15 rzeczy, które zmieniły się po MŚ 2014 w Brazylii

Zaledwie dwa miesiące minęły od chwili zakończenia mundialu w Brazylii, a na futbolowej mapie świata już zaszły monstrualne zmiany. Oto mały przegląd tego, co zmieniło się od czasu mistrzostw świata w piłce nożnej
Niemcy świętują Niemcy świętują Fot. Petr David Josek

Nikt już nie śmieje się z Francji, nikt nie boi się Hiszpanii, wszyscy boją się Niemiec

- Ludzie szanują nas trochę bardziej, niż w ostatnich latach - powiedział w tym tygodniu Bacary Sagna. - Zespoły zaczynają coraz bardziej bać się Francji - rzekł obrońca. A trzeba jeszcze pamiętać, że Euro 2016 odbędzie się właśnie tam. 16 lat temu Francuzi wygrali tam mundial.

Runęła za to aura niezwyciężalności Hiszpanów. Wszystkie wielkie zespoły muszą w końcu przegrać, ale nie tak, jak zrobili to w Brazylii Hiszpanie. Czas się podnieść. Choć młode pokolenie (David de Gea, Juanfran, Cesar Azpilicueta, Dani Carvajal, Isco, Koke, Thiago, Javi Garcia, Diego Costa) nie ma zbyt wielkiego doświadczenia w kadrze...

Wszyscy boją się za to Niemiec. Nawet mimo sparingowej porażki z Argentyną. Trzeba pamiętać, że w samym finale MŚ nie grali: Sami Khedira, Marco Reus, Julian Draxler, Mario Gomez, Max Kruse oraz obaj Benderowie.

Mecz Polska - Litwa 2:1 Mecz Polska - Litwa 2:1 Fot. Dominik Sadowski / Agencja Wyborcza.pl

Kwalifikacje do mistrzostw Europy stały się dużo prostsze

Euro 2016 może nie prezentować już tak wyśmienitego poziomu, co poprzednie turnieje. A to dlatego, że wezmą w nim udział 24 reprezentacje. UEFA zrzesza 53 kraje. Około 20 z nich to zespoły pokroju San Marino czy Gibraltaru. No to może Polakom uda się jednak zakwalifikować?

Miroslav Klose Miroslav Klose Fot. PAULO WHITAKER

Wielu piłkarzy zrezygnowało z gry w reprezentacji

Na międzynarodową emeryturę przeszli m.in. Xavi, Philipp Lahm, Franck Ribery, Xabi Alonso, Samuel Eto'o, Miroslav Klose i Didier Drogba.

Na liście są też "mniejsze" nazwiska: Carlos Salcido, Richard Dunne, Brede Hangeland, Stipe Pletikosa, Jorge Valdivia, Eduardo, Diego Benaglio czy Jean Makoun.

Fred Fred Fot. EDDIE KEOGH

Fred zrezygnował z gry w reprezentacji

Wypadało wspomnieć o nim osobno, bo - zdaniem Brazylijczyków - Fred nie jest piłkarzem.

Parada nowych trenerów

Wymieniły się także nazwiska na ławkach trenerskich. Holandię objął Guus Hiddink, Argentynę Gerardo Martino, Brazylię Dunga a Włochy Antonio Conte.

Javier Aguirre przejął reprezentację Japonii, a Claudio Ranieri po raz pierwszym został trenerem kadry narodowej - reprezentacji Grecji.

Robbie Keane został najlepszym strzelcem

Międzynarodowa emerytura Klosego sprawiła, że najskuteczniejszym strzelcem na międzynarodowych arenach został Robbie Keane. Irlandczyk ma na koncie 62 trafienia, ostatnio w MLS popisał się takim:

Drugi na liście jest Cristiano Ronaldo z 50 golami.

Gibraltar Gibraltar NYT

Gibraltar na futbolowej mapie

Na futbolowej mapie świata witamy Gibraltar, którego sytuacja polityczna wciąż jest nie do końca jasna. Na Gibraltarze nie ma nawet jednego odpowiedniego stadionu, więc mecze domowe tamtejsza reprezentacja rozgrywać będzie w Algarve (pierwszy - już w niedzielę z reprezentacją Polski, relacja Z Czuba i na żywo w Sport.pl). No, ale w końcu ostatnio Gibraltarczycy pokonali w sparingu Maltańczyków, więc może nie powinniśmy lekceważyć nowego rywala?

Hermann Maier Hermann Maier genspot.com

Austriacy zatrudnili Hermanna Maiera

Zgadza się, TEGO Hermanna Maiera. Legendarny alpejczyk i dwukrotny złoty medalista olimpijski nie będzie jednak uczył piłkarzy grać w piłkę. Ma zajmować się mentalnością piłkarzy. Tuż przed mundialem krótko trenował pod tym kątem reprezentację Niemiec i zobaczcie tylko, co z tego wyszło. Może pomoże też swoim rodakom, którzy od mundialu w 1998 r. na żadnym dużym turnieju (poza mistrzostwami Europy, które sami - no, nie sami, bo ze Szwajcarią - zorganizowali) nie grali?

Brazylia - Niemcy 1:7 Brazylia - Niemcy 1:7 Fot. DAVID GRAY

Brazylia próbuje się odbudować

Brazylia się nie załamała. Okres żałoby trwał niezwykle krótko. Federacja robi wszystko, żeby tamtejszy futbol wstał z kolan. Czy to w tej chwili możliwe?

