Polska - Szwecja, czyli finał mistrzostw Europy kobiet U-17 Z Czuba i na żywo

• piątek, 28 czerwca 2013
  • A więc przypomnijmy najważniejsze fakty: Polska wygrała Mistrzostwa Europy kobiet U-17 w piłce nożnej. W finale, po golu Eweliny Kamczyk pokonała faworyzowaną Szwecję, w której futbol kobiecy (a zwłaszcza juniorski) nie jest zamiatanym pod dywan, niechcianym sportem dla szalenie upartych, ale dyscypliną, w którą pakuje się ciężkie pieniądze. Mamy nadzieję, że sukcesem młodych Polek też jakieś pieniądze na kobiecą piłkę nożną pójdą. Zwłaszcza, że mecz oglądało się bardzo przyjemnie - był zacięty, obfitował w akcje podbramkowe, ale nas ujął przede wszystkim swoją zespołowością - mimo świetnych indywidualnych akcji Ewy Pajor (która na porównania do Messiego naprawdę zasługuje) młode Polki i ich szwedzkie koleżanki przypomniały nam, że piłka nożna jest sportem drużynowym.

Gratulujemy dziewczynom i idziemy pić za nie alkohol, bowiem one jeszcze nie mogą.

• KONIEC

Rozpoczyna się dekoracja, młode Polki tańczą, biegają po boisku i śpiewają "biało-czerowne to barwy niezwyciężone", a my jesteśmy ogromnie wzruszeni.

• 80. min. + 3

Tak się cieszą mistrzynie Europy...

...a tak płaczą Szwedki, które były faworytkami tego finału...

• KONIEC MECZU

80. min. + 3

Jeeeest! Koniec! Polska Mistrzem Europy do lat 17!!!

Szybka kontra Szwedek, spóźniona Konat pozwala na dośrodkowanie, na szczęście jest ono za wysokie dla Karlsson. Sekundy... Pani Chorwatko! Kończ Pani!

• 80. min. + 2

Pajor znów faulowana, będzie rzut wolny. Rędzia wrzuca wysokim łukiem w pole karne, piłka w rękach szwedzkiej bramkarki.

• 80. min.

Kontra Polek, które są już wyraźnie osłabione, powstrzymana jeszcze przed polem karnym Szwedek, które wracają pod naszą Częstochowę. Wrzucają w pole karne - prosto w rękawice Okulewicz, ale sędzia dyktuje rzut rożny. Dośrodkowanie, boczna siatka, zawał redaktorów Z Czuba, dwie i pół minuty do końca.

• 78. min.

Zapała za kontuzjowaną Dudek.

• 77. min.

Pajor próbuje podać, ale jest faulowana, sędzia nie zwraca uwagi, Szwedki wychodzą z kontrą, Paulina Dudek, która faulowana była wcześniej, zwija się z bólu na murawie i następuje ogólny chaos i zamieszanie. Oraz przerwa na picie.

• 72. min.

Groźna wrzutka Szwedek w kierunku naszego pola karnego, ale dobra, czujna asekuracja Rędzian. Szwedki jednak utrzymują się przy piłce i jest bardzo niegroźnie, brak zrozumienia między obrończyniami, Okulewicz wściekła, rzut rożny dla Szwedek... i uffff.... niecelne uderzenie Bjor.

• 72. min.

Obrona Częstochowy rozkręca się na całego, w roli księdza Kordeckiego - Anna Okulewicz, w roli Kmicica-Babinicza - Ewa Pajor, tylko czy uda się przetrwać ten Potop? Tę nawałę? Paulina Dudek faulowana bez pardonu, sędzie nie sięga po kartkę, a naszej zawodniczce nie w głowie kradzież cennych sekund, choć widać, że dziewczyny opadają już z sił.

• 70. min.

Trzecia zmiana w drużynie Szwecji - Haahr za Ostervall.

• 68. min.

I jeszcze raz Karlsson, i jeszcze raz poprzeczka i jeszcze raz górą Okulewicz. Ale robi się naprawdę nerwowo.

