Real Madryt - FC Barcelona, czyli Gran Derbi Z Czuba i na żywo

Piotr Mikołajczyk, Marek Kuprowski
10.12.2011 21:05

Piłkarski klasyk, na który co roku cały świat czeka z zapartym tchem. W tym roku rozegrany po raz siódmy. I po raz trzeci wygrała Barcelona.

10.12.2011, godzina 22:00

Real Madryt

1
3
Poczta działa. Piszcie na zczuba@g.pl.

Jesteśmy też na Facebooku. Również można coś napisać.

KONIEC Oglądaliście państwo 216. El Clasico (w ogóle, a nie w tym roku). Choć na początku nic na to nie wskazywało, po raz kolejny zwycięską nogą wyszła z niego Barcelona. Różnica między Realem z pierwszej połowy a tym z drugiej połowy jest niewielka - w pierwszej połowie Real był lepszy, a w drugiej połowie był. Pechowo stracona bramka sprawiła, że gospodarze pogubili się ostatecznie. Barcelona ich nie oszczędziła i zrównała się z Realem punktami. Real wciąż ma jednak mecz w zapasie. Barcelona ma za to w zapasie jeszcze jeden mecz z Realem. I to na własnym boisku. Dziękujemy za udział w relacji.

90 min. + 5 ...i kończy mecz.

90 min. + 5 Piłka odbija się od jednego z obrońców, ale gracze Realu nie trenowali rykoszetów tak pilnie, jak rywale. Było blisko, ale zamiast do bramki piłka wypadła na rzut rożny. Sędzia nie chce jednak tego kontynuować...

90 min. + 4 Spora kłótnia pocieszenia dla Realu. Kaka - delikatnie, ale jednak - rzuca od tyłu piłką w głowę Xaviego i udaje, że nie wie, co się stało. Goście chcą jednak dociec prawdy i zaczynają się sprzeczki.

90 min. + 3 Rzut wolny pocieszenia dla Cristiano Ronaldo.

90 min. + 2 Messi na prawe skrzydło do Alvesa. Obrońca zagrywa w pole karne, gdzie jego koledzy znowu próbują podejść do linii bramkowej, zamiast od razu uderzać. Gdy orientują się, że warto uderzać, jest już za późno.

90 min. Sędzia dolicza trzy minuty.

89 min. Ostatnia zmiana. Pedro za Iniestę.

88 min. Iniesta bez trudu ogrywa dwóch obrońców i wbiega z boku w pole karne. Zbiega do linii końcowej i próbuje wycofać do Villi, który musiałby tylko dostawić nogę i trafić do pustej siatki. Ale wycofanie Iniesty jest bardzo niecelne.

87 min. Odsłonięty Real szybko traci piłki i naraża się na kolejny kontry. A wraz z nimi kolejne rykoszety. Piłka nie wpada jednak do siatki Casilasa. Choć jest blisko.

86 min. Iniesta odebrał piłkę na połowie Realu i wpadł z nią w pole karne. Ponieważ nikt nie wychodził mu naprzeciw, w końcu zdecydował się na to Casillas. W pewnym momencie zawahał się jednak i lekko się cofnął. To był błąd, ale uderzenie zostaje zatrzymany przez Casillasa. Piłka chwilę toczy się jeszcze bezpańsko po polu karnym, ale w końcu zostaje wybita.

85 min. Higuain wbiegając w pole karne świetnie ściągnął na siebie uwagę obrońców i odegrał na lewą stronę do Benzemy. Francuz uderzył z ostrego kąta, ale Valdes świetnie wybił na rzut rożny.

84 min. Druga zmiana w Barcelonie. Alexisa Sancheza zastąpił David Villa.

82 min. Cristiano Ronaldo szybko kręci nogami nad piłką. Hipnotyzuje w ten sposób dwóch obrońców i błyskawicznie odgrywa pięć metrów za plecy Kaki. Pięć metrów za plecy Kaki nie przyjmuje jednak piłki.

