Piłka ręczna na żywo. Polska - Francja z czuba

Z czuba.pl dotrzymało obietnicy. Poniewczasie, ale zabieramy się za relacjonowanie MŚ w piłce ręcznej. To zła wiadomość dla polskiej reprezentacji (przynosimy pecha). Ale nie wiemy jak z tego wybrnąć i zgłaszamy gotowość do wzięcia części odpowiedzialności za porażkę na siebie.

MŚ w piłce ręcznej - serwis

20:57 Do przerwy było bardzo dobrze. Po przerwie nie było nic.

20:53 Następne mecze powinny być łatwiejsze. Nie czujemy się kompetentni, żeby wyrokować o czymkolwiek.

Z relacji które znaleźliśmy w sieci (nie było daleko, bo wspomniano o niej na forum) spodobała nam się ta , znacznie lepsza od naszej.

20:52 Koniec. Akcja "Szczypiorniak sportem wszystkich Polaków" na razie odłożona.

20:51 Rzut Wleklaka minął słupek o trzy metry. To jest po prostu zły dzień.

20:50 Gol Jureckiego. Omeyer w tym czasie świętował tytuł najlepszego bramkarza meczu.

20:48 W sporcie gra się do końca i właśnie takie granie do końca ma miejsce. 20:28. Druga połowa... 20:29... do jak najszybszego zapomnienia.

20:47 Czerwona kartka dla Bieleckiego. Nie wyszedł mu ten mecz.

A nas dopadły kłopoty techniczne, przepraszamy.

20:45 Jeden z widzów na trybunach ma bardzo irytującą trąbkę. To dobrze. Po meczu zwali się winę na niego.

20:43 Czerwona kartka dla Siódmiaka - za trzecią karę minutową w meczu. To drugie wykluczenie tego zawodnika w turnieju.

20:41 Niecałe dziesięć minut do końca. Francuzi wiozą wynik do końca i wychodzi im to nieźle. Polacy chyba odpuścili.

A dogrania na koło nie wychodzą nam cały mecz. Jednak legendy o obronie Francuzów to nie legendy.

20:38 Abalo strzela bramkę meczu/dnia/mistorzostw. W koszykówce nazywa się to alley oop.

20:37 Mecz już chyba uciekł ostatecznie. 18:24. Omeyer nie do pokonania klasycznymi metodami.

20:35 Najlepszym strzelcem mistrzostw w Niemczech jest Egipcjanin Ahmed EL AHMAR - 26 bramek (oddał 46 strzałów). Najskuteczniejszy Polak - Karol Bielecki zajmuje 18 miejsce - 17 goli (28 strzałów). Najlepszym asystentem jest Chorwat Ivano Balić - 16 asyst. Najlepszy Polak - Grzegorz Tkaczyk ma cztery asysty mniej. W klasyfikacji kanadyjskiej (bramki+asysty) prowadzi El Ahmar(26 goli, 12 asyst). Karol Bielecki zajmuje 31 miejsce (17+3). Są jeszcze statystyki przechwytów, zablokowanych rzutów i wykonanych karnych ale nie będziemy was zanudzać

20:35 Piękny gol Lijewskiego - nawet nie z drugiej linii, ale z trzeciej. W samo okno.

20:34 W drugiej połowie nie ma mowy o wyrównanym meczu. Polacy znowu osłabieni. A gol Bieleckiego przed chwilą był jego pierwszym w meczu.

20:32 Dwie bramki Polaków z rzędu. Może nie jest tak jak mówi Polsat Sport, że do końca meczu całe wieki, ale w kwadrans też nie takie rzeczy się zmieniały, jak strata pięciu bramek.

Ale kontry trzeba kończyć.

20:31 Ale dalej nie idzie. 15:22 mimo zmiany bramkarza w polskiej drużynie i mimo akcji sam na sam Jureckiego.

20:30 W końcu gol dla Polaków. Po sześciu minutach.

20:28 14:20 po kontrze. Mecz w dziesięć minut drugiej połowy uciekł. Ale zostało jeszcze dwadzieścia.

20:27 14:19. Z zapowiadanego meczu życia Szmala wyszedł solidny występ, ale bez błysku.

To my zapowiadaliśmy, żeby nikt nie miał do nikogo pretensji.

20:25 Na domiar złego Omeyer zaczyna bronić niemal wszystko. Na szczęście nie karne. 14:17.

20:23 Błędów ciąg dalszy - Bartek Jurecki zaspał tym razie indywidualnie i po kontrze 13:17.

Trener Wenta bierze czas: "Jedziemy. Razem".

Zawodnicy ponoć poszliby za nim w ogień.