• 68. min.

Ellen Gibson wjechała plecami w Ewę Pajor kosząc nasze chucherko równo z trawą - żółta kartka i rzut wolny. Kamczyk uderza na bramkę, ale piłka szybuje za wysoko.

• 66. min.

Ufff! Auć! Gwałtu, rety! Strasznie niebezpiecznie pod naszym polem karny, straszne zamieszanie, ale wspólnymi siłami i na raty udaje się oddalić zagrożenie po strzale Karlsson.

• 64. min.

Bardzo ładne dośrodkowanie Rędzian z rzutu wolnego, Pajor próbowała strzelać przewrotką, zabrakło centymetrów.

• 63. min.

Matysik kłusowała w szwedzkim polu karnym, ale Szwedkom pomyliło się, że nazywa się ona Mateska, no i położyły na nią kreskę. To znaczy zablokowały jej próbę strzału.

• 60. min.

Prześliczny strzał Michalczyk z wolnego, która niemal perfekcyjnie podkręciła piłkę z boku pola karnego, nad murem Szwedek, piłka trafiła jednak w poprzeczkę. Ale koniec zachwytów, bo już (po nieudanym rogu Polek) rusza szwedzka kontra i trzeba się bronić. Bronimy się. Ufff. Ale jeszcze rzut rożny dla Szwedek. Gibson dośrodkowuje, ale Blackstenius uderza spadającą piłkę bardzo źle.

• 56. min.

Znów samotna, biała Pajor pędząca szaleńczo na bramkę rywalek i powstrzymana ostrym faulem Bjorn. Będzie rzut wolny dla Polek, ale wcześniej zmiana w drużynie Szwecji: Ekholm za Stromberg.

• 56. min.

Blackstenius znów szaleje w polskim polu karnym, na szczęście nie trafia w piłkę co uniemozliwia jej zaadresowanie owej piłki do Karlsson, któa już się na nią czaiła na 11. metrze. Za chwilę groźny strzał Ageldal na bramkę i świetna parada Okulewicz, która wyciąga piłkę na poprzeczkę.

• 53. min.

Balckstenius groźna pod naszym polem karnym, na szczęście polska defensywa jest bardzo przytomna i ratuje nas z opresji.

• 53. min.

Kontra Szwedek przerwana przez bezbłędny wślizg Kamczyk, ale Szwedki oblegają Częstochowę. Polki mają jkednak swojego Kmicica w postaci Ewy Pajor, która indywidualnym rajdem a la Maradona' 82 kłusuje na bramkę i jest rzut rożny... nie, zdaniem sędzi nie ma jednak rzutu rożnego.

• 51. min.

Niebezpiecznie po rzucie rożnym, Szwedki jednak wychodzą z opresji. Ale Polki utrzymują się przy piłce i teraz one rozpoczynają mozolny atak pozycyjny.

• 50. min.

Rzut wolny dla Szwecji - wybierają one nietypową, kombinacyjną formę rozegrania stałego fragmentu, Polki jednak nie dają się zaskoczyć. Gorzej, że nie udaje im się też zawiązać żadnego ataku - chyba ani razu w tej połowie nie były jeszcze pod polem karnym rywalek... aż do teraz! Śzybka akcja, dośrodkowanie Kamczyk do Pajor, ta jednak nie zdąża, ale będzie rzut rożny.

• 45. min.

Rajd skrzydłem Ohlsson, której na dośrodkowanie nie pozwala jednak Ewelina Kamczyk. Będzie jednak rzut rożny dla Szwedek, po którym znów świetnie interweniuje Okulewicz.

• 47. min.

Polki na razie skupiają się na wybijaniu, co może dać im mistrzostwo Europy, ale może nie przynieść pełnej satysfakcji kibicom. No i będzie głupio, jeśli jednak przegrają.

• 46. min.

Od początku drugiej połowy dominują Szwedki - kolejny strzał Karlsson na bramkę - na szczęście zblokowany przez nasze obrończynie.

