Jak epokowe było zwycięstwo Stocha

Kamil Stoch

Kamil Stoch (AP/ALIK KEPLICZ)

Ostatni* raz Polak nie będący Adamem Małyszem wygrał konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich w niedzielę 12 stycznia 1986 r. Imię jego brzmiało Piotr, a nazwisko Fijas. Na kolejną taką konfigurację zdarzeń (Puchar Świata w skokach, zwycięstwo, Polak, nie Małysz) musieliśmy czekać ćwierć wieku i 11 dni. To długo. Zresztą, sami zobaczcie, jak długo.

To, jak długo czekaliśmy można przedstawić na wykresie:

wykres

Ale można też przedstawić to słowami: ćwierć wieku. 25 lat. Strasznie długo. Ho, ho.

Albo na przykładach. Oto, jak zmienił się świat między jednym wydarzeniem a drugim.

1. Jako się rzekło ostatnim Polakiem (nie Małyszem), który wygrał konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich był Piotr Fijas. Piotr Fijas wygląda dziś tak:

21.08.2009 ZAKOPANE . WIELKA KROKIEW , TRENERZY KADRY SKOCZKOW OD LEWEJ : PIOTR FIJAS I LUKASZ KRUCZEK PODCZAS KWALIFIKACJI LETNIEJ GRAND PRIX W SKOKACH NARCIARSKICH .  FOT . MAREK PODMOKLY / AGENCJA GAZETA

2. Zdarzyło się to w Libercu, który dziś jest czeskim Libercem. Wtedy był Libercem czechosłowackim.

3. Selekcjonerem reprezentacji Polski był Antoni Piechniczek. Od tego czasu reprezentację trenowali Wojciech Łazarek, Andrzej Strejlau, Lesław Ćmikiewicz, Henryk Apostel, Władysław Stachurski, znów Antoni Piechniczek, Krzysztof Pawlak, Janusz Wójcik, Jerzy Engel, Zbigniew Boniek, Paweł Janas, Leo Beenhakker, Stefan Majewski oraz Franciszek Smuda.

Antoni Piechniczek od tego czasu trenował Górnika Zabrze, tunezyjski klub Espérance Sportive de Tunis, reprezentację Tunezji,  reprezentację Zjednoczonych Emiratów Arabskich, znów reprezentację Polski oraz katarskie Al-Rayyan. A od ponad trzynastu lat ma ważniejsze sprawy na głowie.

4. Adam Małysz miał 9 lat i na nartach skakał od trzech lat, a nie tak jak teraz ''od zawsze''. Na chleb nie mówił ''bep'', na muchy nie mówił ''tapty'', ale kiedy trzymało lekko na rozbiegu mówił, że ''lekko trzymie na rozbiegu''.

5. Dzień przed konkursem wygranym przez Fijasa można było posłuchać 198 notnowania Listy Przebojów Programu Trzeciego. Na pierwszym miejscu (awans z piątego) znalazła się piosenka ''Take on Me'' zespołu A-ha, która pokonała ''Vienna Calling'' Falco i ''Brothers in Arms'' Dire Straits.

Dwa dni przed konkursem wygranym przez Stocha można było posłuchać 1512 notowania Listy Przebojów, w którym wygrał Accept z piosenką ''Kill the Pain'' (awans z trzeciego miejsca).

Wniosek, czy przez ten czas świat zmienił się na lepsze czy może na gorsze każdy musi sobie wyciągnąć sam.

6. Przeciętna pensja w Polsce wynosiła 24 095 zł. Dziś (dane z grudnia 2010 r.) wynosi 3 847,91 zł. Wniosek, czy przez ten czas świat zmienił się na lepsze czy może na gorsze każdy musi sobie wyciągnąć sam.

7. Jeszcze przez osiem lat planeta ziemia miała być wolna od Justina Biebera. Ozzy Osbourne miał na jego temat identyczne zdanie, jak teraz.

Piotr Mikołajczyk

* - Ok, teraz już przed-.?

Skomentuj:
Jak epokowe było zwycięstwo Stocha
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX