sobie prawie dwa tysiące ha.

Meydan Racecoursetimeoutdubai.com

Chester Racecourse Chester Racecourse horseracingphoto.co.uk

Chester Racecourse (Anglia)

Najmniejszy z liczących się i najstarszy wciąż funkcjonujący tor w Anglii (wyścigi odbywały się tu już w XVI w.!). Położony jest przy brzegu przepływającej przez Walię i Anglii rzeki Dee.

Chester RacecourseWikipedia

Wyścigi bardzo długo odbywały się na otwartej przestrzeni. Pierwsza trybuna została wybudowana w 1817 r., przyjmowanie opłat za bilety rozpoczęto w 1897 r. Ostatnia przebudowa trybun miała miejsce w 1985 r., gdy stare spłonęły z winy podpalacza.

Chester Racecoursefreeracingtips.co.uk

Del Mar Surfside Race Place Del Mar Surfside Race Place sandiegohomesbyholmes.com

Del Mar Surfside Race Place (USA)

Założycielami toru są aktorzy Pat O'Brien i Bing Crosby (również muzyk). Do wybudowanego w 1937 r. toru solidnie dorzuciła się też wytwórnia Paramount. Dziś tor należy do stanu Kalifornia, na terenie kompleksu znajduje się też m.in. pole golfowe.

Del Mar Surfside Race PlaceWikipedia

Surfside Race Place to też sieć najbardziej prestiżowych barów sportowych w USA i bardzo znanych konnych bukmacherów.

Del Mar Surfside Race Placecalracing.com

Santa Anita Park Santa Anita Park laconservancy.org

Santa Anita Park (USA)

Góry San Gabriel w tle sprawiają, że położony w kalifornijskiej Arcadii tor powszechnie uważany jest za jeden z najpiękniejszych na świecie.

Santa Anita Parkarcadiasbest.com

To z otwartym w 1934 r. torem związana jest też historia znana z nagradzanego filmu Niepokonany Seabiscuit.

Santa Anita Parkcalracing.com

Churchill Downs Churchill Downs kbic.com

Churchill Downs (USA)

Otwarcie toru w Louisville, Kentucky nastąpiło w 1875 r. Nazwę zawdzięcza on Johnowi i Henry'emu Churchillom, którzy wydzierżawili swojemu bratankowi, pułkownikowi Meriwetherowi Lewisowi Clarkowi Jr. (wnuczek odkrywcy Williama Clarka), ziemię, na której powstał.

Churchill Downschurchilldowns.com

 

Tu także, jak w większości tego typu miejsc, odbywają się też różne inne imprezy. Z koncertami na czele. Olbrzymie tłumy przyciągnęli kiedyś Bon Jovi, Dave Matthews Band czy Kenny Chesney.

Churchill Downschurchilldowns.com

Happy Valley Racecourse Happy Valley Racecourse Wikipedia

Happy Valley Racecourse (Hongkong)

Jeden z dwóch torów w Hongkongu, spora atrakcja dla turystów. Pierwotnie zbudowany na bagnach - ale też jedynym odpowiednim terenie w Hongkongu - w 1845 r. dla Brytyjczyków, którzy nie potrafili się obyć bez wyścigów konnych. Rząd zlikwidował pola ryżowe w okolicy, by umożliwić dojazd na tor.

Happy Valley Racecoursetelegraph.co.uk

26. lutego 1918 r. miał tu miejsce pożar, w którym zginęło prawie 600 osób. To jeden z najtragiczniejszych pożarów w historii Hongkongu. Tor odbudowano w 1995 r. Jego sława także szybko powróciła.

Happy Valley Racecoursechina-mike.com

The Curragh Racecourse The Curragh Racecourse epr.co.uk

The Curragh Racecourse (Irlandia)

Najważniejsze miejsce zmagań pełnokrwistych koni w Irlandii. W 1727 r. odbył się tu pierwszy wyścig, o którym można znaleźć oficjalne wzmianki, ale do końskich zmagań z pewnością dochodziło tu już wcześniej.