Praca zaczyna się od wielu spotkań towarzyskich, które Brazylijczycy rozegrają jeszcze w tym roku - w piątek z Kolumbią w Miami, a następnie przejadą się na sparingi do New Jersey, Pekinu, Singapuru i Stambułu.

Nowa era to powrót "starego", czyli trenera Dungi i... jedynie połowy kadry z mundialu. Do reprezentacji wróci za to m.in. Robinho. Włączana jest też najmłodsza generacja - Ribeiro, Ricardo Goulart, Diego Tardelli i Philippe Coutinho. Zabraknie wielkoludów w rodzaju Freda czy Jo. Będzie więcej techniki?

Radamel Falcao Radamel Falcao LIONEL CIRONNEAU/AP

Powrót starych znajomych

Robinho był już wspominany przy okazji fragmentu dotyczącego Brazylii, ale na światowe areny wrócą też inni - wreszcie powracający po kontuzji Kolumbijczyk Radamel Falcao, Ibrahim Afellay i Rafael van der Vaart, których Guus Hiddink przywraca do reprezentacji Holandii czy Shay Given, który po dwuletnim wygnaniu znowu stanie w bramce irlandzkiej kadry.

Andres Guardado cieszy się z kolegami Andres Guardado cieszy się z kolegami Fot. Ricardo Mazalan

Ameryka Południowa jest teraz lepsza od Europy

Jeśli spojrzeć na to, kto jest mistrzem świata, można by się nie zgodzić, ale jeśli oglądaliście mistrzostwa to pewnie zauważyliście, jak świetnie radziły sobie reprezentacje z Ameryki Południowej.

To znalazło odzwierciedleniu w rankingu federacji FIFA, w którym pokonanie kadry z Afryki czy Azji jest mniej warte, niż zwycięstwo z zespołem z Europy. Według ostatniego rankingu, "waga" Ameryki Południowej wynosi 1,00, podczas gdy europejska spadła do 0,99.

Taniec radości piłkarzy Ghany. Remis z Niemcami to ich wielki sukces Taniec radości piłkarzy Ghany. Remis z Niemcami to ich wielki sukces Fot. Marcio Jose Sanchez

A z Afryką jest coraz gorzej

O FIFA czy UEFA można mówić różne rzeczy, ale trudno o ciało zarządzające tak niekompetentne, jak afrykańska federacja (CAF). Rwanda grozi jej obecnie Międzynarodowym Trybunałem Arbitrażowym ds. Sportu (CAS) za wyrzucenie z Pucharu Narodów Afryki 2015, Wybrzeżu Kości Słoniowej CAF grozi dyskwalifikacją za próbę przełożenia meczów kwalifikacyjnych z powodu wybuchu epidemii Eboli (!), Nigerię wykluczyć chce FIFA, PNA 2017 nadal nie ma gospodarza po wycofaniu się Libii...

Nie wspominając choćby o ghańskich czy kameruńskich ekscesach z mundialu.

Groupama Arena Groupama Arena xlsport.hu

Wprowadzenie "inteligentnych stadionów"

Na Groupama Arena - nowym stadionie klubu Ferencvaros w Budapeszcie, który będzie gościł też najważniejsze mecze międzynarodowe w czasie przebudowy stadionu narodowego - w ramach walki z chuligaństwem wprowadzono kompletne skanery biometryczne przy wejściach i wyjściach. Kibice będą skanować swoje odciski palców, a ochrona natychmiast dowie się o wszelkich nieproszonych gościach. Na całym stadionie dostępne jest wi-fi, wszędzie można płacić bezgotówkowo. Lokalni fani i organizacje walczące o prawa obywatelskie protestują, ale jest już za późno. Wkrótce system poznają - dosłownie - na własnej skórze kibice Irlandii, którzy przybędą na miejsce na mecz z Węgrami. Świat będzie się przyglądał.

Gareth Bale Gareth Bale AFP

Jest szansa, że zobaczymy Garetha Bale'a na dużym turnieju

I nie chodzi o Ligę Mistrzów. 25-letni gracz Realu Madryt może liczyć na to, że w końcu weźmie udział w międzynarodowym turnieju. Biorąc pod uwagę, że w Euro 2016 udział wezmą 24 zespoły, a Bale'owi pomagać będą Aaron Ramsey, Joe Allen, Ben Davies czy Ashley Williams - może wreszcie Walijczykom się uda?

Benedikt Hoewedes trafia głową Benedikt Hoewedes trafia głową Fot. Natacha Pisarenko

Taktycznie kierunek określa piłka klubowa

Specjalna komórka FIFA opublikowała interesujący raport, dotyczący taktycznych aspektów mundialu: coraz częściej reprezentacje grają trzema obrońcami, coraz rzadziej jednym napastnikiem i coraz częściej kontrą, która nie jest już taktyką na poszczególne momenty, ale główną strategią zespołów.

Czyli tak, jak kluby grały przez ostatnich kilka lat. To tam należy szukać innowacji i taktycznych wskazówek, które kadry mogą co najwyżej zaadaptować.

Wyróżniała się tylko jedna statystyka: 11 procent goli na MŚ padło z rzutów rożnych. w Lidze Mistrzów jest to przeciętnie 2-3 procent.

Copyright © Agora SA