• 44. min.

Szwedki znowu stawiają na przewagę wzrostu i bez przerwy wbijają piłkę w polskie pole karne. Na razie nie udaje im się nic w ten sposób ugrać, Polki cały czas wybijają.

• 42. min.

Karlsson zaznacza swoją obecność na boisku mocnym strzałem, z którym nie ma jednak problemu Okulewicz.

• 41. min.

Rozpoczynamy drugą połowę spotkania. W drużynie szwedzkiej jedna zmiana. Jennifer Karlsson wchodzi za Adelisę Grabus.

• PRZERWA

Po nudnym początku spotkania nie spodziewaliśmy się, że nie będziemy mogli narzekać na brak emocji. A nie możemy narzekać na nic - także na wynik czy na, rzeczywiście, błyskotliwą liderkę polskiej reprezentacji, Ewę Pajor. Jeśli tylko zacznie trafiać do bramki, Szwedki będą mogły pożegnać się z nadziejami na mistrzostwo.

• 40. min. + 2

Sędzia kończy pierwszą połowę spotkania. Polki prowadzą 1:0 po golu Eweliny Kamczyk.

• 40. min.

Pajor dostrzega na boisku rzeczy, których nie dostrzega żadna inna zawodniczka. Niezależnie z której reprezentacji. Tym razem to ona podawała jednak zawodniczce, która znakomicie zagrała w uliczkę do Dudek. Kapitan reprezentacji Polski na chwilę się zatrzymała i uderzyła tak, że piłka ledwo doleciała do bramki. A może i nawet nie doleciała.

• 39. min.

Pajor znów szaleje na skrzydle, dwójkowa akcja z Dereń, dośrodkowanie do Wasil w polu karnym, gdzie o piłkę walczy Sylwia Matysik, która choć bramki nie zdobywa, to uniemożliwia rozpoczęcie szwedzkiego kontrataku.

• 38. min.

Stroemberg dośrodkowuje z rzutu rożnego. Piłka leci niebezpiecznie blisko bramki. Jedna z Polek wybija głową, ale w takich sytuacjach mamy poważne problemy.

• 37. min.

Dośrodkowanie Michalczyk z rożnego, Katarzyna Konat próbuje dosięgnąć piłki głową, ale zabrakło trochę centymetrów.

• 36. min.

Pajor również w środku pola wyrabia niesamowite rzeczy. Znalazłoby się pewnie paru piłkarzy w dorosłej reprezentacji, którzy mogliby wpaść do niej na korepetycje z techniki. I nie mamy na myśli takiego szkolnego przedmiotu. Z dwa razy większą obrończynią nie miała teraz szans, ale wywalczyła róg.

• 35. min.

Szwedki w ataku pozycyjnym przynudzają rozgrywają atak cierpliwie, metodycznie, wymieniając podania, wreszcie nie wytrzymują napięcia i wstrzelają piłkę w pole karne. Niecelnie.

• 33. min.

Jeszcze raz Pajor! To rzeczywiście polski Messi w spódnicy, tyle że w spodenkach i nie potrafi trafić w bramkę. Ale znowu zabrakło milimetrów! Pajor znakomicie przyjęła piłkę w polu karnym, mając na plecach dwie rywalki, zbiegła lekko w kierunku słupka i uderzyła na dalszy. Naprawdę, milimetry!

• 32. min.

No nie, co za pech! Znów świetna indywidualna akcja Ewy Pajor, ale piłka mija słupek bramki Holmgren o centymetry!

• 31. min.

Grabus chce dać bramkarce szansę na błąd. Choć uderza leciutko, to ma nadzieję, że piłka zmierza w kierunku polskiej bramki. Prawda jest dla niej bolesna.

• 30. min.

Szwedki wychodzą z kontrą, ale Polki dobrze się wycofują. Asekuracja obrończyni i pewna interwencja Okulewicz iz nów można zacząć konstruować atak.

• 29. min.