81 min. Wynik został już ustalony. Piłkarze Realu też tak chyba uważają. Nie chcą jednak, żeby ktoś zarzucał im brak zaangażowania i przestawili się na zagrywanie dalekich piłek, do której za każdym razem biec ma piłkarz, który akurat ma dyżur.

80 min. Damon pisze na Facebooku:
Powtorka z rozrywki: 45 minut Real dominuje, naciska, stwarza sytuacje ew. zdobywa gole a po przerwie opadaja z sil, gubia sie, fauluja, traca brami, nie wykorzystuja sytuacji i w koncu przegrywaja

79 min. Pierwsza zmiana w Barcelonie. Keita za Fabregasa.

77 min. Kaka świetnie zgrywa na lewe skrzydło do Higuaina. Argentyńczyk podbiega trochę i odgrywa w pole karne do Kaki. Pomocnik próbuje zagrać po ziemi w środek pola karnego, ale Puyol dokładnie tego się po nim spodziewał.

75 min. Real nadal próbuje się odgryzać. Benzema wpada w pole karne, ni to strzela, ni to dośrodkowuje do wbiegającego Higuaina. Co okazuje się decyzją podwójnie błędną, bo strzał jest niecelny, a Higuain stoi na spalonym. Co zresztą jest bez znaczenia, bo i tak nie sięga piłki.

74 min. Akcja prawą stroną na połowie Realu. Wrzutka głęboko w pole karne, gdzie na piłkę fantastycznie nabiega Xavi. Cały pasek fantastyczności został przez niego zużyty na nabieganie, więc samo uderzenie pół-szczupakiem było już fatalne.

73 min. Khedira zostaje uderzony łokciem w bok przez Iniestę. Przewraca się, ale wcześniej postanawia pociągnąć za sobą Iniestę. Hiszpan szybko wstaje, ale po chwili bardzo tego żałuje. Coentrao dobija go brutalnym wślizgiem.

72 min. ...i Barcelona zaczyna kontratak. Kapitalnym wślizgiem ratuje swój zespół Pepe, ale goście nadal atakują. Wrzutka w pole karne, piłkarze wyskakują wysoko i sędzia przerywa akcję, uznając, że wysoki wyskok gracza Barcelony był nie do końca przepisowy.

71 min. Z każdym kolejnym zagraniem piłka odskakuje zawodnikom Realu coraz dalej, ale cały czas wychodzą z tej akcji obronną nogą. Jedno z podań nie trafia w końcu do Benzemy...

70 min. Sergio Ramos chce sprawdzić, jak daleko potrafi polecieć Messi. Dostaje żółtą kartkę, ale chyba sądzi, że warto było.

69 min. W Barcelonie bez zmian. Xabi Alonso naciska zmęczonych obrońców, ale tym razem nie udało mu się zmusić rywali do pogubienia się pod własną bramką.

68 min. Ostatnia zmiana w Realu. Higuain za di Marię.

67 min. Khedira próbuje delikatnie przerzucić linię obrony Barcelony. W efekcie Pique dostaje od niego piłkę na klatkę.

66 min. GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL! Fabregas! Perfekcyjna kontra Barcelony. Iniesta wyprowadza piłkę z własnej połowy, podaje do Messiego, który oddaje piłkę rozpędzonemu Daniemu Alvesowi. Idealne dośrodkowanie do Fabregasa, który wyprzedził Coentrao i precyzyjnym strzałem głową nie daje szans Casillasowi.

65 min. Gooooaniema! Kaka posłał znakomitego krosa w pole karne. Obrońcy Barcelony kompletnie zaspali i trzech piłkarzy Realu wybiegło sam na sam z Valdesem! Piłkę uderzył pierwszy w kolejności - Cristiano Ronaldo. Spudłował głową z kilku metrów, przed sobą mając tylko bramkę. Kolejny fatalny kiks Portugalczyka.