The Curragh Racecoursecampbellreith.com

W 1875 r. otwarto tu stację kolejową, której kres nadszedł sto dwa lata później, ale do dziś czasem otwiera się ją z okazji Irish Derby. I bez dedykowanej stacji tor ma znakomite połączenia kolejowe.

The Curragh Racecoursepanoramio.com

Deauville-La Touques Racecourse Deauville-La Touques Racecourse Wikipedia

Deauville-La Touques Racecourse (Francja)

Tor pierwotnie nosił nazwę Hippodrome de la Touques, od płynącej nieopodal rzeki Touques. W okolicy znajdują się najbardziej znane hodowle koni we Francji.

Deauville-La Touques Racecoursehippodromesdedeauville.com

Tor powstał w 1862 r. z inicjatywy Charles'a de Morny, bratanka Ludwika Napoleona Bonapartego.

Deauville-La Touques Racecourseblog.mtrip.com

Keeneland Racecourse Keeneland Racecourse watzman.files.wordpress.com

Keeneland Racecourse (USA)

W Lexington, Kentucky. Znajduje się tu też m.in. przebogata biblioteka, zawierająca pozycje na temat wyścigów konnych - ponad 10 tys. książek, mnóstwo filmów wideo, spora baza negatywów i wycinki gazetowe.

Keeneland Racecourseetmm.net

Skąd nazwa? Tor powstał w 1935 r. dzięki... Jackowi Kenne'owi. Dorocznie odbywa się tu też pięć aukcji, które przyciągają kupców i hodowców z całego świata.

Keeneland Racecourse365dm.com

Club Hipico de Santiago Club Hipico de Santiago Wikipedia

Club Hipico de Santiago (Chile)

Wyścigi na najstarszym torze w Ameryce Południowej (1870 r.) odbywają się w każdy piątek. W Chile są jeszcze dwa inne istotne tory.

Club Hipico de Santiagomemoriachilena.cl

Miejsce jest też popularną areną koncertów - grali tu Iron Maiden, Metallica, Keane, Linkin Park, Depeche Mode czy Jonas Brothers.

Club Hipico de Santiagovamosalahipica.cl

Galway Racecourse Galway Racecourse epr.co.uk

Galway Racecourse (Irlandia)

Znany też jako Ballybrit Race Track, położony w hrabstwie Galway w Irlandii. Najważniejsze wyścigi na tym torze odbywają się w sierpniu. Pierwszy start odbył się w 1869 r.

Galway Racecoursebemireland.com

W 1979 r., przy okazji pielgrzymki do Irlandii, Jan Paweł II odprawił tu mszę dla 300 tys. osób.

Galway Racecourseepr.co.uk

Aintree Racecourse Aintree Racecourse lakesmere.com

Aintree Racecourse (Anglia)

Co roku odbywa się tu Grand National - jeden z najsłynniejszych biegów z przeszkodami na świecie. Biegi z przeszkodami wprowadzono tu już w 1839 r.

Aintree RacecourseDavid Davies/PA

Zlokalizowano tu także pole golfowe i tor wyścigowy dla urządzeń z koniami mechanicznymi. Pięciokrotnie odbywał się tu wyścig Formuły 1.

Aintree RacecourseWikipedia

Ippodromo Merano Ippodromo Merano marling.info

Ippodromo Merano (Włochy)

Znany też jako Pferderennplatz Meran, gospodarz wielu ważnych włoskich wyścigów, m.in. Grosser Preis von Meran.

Ippodromo Meranotripadvisor.com

Merano stało się popularne, gdy pod koniec XIX w. arystokracja zaczęła zjeżdżać do miasteczka na spa. W 1896 r. zaczęto organizować więc prowizoryczne wyścigi, w 1900 r. powstał tu już tor z prawdziwego zdarzenia.

Ippodromo MeranoWikipedia

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.