Michalczyk dorzuca z wolnego prosto na głowę obrończyni. Polki nie zamierzają jednak tak łatwo dać się wypchnąć z połowy Szwedek i stosują mocny pressing.

• 27. min.

Przepiękna akcja Polek - świetne podanie Dereń do Pajor, która udowadnia, że przydomek "Messi w spódnicy spodenkach" został jej nadany nie bez przyczyny i popisuje się ślicznym rajdem pomiędzy szwedzkimi obrończyniami i tylko wykończenia zabrakło, choć widzieliśmy już piłkę w siatce.

• 26. min.

W starciu z rywalką ucierpiała utykająca teraz Wasil, ale mamy nadzieję, że okaże się twarda niczym "Wasyl". Tymczasem Angeldal uderza z wolnego. Obok bramki.

• 24. min.

Długa piłka Andersson w kierunku pola karnego, która nieoczekiwanie okazuje się strzałem, z którym bohatersko radzi sobie Anna Okulewicz, ale jest wściekła na koleżanki. Jeszcze rzut rożny dla Szwedek i jeszcze raz Anna Okulewicz, która wpadła już chyba w bramkarski trans.

• 22. min.

Andersson próbuje dorzucić piłkę w pole karne, ale kiksuje i wychodzi jej znakomite, opadające uderzenie w samo okienko. Zaskoczona Okulewicz rzuca się i wybija do lewej strony.

• 21. min.

Rzut rożny dla Szwecji (w końcu jakiś musiał się trafić). Gibson dośrodkowuje, jest niebezpiecznie, jest trochę zamieszania, ale Polki przytomnie wybijają piłkę z własnego pola karnego.

• 20. min.

Blackstenius nadal robi z Polkami, co chce. Wpada w pole karne i próbuje odegrać. Jedna z Polek blokuje na tyle niefortunnie, że piłka prawie wpada do naszej bramki. Będzie korner dla Szwecji.

• 19. min.

Polki wyrastają na mistrzynie niedopuszczania do rzutów rożnych rywalek. Wyrzucamy z autu i rozsądnie rozpoczynamy akcję. Świetne podanie do wybiegającej sam na sam Ewy Pajor, zapachniało bramką, Pajor dośrodkowuje, ale żadna z koleżanek nie dociera do tej piłki.

• 17. min.

Nieporozumienie w naszym ataku i Polki tracą piłkę - groźna kontra Szwedek, ale Polki zdążają wrócić i ustawić formacje obronne. Prześliczny wślizg Gabrieli Grzywińskiej i Szwedki nie mają nawet rzutu rożnego. Ufff.

• 16. min.

Blackstenius świetnie przyjmuje piłkę na klatkę w polu karnym, zwodzi trzy rywalki, wycofuje na strzał do Oskarsson, ale przyciskana Szwedka, na szczęście, uderza wysoko nad bramką.

• 15. min.

Polki cieszą się z pierwszej bramki:

• 14. min.

Dereń znajduje się na prawym skrzydle. Próbuje wrzucić, ale trochę nie daje rady. Oddaje na chwilę piłkę. Szybko otrzymuje ją z powrotem. I wrzuca. Kamczyk przyjmuje w pole karnym, ślicznie się składa i kapitalnie trafia z półobrotu przy przeciwległym słupku!

• GOOOOOOL

14. min.

1:0! Kamczyk!

• 13. min.

Bardzo nieudane wznowienie Szwecji ze stojącej piłki, ale faworytki znów w natarciu robiąc sobie taką małą, szwedzką Barcelonę. Nasze obrończynie wywierają jednak skuteczną presję i Angledal zmuszona jest do oddania strzału, który pada łupem naszej bramkarki.

• 11. min.

Dereń faulowała Oestervall, która chciała biec dalej, ale prawie przewróciła się na piłce, co powstrzymało jej zapał. Zapał Dereń powstrzymała żółta kartka. Sędzia jest zdecydowanie nadwrażliwa.

• 10. min.

Stina Blackstenius, najgroźniejsza jak dotąd dla naszej bramki zawodniczka Szwecji:

• 9. min.