20:22 Na bannerach dokoła boiska jest reklama Al-Jazeery. Hm...

Seria błędów Polaków - M.Lijewski rzuca niecelnie, po chwili cała obrona zasypia i 13:15.

20:20 Dwie bramki przewagi Francuzów. W końcu gol Jureckiego z dziewięciu metrów - pierwszy nasz gol w drugiej połowie.

20:19 Kara dla Francuza, po pięciu w polu.

20:18 Francuzi wychodzą na prowadzeniu. Polacy w osłabieniu, na ławce kar K. Lijewski.

20:17 Początek drugiej połowy. Francuzi od razu wyrównują.

20:14 W internecie znajdziecie na pewno bardziej kompetentne relacje od naszej.

Ano właśnie.

20:08 Wiecie zapewne (z naszych relacji), że jest plażowa odmiana piłki ręcznej Jest już siatkówka plażowa, piłka nożna plażowa, ciekawe kiedy wprowadzą plażowe skoki narciarskie.

O meczu nie powiemy wiele więcej od tego, że jest bardzo wyrównany. A gramy z mistrzami Europy, z którymi ostatni raz wygraliśmy trzynaście lat temu i z jednym z faworytów turnieju.

20:05 Skra przegrała tie-breaka do dwunastu. A w Niemczech 12:11 do przerwy. Bramkarze zaczęli grać w dwa ognie. W końcu Francuz wpadł na słupek i sędzia zakończył pierwszą połowę. Było wiele radości.

20:03 11:11. Remis ze wskazaniem, ale nie wiemy na kogo.

20:02 Związek Piłki Ręcznej w Polsce ma komisję ds. internetu ! Ciekawe, czy nas monitorują i czy internet ma komisję ds. Piłki Ręcznej w Polsce.

20:00 A przycisk odśnież - z tego co widzimy za oknem - w końcu jakoś na miejscu. Na konkursie skoków w Zakopanem ktoś mógł odnieść wrażenie, że się nabijamy.

19:58 Skra Bełchatów przegrywa w tie-breaku w Lidze Mistrzów z Knack Randstad Roeselare 8:9.

W piłce ręcznej czas dla Francuzów.

19:56 Z czuba uczy, Z Czuba radzi, Z Czuba nigdy was nie zdradzi. Spełniając misję edukacyjną pokazujemy co trzeba zrobić, aby zdobyć gola w piłce ręcznej .

Młodszy Lijewski też już strzelił gola. W końcu!

19:54 Gol Jurasika. Znów dwie nasze bramki przewagi. Brawo.

19:53 Gol Tkaczyka zdobyty z wysokości kolan przeciwników.

19:52 Dwadzieścia minut w skrócie: Polacy dostają za dużo kar, a Francuzi mają zeza.

19:51 Dwie głupie starty jednego z braci Lijewskich i już tylko jedna bramka przewagi. Dwie minuty kary dla Tkaczyka. I za chwilę już remis, choć mogliśmy prowadzić po akcji Bielecki-Lijewski.

19:50 Mamy wrażenie, że piłka ręczna to sport rzutów wolnych. Ciężko jest nie mieć rzutu wolnego.

1. Rzut wolny wykonuje się w następujących przypadkach :

a) za niezgodną z przepisami zmianę zawodników,

b) za niezgodne z przepisami postępowanie i przewinienia bramkarza,

c) za niezgodne z przepisami postępowanie i zachowanie się zawodników w polu bramkowym,

q) za czynne znieważanie (uderzenie).

19:48 Kwadrans gry za nami. Polacy miewają chwile zaspania, ale generalnie są czujni jak... no dobra, jak łasice.

Kapitalny przechwyt Damiana Wleklaka. Wywalczył rzut karny i prowadzimy już dwoma bramkami.

19:46 Nie wiemy co oznacza, że nie można zagrażać bramkarzowi w sposób niebezpieczny. Nie można wyskoczyć zza słupka i krzyknąc: "Buuuuu!"?

Stary, ale jary dowcip z papierową, nadmuchaną torebką też raczej odpada.

19:44 Nie czyń drugiemu co Tobie nie miłe, czyli czego nie można robić z przeciwnikiem. Nie wolno:

1. Przeszkadzać lub zastawiać przeciwnika ramionami, dłońmi lub nogami.

2. Wpychać zawodników drużyny przeciwnej do pola bramkowego.

3. Wyrywać lub wbijać jednorącz i oburącz piłki, która była w posiadaniu przeciwnika.

4. Wybijać piłki przeciwnikowi przy użyciu pięści.

5. Piłką narażać przeciwnika na niebezpieczeństwo, jak również zabronione jest stosowanie manewrów i zwodów przybliżających piłkę do przeciwnika w sposób niebezpieczny.