64 min. Pepe dostał żółtą kartkę za faul przed własnym polem karnym. Do piłki podszedł Messi i świetnie uderzył. Casillas wyciągnął się aż do słupka i wtedy okazało się, że nie było to konieczne. Piłka nieznacznie minęła bramkę.

63 min. Druga zmiana w Realu. Khedira za Diarrę.

62 min. Messi wpadł w pole karne i bez trudu zagrał między dwoma obrońcami do Sancheza. Napastnik Barcelony nieźle uderzył z ostrego kąta, ale Casillas dobrze obronił.

61 min. Diarra złapał Iniestę wpół i rzucił nim o ziemię. Sędzia złapał za żółtą kartkę i machnął nią w kierunki Diarry.

60 min. Piłka na lewe skrzydło do Kaki. Brazylijczyk bez trudu mija Pique. Wtedy wysłane zostają posiłki. Kaka odgrywa do Cristiano Ronaldo, który ucieka do linii końcowej i próbuje wrzucać. Ale podaje do najbliższego piłkarza Barcelony.

59 min. Pierwsza zmiana. Kaka wchodzi za Oezila.

58 min. Messi mija obrońcę, drugi rzuca mu się pod nogi, ale tak, że piłka trafia prosto pod nogi Sancheza. Zanim jednak skrzydłowy Barcelony zdążył strzelił piłka przeżyła bliskie spotkanie trzeciego stopnia z rozpędzonym Ramosem.

57 min. Bardzo daleki przerzut z prawego skrzydła do niepilnowanego Benzemy na lewą stronę. Benzema przepięknie zgrywa z pierwszej piłki do Cristiano Ronaldo. Portugalczyk próbuje zagrać prostopadłą piłkę w pole karne, ale równie dobrze mógł przed tym podaniem dać w gazetach ogłoszenie na temat dokładnych współrzędnych, w które posyła piłkę.

56 min. Nawet jeżeli gracze Realu nie strzelą już bramki, to mocno poobijają piłkarzy Barcelony. I to przepisowo. Kolejna groźna akcja gospodarzy, ale strzał trafia w blokującego obrońcę.

55 min. Valdes próbuje za wszelką cenę zaliczyć kolejną asystę. Podanie do Benzemy, ale trochę za słabe - zanim napastnik Realu zdążył opanować piłkę wracający Pique mu ją odebrał.

53 min. GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL! Małe zamieszanie w polu karnym Realu. Piłka trafia przed pole karne do Xaviego, który decyduje się na uderzenie. Casillas jest już przygotowany na to, żeby spokojnie złapać piłkę. Ale wtedy na torze lotu piłki pojawił się Marcelo. Piłka odbiła się od niego i całkowicie zmieniła kierunek. Casillas robił wszystko, żeby zdążyć dobiec do drugiego słupka i ją dosięgnąć, ale zabrakło mu kilku centymetrów.

52 min. Katalończycy kompletnie roklepali obronę Realu, ale po wymienieniu kilkuset podań strzał Iniesty został zablokowany.

51 min. Rozpędzony Diarra wyprostowaną nogą fauluje Busquetsa. Piłkarze Barcelony domagają się żółtej kartki, ale Diarra czmychnął z miejsca zbrodni tak szybko, że sędziemu nie chciało się go gonić.

50 min. Pepe cierpiał na darmo. Cristiano Ronaldo uderza obok muru, ale prosto w ręce Valdesa.

49 min. Cristiano Ronaldo trafia prosto w mur. Piłka wraca do Portugalczyka, który umywa ręce i odgrywa do Pepego, na którego natychmiast rusza pół zespołu Barcelony. Pepe poluje tylko na faul. Ofiara zostaje spełniona - Pepe zostaje stratowany a Cristiano Ronaldo będzie uderzał po raz kolejny, z nieco tylko dalszej odległości.

48 min. Pique tak szybko machnął nogą, że mogło się wydawać, że nie zdążył trafić Cristiano Ronaldo. Sędzia jest jednak pewny, że zdążył i daje obrońcy Barcelony żółtą kartkę.