Szwedki są młode (Polki zresztą też), mają jeszcze czas, żeby ćwiczyć. Na pierwszy ogień proponujemy dośrodkowania z rzutów rożnych.

• 8. min.

Aaaaaj! Było groźnie! Stina Blackstenius urwała się naszym obrończyniom, skręciła na bliższy słupek, ale ostatecznie tylko jemu zrobiła krzywdę, boleśnie go obtłukując.

• 7. min.

Grabus decyduje się na strzał z dystansu. Okulewicz rzuca się na piłkę jak jej idol, Iker Casillas. No dobrze, nie wiemy czy Casillas jest jej idolem - też decydujemy się na strzał.

• 6. min.

Szwedki w natarciu, a ponieważ to Szwedki, metafora z oblężeniem Częstochowy są jak najbardziej na miejscu. Wrzutkę w pole karne wyłapuje jednak pewnie Anna Okulewicz.

• 5. min.

Dośrodkowanie w polskie pole karne. Blackstenius próbuje walczyć z przeważającymi polskimi siłami defensywnymi. Jak każda młoda osoba, wierzy, że może wszystko. Nie może.

• 4. min.

Groźna akcja Ewy Pajor, ale Polka zdecydowanie zaatakowana przez Szwedzką obrończynię. Udaje się jednak oddać strzał na bramkę - zrobiła to Urszula Wasil.

• 3. min.

Skłamalibyśmy, gdybyśmy napisali, że coś się już dzieje, ale Polki w końcu opuściły własną połowę. Inna sprawa, że Szwedki nie robiły na połowie Polek niczego szczególnego.

• 2. min.

Polki zaczęły agresywnie, od ładnej akcji skrzydłem i próby dośrodkowania na 16. metr, gdzie niestety było więcej Szwedek niż Polek. No nic, pierwsze śliwki, jakby to powiedział Łukasz Surma.

• 1. min.

Gramy! Dalej dziewczęta, po złoto!

• Za chwilę zaczynamy!

• A tak dziewczęta cieszyły się z awansu do finału. Zwracamy uwagę na widoczne w prawym dolnym rogu Belgijki, które ilustrują związek frazeologiczny "zostawić kogoś w polu".

• Największą gwiazdą polskiej reprezentacji jest 16-letnia Ewa Pajor, już nazywana "polskim Messim w spódnicy", co jest trochę mało oryginalne, a trochę nietrafione o tyle, że Ewę widujemy głównie w spodenkach. Mamy jednak nadzieję, że reszta się zgadza.

• Jest piątek, godzina 14.00, a ponieważ takiż to świat, niedobry świat (czemuż innego nie ma świata?), może się tak zdarzyć, że nie możecie oglądać meczu. Na szczęście, w tym niedobrym świecie jest jeszcze jedna mała iskierka nadziei dla zabieganych i zapracowanych - to aplikacja Sport.pl LIVE dostępna na na smartfony z Androidem i iPhone'y, a także na urządzenia operujące na systemie Windows Phone. Jest darmowa i można ją pobrać w Google Play i App Store.

Apka Sport.pl LIVE ma już blisko 200 tys. instalacji! Teraz także na Windows Phone

Aplikacja Sport.pl LIVE jest najpopularniejsza w kategorii Sport w marketach Google Play (android) oraz App Store (iOS) i zbliża się do 200 tys. instalacji na smartfonach i tabletach. Od poniedziałku dostępna jest także w wersji na Windows Phone.

• Reprezentacja Polski kobiet U-17 gra w finale Mistrzostw Europy. W półfinale podopieczne trenera Zbigniewa Witkowskiego pokonały Belgię 3:1. Ich rywalkami w walce o złoto są Szwedki, które zrobiło to, co wczoraj nie udało się Włochom, czyli w półfinale wyrzuciły z turnieju Hiszpanię (tak, tak, po rzutach karnych!). To pierwszy finał europejskiego turnieju z udziałem polskich piłkarek. Zapraszamy na relację w duchu Girl Power!