6. Zagrażać bramkarzowi w sposób niebezpieczny,

7. Przeciwnika trzymać, obejmować i popychać jednorącz i oburącz.

8. W przeciwnika wbiegać, naskakiwać na niego, podstawić nogę, bić oraz narażać go na niebezpieczeństwo w każdy inny sposób. W przypadku ciężkiego przewinienia naruszającego przepis o zachowaniu się wobec przeciwnika, winnego zawodnika należy zdyskwalifikować.

19:40 Na razie popisują się bramkarze. Podobno trzeba być wariatem, żeby stać na bramce w szczypiorniaka. Coś jest na rzeczy.

19:38 Kolejny gol dla Polaków z lewego skrzydła - okazało się, że w tej piłce też można podkręcać. Kara dla Bieleckiego. Generalnie dużo kar dla Polaków.

19:35 Kara dla francuskiego rozgrywającego. Czym się różni faul od nie-faulu (a z drugiej strony od czynnej napaści) jeszcze nie wiemy.

19:33 2:1 i kara dla Siódmiaka. Polski bramkarz Sławomir Szmal znowu się czai na mecz życia.

Polacy na MŚ:

19:32 Na początek gol dla Polaków ze skrzydła. Przy jeden zero nas by kusiło, żeby bronić wyniku, ale w tej dyscyplinie to się może nie sprawdzić.

I już 1:1.

19:30 Pigułka numer dwa: Historia piłki ręcznej nie sięga do tak odległych czasów, jak historia piłki nożnej, jednak także znana była już w starożytności. Grali w nią zarówno starożytni Grecy, jak i Rzymianie. To właśnie w antycznej Helladzie dopatruje się korzeni tej dyscypliny. Właśnie tam odnaleziono na jednym z posągów datowanych na VI w.p.n.e. wizerunek obrazujący tę grę. Podobną grę opisano także w Rzymie, jednak już znacznie później, bo w II w.n.e.

Plotki głoszą, że Herkules był świetnym bramkarzem, a Brutus niezłym obrotowym.

19:27 Marsylianka to jeden z naszych ulubionych hymnów. Wśród Polaków wszyscy śpiewają, albo przynajmniej ruszają ustami. To rzeczywiście nie jest piłka nożna.

Historia szczypiorniaka w pigułce (wiki): Dyscyplina ta narodziła się pod koniec XIX w. w Niemczech, z inicjatywy nauczyciela gimnastyki Konrada Kocha. Pierwsze przepisy skodyfikował w Danii w 1911 roku Frederik Knudsen. W wersji duńskiej w grze brało udział 2 razy po 7 zawodników, zaś w niemieckiej (zwykle rozgrywanej na otwartych boiskach) zespoły złożone były z 11 zawodników.

19:25 Wpisywanie w wyszukiwarki 'handball WAGs" nic nie daje. Cóż, trzeba będzie oglądać mecz.

19:20 Zasad piłki ręcznej (pdf) uczyliśmy się długimi zimowymi wieczorami w ostatnim miesiącu. Nie udało się. Wszystkie kompetentne uwagi i tradycyjne obelgi prosimy wysyłać na zczuba@gazeta.pl

19:15 Mundial jak wiadomo jest w Niemczech. Ostatnio wszystkie mundiale są w Niemczech, jest to nowa tradycja. Do Niemiec jest, jak również wiadomo, jest niedaleko. Tak więc na trybunach jest wielu rodaków. Jeśli przyjrzeć się uważnie tym zdjęciom i policzmy kibiców, to możemy dojść do wniosku, że do Niemiec pojechali wszyscy polscy kibice piłki ręcznej. Z rodzinami. I sąsiadami.

Tak naprawdę to nie mamy zielonego pojęcia jak popularny jest szczypiorniak w Polsce. Ale mamy pewne podejrzenia co do tego, jak będzie po ewentualnym medalu. Bójcie się Marka Magiery.

19:10 Co wiemy o piłce ręcznej (wcześniej napisaliśmy "nożnej", to jakaś choroba), poza tym, że jeśli Polacy zdobędą medal na MŚ, to będziemy mieli kolejny sport narodowy? Przede wszystkim to, że nie jest to sport dla kogoś, kto marudzi, że mu się paznokieć połamał. A także to, że obowiązuje zasada "strzel gola, albo zgiń próbując".

19:00 Jeszcze nie wiemy czy piłka ręczna nadaje się na "Z czuba". Nie wiemy też czy "Z czuba" nadaje się do piłki ręcznej. Choć jeden z nas był kiedyś bramkarzem. Witamy.