47 min. Błyskawiczna odpowiedź Realu. Valdes odważnie wychodzi z bramki, ale widząc nadbiegających rywali traci odwagę i wybija piłkę na aut.

46 min. Teraz to obrona Realu dała się zaskoczyć pierwszą akcją. Xavi był tym zaskoczeniem zaskoczony jeszcze bardziej i nie oddał strzału mimo dogodnej sytuacji. A potem został zablokowany przez trzy pary nóg.

46 min. Gramy.

PRZERWA Wiemy, jak przygotowywali piłkarzy do meczu Jose Mourinho i Pep Guardiola. Puszczali im filmy Hitchcocka. Zaczęło się - a jakże - już w pierwszej minucie: od najszybszego gola w historii pojedynków Realu z Barceloną. A potem było już tylko szybciej. Real w pierwszej połowie zrobił nieco lepsze wrażenie, ale stracił bramkę po zrywie Messiego. Jeżeli piłkarzom wystarczy sił na drugą taką samą połowę, to obawiamy się o to, czy nam wystarczy rąk.

45 min. + 2 Koniec pierwszej połowy.

45 min. + 1 W tym meczu maestrii można doszukiwać się nie tylko w akcjach ofensywnych. Kontra Barcelony - Messi rozpędza się, ale Diarra genialnie wyciąga mu piłkę spod nóg. Rozpędza się Oezil, ale tuż przed polem karnym świetnie piłkę odbiera mu Pique.

45 min. Real kompletnie pogubił się w obronie. Di Maria wybił chciał podać do któregoś z kolegów, ale wybił piłkę na aut. Real ruszył z kontratakiem, ale piłkarze gospodarzy pogubili się w liczbie podań, którą chcieli wymienić w polu karnym Barcelony przed oddaniem strzału.

44 min. Messi traci piłkę w środku boiska i zatrzymuje Xabiego Alonsa nadepnięciem od tyłu na jego nogę. Sędzia boi się pokazać Messiemu drugą żółtą kartkę i wyrzucić go z boiska. A nie powinien się bać. Kibice nie boją się wygwizdać sędziego.

42 min. Di Maria podaje w pole karne do Oezila i trzyma kciuki, żeby Oezil trzykrotnie pobił swój życiowy rekord szybkości. Oezil go zawodzi.

41 min. Messi naprawdę ładnie podaje prostopadle w pole karne. Piłka przelatuje bardzo wąskim tunelem między obrońcami, ale ostatni z nich dopada do piłki przed Sanchezem i przerywa akcję.

39 min. Real rusza z kontrą. Słabo przemyślaną, bo w jej skład wchodzi podanie na prawą stronę do di Marii. Argentyńczyk chyba jednak nie czuje się najlepiej po dwóch ostrych faulach, których padł ofiarą, bo znowu kiksuje. Wrzuca piłkę przed pole karne, za plecy pięciu wbiegających w nie kolegów.

38 min. Rzut wolny. Mocna wrzutka na dalszy słupek bramki Casillasa. Piłka nie zmierza raczej do żadnego z piłkarzy gości, ale Casillas i tak wyfruwa z bramki i wybija daleko przed siebie. Daleko za nim powiewa peleryna.

37 min. Żółta kartka dla Messiego za brak żółtej kartki dla Pepe za faul na Sanchezie, zdaniem Messiego kwalifikujący się na żółtą kartkę, a zdaniem sędziego (i przepisów) nie.

36 min. Alexis Sanchez sfaulowany z lewej strony pola karnego Realu przez Pepego. Portugalczyk próbuje go zmusić do wstania, ale Sanchez wygląda, jakby nie chciał mieć z Pepem nic do czynienia.

34 min. Niestety, mamy pierwszą poważniejszą kłótnię. Stopa Xabiego Alonsa została chyba nieco złośliwie nadepnięta w środku pola. Sędzia na szczęście dość szybko uspokoił piłkarzy.

