Dawno temu w Szczyrku

Fot. Kuba Atys / AG

5. miejsce Adama Małysza podczas Mistrzostw Polski to wydarzenie prawie bez precedensu. Małysz bowiem nie stawał na podium MP tylko raz, na początku swojej kariery (w 2002 roku w ogóle nie startował). Postanowiliśmy zatem cofnąć się w czasie do tamtego momentu, kiedy Adam nie liczył się jeszcze w kraju, światem władały dinozaury a wasze siostry słuchały De Mono.
15 marca 1993 na skoczni ''Skalite'' w Szczyrku zwyciężył Robert Zygmuntowicz, a Małysz był 14. Od tamtego czasu najlepszy polski skoczek gdy startował, zawsze gościł na podium, zdobywając 19 złotych medali. Wiemy, że tegoroczne MP były wielką loterią i fatalna pogoda na pewno wypaczyła wyniki, ale fakt jest faktem - Małysza zabrakło na podium pierwszy raz od 16. lat. Wiemy, na którym miejscu był on w 1993 roku, a w jakim miejscu byliśmy my, świat i cała nasza cywilizacja?

W roku, w którym Adam Małysz po raz ostatni nie stawał na podium Mistrzostw Polski...

- mistrzem Polski na dużej skoczni był Bartłomiej Gąsienica-Sieczka

- nie było jeszcze na świecie Klimka Murańki

- zmarł jeden z najwybitniejszych skoczków w historii Polski - Stanisław Marusarz

- Legia Warszawa zdobyła Mistrzostwo Polski, aby decyzją Prezydium Zarządu PZPN stracić je dzień po zakończeniu rozgrywek. Z tytułem mistrzowski ''skończył'' ostatecznie Lech Poznań

- trenerem piłkarskiej reprezentacji Polski był Andrzej Strejlau

- Jan Furtok strzelił słynną bramkę ręką, która dała naszym piłkarzom zwycięstwo 1:0 z San Marino

- Chicago Bulls pokonali w Finałach NBA Phoenix Suns, a karierę po raz pierwszy zakończył Michael Jordan

- Bill Clinton został 42. prezydentem USA

- ostatni rosyjski oddział stacjonujący w Polsce opuścił nasz kraj

- 12 marca (a więc tuż przed zawodami w Szczyrku) na pierwszym miejscu Listy Przebojów Programu Trzeciego (notowanie 578.) plasował się Michael Jackson z piosenką ''Give in to Me'', drugie były Wilki z ''Eli Lama Sabachtani'' a za nimi Hey i Edyta Bartosiewicz w utworze ''Moja i twoja nadzieja''. Tak jak Małysz na średniej skoczni, na 14. miejscu tamtego notowania było T.Love i ''King''. Tamten tytuł okazał się poniekąd profetyczny.

- każdy z nas chciał być paleontologiem

- Oscara dla najlepszego filmu otrzymała ''Lista Schindlera'' a współpracujący przy niej Polacy wygrali w kategorii ''Najlepsza scenografia i dekoracja wnętrz'' (Allan Starski i Ewa Braun) oraz ''Najlepsze zdjęcia'' (Janusz Kamiński). Najlepszym aktorem został Tom Hanks za ''Filadelfię'', aktorką - Holly Hunter za ''Fortepian'', a najlepszym aktorem drugoplanowym był Tommy Lee Jones w ''Ściganym''.

- wychodzą m.in. płyty: Hey ''Fire'', Illusion ''Illusion'', Kazik ''Spalaj się!'', Kult ''Tata Kazika'', Tool ''Undertow'', U2 ''Zooropa'', Sepultura ''Chaos A.D.'', Aerosmith ''Get a Grip'', Depeche Mode ''Songs of Faith and Devotion''; powstaje zespół Korn

- najpopularniejszym systemem operacyjnym był Windows 3.1. Windows NT 3.1 miał swoją premierę w lipcu 1993

- premierę miała pierwsza ''strzelanka'' - ''Doom''

Przez te 16. lat zmieniło się wiele. I tylko w polskiej piłce jak handlują, tak handlowali.
Polecamy