32 min. Di Maria wybiega spod swojego pola karnego i niczym Forrest Gump - biegnie. Mija rywala. Mija jeszcze jednego rywala. Jest już na połowie boiska. Abidala minąć nie może. Po chwili Messi dogania zmęczonego di Marię i odbiera mu piłkę.

30 min. GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL! Messi przejął piłkę w środku boiska. Ruszył błyskawicznie w kierunku pola karnego Realu, ale po chwili dostrzegł, że Alexis Sanchez jest jeszcze bliżej bramki rywali. Sanchez uciekł obrońcom, przyjął piłkę i mając trzech przeciwników na plecach uderzył po ziemi obok ręki wyciągniętego Casillasa.

29 min. Piotr pisze na Facebooku:
Komentarz na C+S: "Real presuje Barcę" :D cóż to za nowe zapożyczenie??

Nie takie znowu nowe.

29 min. Jesteśmy już po powtórce. Łokieć Marcela znalazł się blisko twarzy Daniego Alvesa, ale Alves mógł co najwyżej poczuć lekki wiatr. Alves też już chyba wie, że jesteśmy po powtórce, bo w końcu wstaje i przestaje trzymać się za twarz.

28 min. Dani Alves leży na murawie. Jak wiadomo, to może oznaczać wszystko.

27 min. Alexis Sanchez bezlitośnie wycina Di Marię. Sędzia nie ma wątpliwości - pokazuje Sanchezowi żółtą kartkę. Di Maria też nie ma wątpliwości - leży i nie chce wstać. Przynajmniej dopóki się nie przekonał o braku wątpliwości sędziego.

26 min. Pierwsza żółta kartka w tym meczu. Xabi Alonso wyglądał, jakby po prostu chciał się rzucić na najbliżej stojącego rywala i powalić go na ziemie.

25 min. Benzema dostał dobrą piłkę i pięknie odegrał między trzema obrońcami do Cristiano Ronaldo. Portugalczyk mógł odegrać na prawo do jeszcze bardziej niepilnowanego di Marii, ale postanowił sam zakończyć tę akcję. Uderzał dokładnie z linii 16 m. To, jak bardzo skiksował, jest niemierzalne.

24 min. Napisał do nas Figo (ale, chyba, nie ten):
Kontynuując temat pogody - jaka pogoda w Madrycie? Google podaje 'light rain'. Jeśli to prawda, jakby to powiedział redaktor Szpakowski, "zawodnicy obu drużyn powinni uderzac z dystansu". Pada czy nie?

Pada. I faktycznie, czasami uderzają.

23 min. Wizja wróciła w porę, abyśmy obejrzeli uderzenie Xaviego z rzutu wolnego. Mocno, ale właściwie prosto w Casillasa. Casillas sądzi, że nadal nic nie widzimy i piąstkuje.

22 min. Komentator raczy żartować:
Spójrzmy na tę piękną akcję Ronaldo.

Bardzo byśmy chcieli, ale cały czas nie mamy wizji.

21 min. Teraz możemy dodać jeszcze coś o pięknym odegraniu Oezila. Ale nie możemy być pewni, że zdarzyło się to w 21. min. Komentatorzy cały czas chyba nie zdają sobie sprawy, że widzą znacznie więcej, niż my.

20 min. Groźna akcja Barcelony. Tak sądzimy. Massi wziął się za mijanie Ramosa, który jednak odebrał mu piłkę z taką łatwością, że zawiesił tym rzeczywistość. Przynajmniej tę pokazywaną w naszym telewizorze. Na szczęście nie zawiesił fonii, dzięki czemu nie konfabulując możemy powiedzieć, że skończyło się szybką kontrą Realu i skuteczną interwencją Pique.

19 min. Kontra Realu. Cristiano Ronaldo rusza z piłką. Podbiega w ok. 20 m i potężnie uderza. Zaskoczony celnością i siłą uderzenia Valdes nawet nie próbuje łapać. Piąstkuje daleko przed siebie. Ma szczęście - piłka spada pod nogi jednego z obrońców.

18 min. Rzut wolny w środku boiska. Daleka piłka do Sancheza. Obrona została przerzucona, ale przerzucony został też Sanchez. Próbował ratować sytuację ręką, ale sędzia uznał, że nie jest to odpowiednie wyjście.

16 min. Abidal przejął piłkę i próbował wybić ją daleko na połowę Realu, ale piłka odbiła się od Coentrao i spadła pod nogi Oezila. Real nie bardzo miał jednak pomysł na przeprowadzenie tego ataku, a di Maria, który właśnie wrócił na murawę, wykopał piłkę na aut. Ponieważ jednak wrócił na boisko, Callejon może przestać się rozgrzewać.

15 min. Di Maria poślizgnął się w polu karnym Barcelony. Nogi niebezpiecznie mu się rozjechały i mógł uszkodzić sobie przy tym pachwinę. Pomocnik Realu jest teraz opatrywany.

14 min. eRBe:
Chciałbym, żeby to co zrobił Valdes można było nazwać handicap

A czego brakuje staremu, poczciwemu "babolowi"?

13 min. Valdes wybiega z bramki daleko przed pole karne i wybija piłkę. Piłka trafia do Xabiego Alonsa, który z połowy boiska próbuje przelobować Valdesa. Gdyby tylko trafił w okolice bramki, udałoby mu się. Mocno jednak spudłował.

12 min. Lukasz:
"Klops" po hiszpansku i katalonsku to odpowiednio "albondiga" i "mandonguilla". To tak jesli by Wam "gooool" sie znudzil.

11 min. Ale nie na długo. Di Maria rusza prawym skrzydłem. Dobiega na wysokość pola karnego i wrzuca w pole karne. Benzema wyskakuje najwyżej w polu karnym i bardzo dobrze trafia w piłkę. Uderzenie było jednak za słabe, żeby Valdes nie złapał piłki.

10 min. Pierwsza minuta, podczas której można odsapnąć.

9 min. Badzio:
Mam pytanie techniczne: Dlaczego oni graja tak pozno? To nie srodek lata zyby bylo goraco, sprawdzilem pogode i w Madrycie jest 5 st. C

Jako nieeksperci od Hiszpanii możemy tylko zgadywać - czy aby w tym wypadku bardziej od pogody nie liczy się zwyczaj? Czy to nie jest hiszpański prime time?

8 min. Kontratak Realu. Cristiano Ronaldo rusza, ale szybko odgrywa do Benzemy. Francuz też przebiega kawałek boiska i zagrywa jeszcze bardziej na prawą stronę do di Marii. Ten dostawia nogę do piłki i fatalnie kiksuje. Piłka w rękach Valdesa.

7 min. Rzut rożny dla Barcelony. Dośrodkowanie, obrońcy wybijają piłkę i mamy polski akcent w tym meczu - tego wykopu nie powstydziłby się nawet Kazimierz Węgrzyn, twórca polskiej szkoły wyjazdu.

6 min. Goaaaaaaaaaniema! Sergio Ramos poślizgnął się na mokrej trawie, Messi przejął piłkę i ruszył z szybkością kilku świateł na bramkę Realu. Nikt nie był w stanie odebrać mu piłki. Messi wpadł w pole karne i dobrze uderzył. Casillas kapitalnie końcówką rękawicy wybił na róg.

5 min. Patrząc na zagrania piłkarzy obu zespołów można sądzić, że tempo meczu zaskoczyło wszystkich piłkarzy obu drużyn. Wszyscy grają dość nerwowo. Dziwne, biorąc pod uwagę, że rozegrali ze sobą w tym roku już ponad pół tysiąca godzin.

4 min. A nie, jednak nie. Valdez mógł się zdenerwować, bo po podaniu od Alvesa pobiegło do niego dwóch rywali licząc zapewne na kolejną pomyłkę. Ale bramkarz Barcelony zachował zimną krew - nie dość, że kopnął, to jeszcze do kolegi.

3 min. Wygląda na to, że szybko strzelona bramka może ustawić mecz. A przynajmniej może ustawić Real - mniej więcej na wysokości linii środkowej. Bez specjalnego ciśnienia, żeby poza nią wychodzić.

2 min. To jeszcze nie koniec. Po chwili Barcelona znowu pogubiła się na własnej połowie, a następnie zrobił to pod swoim polem karnym Marcelo. Piłka zagrana w pole karne Realu, ale zostaje wybita przez głowę jednego z obrońców.

1 min. GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL! Benzema! W dwudziestej pierwszej sekundzie! Piłka wycofana do Valdesa, który wybił ją tuż pod swoje pole karne, wprost do di Marii. Di Maria zagrał w pole karne, piłka odbiła się od obrońcy, strzał Oezila został zablokowany, piłka spadła tuż przed bramkę do Benzemy, który uderzył pod poprzeczkę.

1 min. Gramy.

21:59 Dawid pisze na Facebooku:
Ciekawe, ile razy usłyszę dziś wyrażenia blaugrana, galaktikos, gran derbi i el klasiko, a ile razy ich "normalne" odpowiedniki?

Czyli Barcelona, Real, mecz i mecz? Pewnie również dość często.

21:57 No dobrze, napiszemy, ale będzie to ważny komunikat pogodowy. W Madrycie pada. Albo nawet leje. I to już od dwóch godzin.

21:55 Pięć minut do meczu. Napisalibyśmy coś jeszcze, ale nie chcemy zakłócać koncentracji piłkarzy. Ani kibiców.

21:45 Jeżeli nie macie dość czytania o meczu, odsyłamy was do zapowiedzi spotkania piór Rafała Steca i Michała Szadkowskiego. Jeśli zaczniecie czytać już teraz, macie szansę skończyć przed meczem. Oto fragment:
Kilka lat temu emocje przed El Clásico jednak przygasły. Oczywiście na chwilę, Hiszpanie rywalizację swoich supermocarstw nazywają "wojną, która nigdy się nie skończy" - całkowicie słusznie. Gdy bowiem Barcelona dochowała się drużyny zjawiskowej i zaczęła regularnie rywali chłostać, Real sięgnął po futbolową broń masowego rażenia - José Mourinho, najskuteczniejszego trenera ostatnich lat. Bezwzględnego perfekcjonistę, który nie cofnie się przed niczym, by zwyciężyć.

21:40 Relację z meczu prowadzą też Ciacha, które pozwoliły sobie przed meczem na drużynowe skonfrontowanie piłkarzy obu zespołów. Jeśli macie już dość czytania o meczu, zajrzyjcie i pooglądajcie zdjęcia.

21:35 To może być mecz, który zadecyduje o kolejnej zmianie warty w Primera Division. W ostatnich latach często pełnił właśnie taką rolę. Real już dawno nie był tak silny. Barcelona wydaje się grać ostatnio w lidze nieco chimerycznie, ale ona w tej chwili sprawia wrażenie, jakby silna była od zawsze. Obawiamy się, że mecz - jak wszystkie mecze tych drużyn w tym roku - będzie obfitował w wiele negatywnych emocji. Wolelibyśmy wiele pozytywnych doznań. I oby tak było.

21:30 W tym roku Real i Barcelona spotykają się już po raz siódmy. Dwa razy wygrała Barcelona, raz Real (po dogrywce w finale w Pucharu Króla). Padły trzy remisy. Nawet, jeśli mecze tych dwóch drużyn nieco wam się przez to opatrzyły, radzimy delektować się dzisiejszym spotkaniem - kolejne lata mogą już tak w nie nie obrodzić. Choć, sądząc po wynikach Ligi Mistrzów i innych rozgrywek, przez najbliższe kilkanaście lat może nas czekać po kilkanaście meczów Realu z Barceloną rocznie.